در سفر نوروزی به قزوین از کدام مکان های دیدنی بازدید کنیم؟

در سفر نوروزی به قزوین از کدام مکان های دیدنی بازدید کنیم؟

بهاره غنچه
| یکشنبه, ۲۸ بهمن ۹۷ ساعت ۱۳:۰۰

اگر برای تعطیلات نوروز قصد سفر به قزوین، پایتخت خوشنویسی ایران را دارید، با ما همراه باشید تا مشهورترین جاذبه‌های گردشگری آن را بیشتر بشناسیم.

قزوین یکی از شهرهای تاریخی ایران است که به دلیل قرارگیری در گلوگاه ارتباطی استان‌های شمالی و غربی کشور هرساله پذیرای گردشگران بسیاری به خصوص از استان‌های همجوار چون تهران و کرج است. این شهر تاریخی که به دلیل قدمت کهن و اهمیتی که در دوران‌های مختلف تاریخی داشته، دارای آثار و بناهای متعددی است که مورد توجه گردشگران واقع می‌شود.

ایام نوروز یکی از پویاترین زمان‌های سفر به این منطقه است، چرا که هرساله شهرداری قزوین برنامه‌های متعدد تفریحی را برای خدمت‌رسانی به گردشگران فراهم می‌کند. بیشتر آثار تاریخی قزوین در کنار هم و در مرکز شهر واقع شده‌اند و دسترسی به آن‌ها آسان است.

اگر برای تعطیلات نوروز 98 قصد سفر به قزوین را دارید، کجارو علاوه بر دیدنی‌هایی که در این مقاله معرفی شده، لیست کاملی از جاهای دیدنی قزوین را نیز برای شما تهیه کرده است و تمام اطلاعات مورد نیاز شما از جمله آدرس، موقعیت مکانی روی نقشه، شماره تماس و... را در اختیارتان قرار می‌دهد تا بتوانید سفر خود را بهتر برنامه‌ریزی کنید.

کاروانسرای سعدالسلطنه

کاروانسرای سعدالسلطنه

عکس: الی گشت

کاروانسرای سعدالسلطنه یکی از مشهورترین و جذاب‌ترین بناهای تاریخی قزوین برای گردشگران است. این کاروانسرا توسط سعدالسلطنه، فرماندار وقت قزوین بنا شده و به دلیل وسعت، عنوان بزرگ‌ترین کاروانسرای داخل شهری کشور را به خود اختصاص داده است. این بنای تاریخی دارای قسمت‌هایی مانند چندین حمام، سرا، تیمچه، شترخان، راسته، چهارسوق، مسجد، چایخانه و … است و قدمت آن، متعلق به زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار است و می‌توان معماری اصیل ایرانی را به خوبی در این بنا مشاهده کرد. درحال حاضر فروشگاه‌های سوغات و صنایع دستی و کافی‌شاپ‌های بسیاری در این کاروانسرا فعال هستند.

بازار قدیم قزوین

بازار قدیم قزوین

عکس: خبرگزاری تسنیم

بازار قدیم قزوین که در کنار کاروانسرای سعدالسلطنه واقع شده است از بناهای تاریخی قزوین به شمار می‌رود که قدمت آن را متعلق به دوره صفویان می‌دانند. این بازار از راسته‌ی قیصریه، سرای حاج‌رضا، سرای وزیر، تیمچه‌ی روباز، تیمچه‌ی سرپوشیده و سرای رضوی تشکیل شده است و امروزه یکی از مهم‌ترین مراکز خرید مردم قزوین است. در این بازار می‌توانید اجناس متنوعی را با قیمت مناسب تهیه کنید.

کاخ چهلستون

کاخ چهلستون یا عمارت کلاه فرنگی از دیگر بناهای مشهور قزوین است که کارشناسان قدمت آن را از چهلستون اصفهان بیشتر می‌دانند. در دورانی که قزوین پایتخت ایران بوده، این عمارت در دوران حکومت شاه تهماسب صفوی بنا شده است. در حال حاضر موزه خوشنویسی قزوین در این کاخ برپا است.

مسجد جامع قزوین

مسجد جامع قزوین

عکس:‌ ایلیا گشت

مسجد جامع قزوین با معماری بی‌نظیر ایرانی و اسلامی یکی از جاذبه‌های گردشگری این منطقه به شمار می‌رود. گفته می‌شود که این مسجد جامع بر روی بنای آتشکده‌ای بنا شده است. می‌توان در این مسجد جامع مجموعه‌ای از انواع معماری‌های زیبا و چشم‌نواز را از قرون مختلفی مانند سلجوقیان، صفویان و قاجاریان، مشاهده کرد.

سردر عالی قاپو

سردر عالی قاپو

عکس: گاردیشا

قدمت سردر عالی قاپو که در خیابان سپه واقع شده است به دوران حکومت شاه تهماسب صفوی می‌رسد. این سردر در ایام نوروز همه روزه باز است و به عمارت تاریخی دولتخانه صفوی منتهی می‌شود. خیابان سپه اولین خیابان ایران است که حدود ۵۰۰ سال قدمت دارد. در اطراف این خیابان بازارهای قدیمی و سنتی نیز برای گشت و گذار وجود دارد.

عمارت شهرداری قزوین

عمارت شهرداری قزوین

عکس: الی گشت

عمارت شهرداری قزوین اولین ساختمان شهرداری در ایران است که قدمت آن به دوران قاجاریه می‌رسد. این بنا دارای شش ستون در ایوان جنوبی است که در حد فاصل ستون‌ها، پایه‌های سنگی چهارگوشی قرار دارد که به جای گلدان استفاده می‌شود. در حال حاضر موزه بلدیه در عمارت فعال است و  زین اسب، دستگاه تایپ و رادیوگرامصدرالعلماء اولین شهردار قزوین، مکاتبات اداری، نامه‌های مردم، بیش از ۲۰۰۰ سند از حوزه‌های شهرداری و ... در این موزه برای تماشا گذاشته شده است.

حسینیه امینی‌ها

حسینیه امینی‌ها

عکس: الی گشت

حسینیه امینی‌ها متعلق به حاج محمدرضا امینی از بازرگانان و تاجران بنام شهر قزوین بوده که در دوران قاجار بنا شده است. به دلیل برگزاری مراسم‌های مذهبی در این بنا از آن با نام حسینیه امینی‌ها یاد می‌شود. این اثر زیبای تاریخی، دارای قسمت‌های زیبایی است که می‌توان به سه تالار مجلل و باشکوه آن اشاره کرد. تالارهایی که با ارسی‌هایی ۹ دهنه و گره‌چینی شده از یکدیگر تفکیک شده‌اند. بهترین زمان بازدید از این حسینیه هنگام ظهر و تابش خورشید است چراکه بازی نورها از شیشه‌های طرح‌دار و رنگی زیبایی خاصی را ایجاد می‌کند.

مسجدالنبی قزوین

مسجدالنبی قزوین

عکس:‌ تی نیوز

مسجدالنبی قزوین در زمان قاجار و به فرمان فتحعلی شاه در محوطه وزیر یا چال وزیر، از موقوفات آقا جمال وزیر، بنا شد. ورودی‌های مسجد شامل ورودی شمالی، غربی و شرقی می‌شوند. سردر ورودی اصلی بنا که در ضلع شمالی استقرار یافته‌ است، جلوه‌ای باشکوه دارد.

کلیسای کانتور

کلیسای کانتور

عکس: رضا حاجی پور

کلیسای کانتور هنگام اشغال ایران در جنگ جهانی دوم، توسط روس‌ها ساخته شد. ورودی کلیسا در ضلع غربی آن قرار دارد و شامل فضای ورودی با سقف شیب‌دار و درب ورودی می‌شود. در حیاط کلیسا دو سنگ قبر جای گرفته‌اند. یکی از آن‌ها به یک خلبان روس و دیگری به مهندسی روس تعلق دارند که در ایران جان خود را از دست دادند. کلیسای کانتور یکی از بناهای تاریخی و مشهور این منطقه است.

آب انبارها

آب انبار سردار بزرگ

عکس: راه دانا

در شهر قزوین آب‌انبارهای بسیاری وجود دارد که با معماری تاریخی خود برای گردشگران جذابیت متفاوتی دارد. آب انبار سردار بزرگ مشهورترین این آب انبارها است که در زمان حکومت فتحعلی شاه که توسط محمدحسن خان و محمدحسین خان سردار، از فرماندهان وی، ساخته شده است. باستان‌شناسان، این اثر تاریخی را بزرگ‌ترین آب‌انبار تک گنبدی تاریخ ایران معرفی می‌کنند. مکانی که برخوردار از سردری مرتفع با قوس جناغی است و برای دسترسی به آب، می‌بایست ۵۰ پله‌ی سنگی را طی کرد و تا ۱۲/۵ متر به عمق زمین رفت.

آب انبار حاج کاظم نیز از زیباترین آب انبارهای موجود در شهر قزوین است که سردری بسیار زیبا که با کاشی‌کاری، طاق رسمی‌بندی و کتیبه‌ سنگی تزئین شده دارد. ین آب‌انبار ۳۳ پله داشته که گذشتگان برای دسترسی به آب، مجبور به طی کردن آن‌ها بوده‌اند.

قلعه الموت و دریاچه اوان

قلعه الموت

عکس: آرسیماتور

اگر قصد سفر به خارج از شهر قزوین را دارید، بازدید از قلعه الموت و دریاچه اوان پیشنهاد می‌شود. قلعه الموت یا دژ الموت مقر حسن صباح یکی از قلاع تاریخی ایران است. این قلعه بر فراز صخره‌ای با ارتفاع بالغ بر دو هزار متر، در منطقه الموت قزوین شمال شرقی روستای گازرخان قرار دارد. ین قلعه از دو بخش غربی و شرقی تشکیل شده‌ است. طول قلعه حدود ۱۲۰ متر و عرض آن در نقاط مختلف بین ۱۰ تا سی ۳۵ متر متغیر است. دریاچه اوان نیز در مسیر دسترسی به این قلعه قرار گرفته است که که بیش از ۷۰ هزار متر مربع مساحت دارد. این دریاچه با دارا بودن تنوع گونه‌های جانوری و گیاهی زیبایی خاصی دارد.

عکس کاور:‌ تریپ یار

منبع Kojaro Wikipedia
برچسب‌ها دیدنی ها

دیدگاه  

    تبلیغات