چطور سفر کنیم که بیماری به سراغ‌مان نیاید؟

صدیقه شجاعی
پنجشنبه، ۱۶ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۰
چطور سفر کنیم که بیماری به سراغ‌مان نیاید؟

هیچ‌کس دلش نمی‌خواهد در طول سفر بیماری به سراغش بیاید و سفری که مدت‌ها چشم انتظارش بوده است، به جهنم تبدیل شود؛ اما برای اینکه موقع سفر مریض نشویم، چه کار کنیم؟

با وجودی که مسافرت، الهام‌بخش و روشنگر است؛ اما در عینِ حال می‌تواند باعث تحمیل استرس و فشار بر بدن ما شود. هرچند با قدری برنامه‌ریزی و درایت می‌توان از این موضوع پیشگیری کرد.

اگر پیش از آنکه راهی سفر کاری چند روزه یا ماجراجویی به دور دنیا شوید، اندکی برنامه‌ریزی، تحقیق و آماده‌سازی انجام دهید، می‌توانید احتمال ابتلا به بیماری را تا حد قابل‌توجهی کم کنید. در صورتی که قصد سفر به کشوری خارجی را دارید، تحقیق کنید تا درباره‌ی ایمن‌سازی سیستم ایمنی بدن و دریافت واکسن‌های مناسب برای مقصدتان، اطلاعات بیشتری به دست آورید. بئاتریکس موراله (Beatrix Morrallee)، متخصص بهداشت سفر، می‌گوید:

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات مسافران، عدم‌آگاهی درباره‌ی تفاوت بین واکسن‌های ضروری و توصیه شده است. در سفر به برخی کشورهای دنیا حتماً باید واکسن‌های ضروری را تزریق کرد،‌ حتی اگر مسافر نخواهد به منطقه‌ی در معرض خطر برود. به تأخیر انداختن این کار اصلاً توصیه نمی‌شود؛ چراکه واکسن‌ها برای اثربخش‌بودن به زمان نیاز دارند و در مورد برخی واکسن‌ها باید بیشتر از یک بار تزریق انجام شود تا محافظت بیشتر یا بلندمدتی از بدن داشته باشند.

مراقب خورد و خوراک خود باشید

پیشگیری از بیماری

واقعاً تناقض عجیبی است که یکی از جاذبه‌های اصلی سفر می‌تواند شما را در معرض بزرگ‌ترین خطر بیماری قرار دهد: غذا. حتی اگر فقط برای چند روز به کشوری خارجی سفر کرده‌اید، چشیدن طعم و مزه‌ی غذاهای محلی می‌تواند بخش جذابی از سفر به حساب آید. فارغ از مقصد سفر، دو قانون کلی را همیشه مد نظر قرار دهید: اولاً، مطمئن شوید که هر غذایی که می‌خورید، کاملاً پخته و داغ باشد و دوماً، برای خوردن میوه یا سبزیجات، آن‌هایی را انتخاب کنید که پوست ضخیمی دارند و سپس پوست‌شان را بگیرید.

تحقیق کنید

مسافرت

حتماً برای سفرتان تحقیق کنید، برای این منظور می‌توانید به منابع معتبر آنلاین مراجعه کنید، نظیر وب‌سایت «مرکز کنترل و پیشگیری بیماری» (Centre for Disease Control) که به شکلی موجز و قابل‌فهم، اطلاعاتی را ارائه می‌کند تا افراد بتوانند از خطرات مرتبط با مقصد سفرشان آگاه شوند.

از ضدعفونی کننده استفاده کنید

دنی کنزوسکا (Denny Knezevska)، مشاور پرستار کلینیک مسافرت در کلینیک پزشکی و مسافرتی ایزلینگتون تورنتو، می‌گوید:

به مسافران اکیداً توصیه می‌کنم که برای پیشگیری از بیماری، از میکروب‌هایی که باعث بیماری می‌شوند، دوری کنند.

به عبارت ساده، ضدعفونی‌کننده‌ی دست باید همراه ثابت و همیشگی مسافران باشد. هنگام ورود به هواپیما، علاوه بر دست‌هایتان، دسته‌ی صندلی و میز سینی را نیز با ضدعفونی‌کننده پاک کنید. در ضمن یادتان باشد که از دست‌زدن به کیسه‌های صندلی یا هر جایی که ممکن است دست‌ سایر مسافران به آن خورده باشد، اجتناب کنید.

آب بنوشید

نوشیدن آب در سفر

همیشه توصیه می‌شود که آب بنوشیم؛ اما حفظ آب بدن به‌خصوص در زمان سفر اهمیت بسزایی پیدا می‌کند. بر اساس پژوهشی که در ژورنال تحقیقات سلامت محیطی منتشر شده است، یکی از دلایلی که اغلب باعث بیمارشدن مسافران می‌شود، رطوبت بسیار کم در هواپیما است. خشکی هوا می‌تواند توانایی بدن در تولید مخاط را تضعیف کند که اولین دفاع طبیعی بدن به حساب می‌آید. علاوه بر این، مسافران برای حفظ آب بدن‌شان باید بهداشت را نیز رعایت کرده و از بطری‌های آب یا آب جوشیده استفاده کنند و نسبت به مواد غذایی که با آب شیر محلی شسته شده است، محتاط باشند.

منبع theglobeandmail

دیدگاه