اگر در هواپیما، تلفن همراه را در حالت پرواز قرار ندهیم، چه اتفاقی می‌افتد؟

صدیقه شجاعی
پنجشنبه، ۱۱ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۰
اگر در هواپیما، تلفن همراه را در حالت پرواز قرار ندهیم، چه اتفاقی می‌افتد؟

از آنجا که تلفن‌ همراه و سایر وسایل الکترونیکی باعث ایجاد تداخل الکترومغناطیسی می‌شوند، باید هنگام پرواز این وسایل را در حالت پرواز قرار دهیم. اما اگر به این موضوع توجه نکنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟

همیشه هنگام پرواز هواپیما این هشدار را می‌شنوید: لطفاً تلفن‌های همراه خود را در حالت پرواز قرار دهید. اما اگر این کار را انجام ندهید، چه اتفاقی می‌افتد؟ این موضوع از اهمیت زیادی برای خطوط هوایی برخوردار است، به‌طوری که در سال ۲۰۱۱ وقتی الک بالدوین، بازیگر آمریکایی سوار هواپیما شد و به درخواست مهماندار برای خاموش‌کردن تلفنش توجهی نکرد، خلبان او را از هواپیما بیرون کرد. هرچند امروزه با پیشرفت‌های روزافزون علم و تکنولوژی، خاموش‌کردن تلفن همراه یا قراردادن آن در حالت پرواز دیگر درباره‌ی همه‌ی شرکت‌های هواپیمایی صدق نمی‌کند.

حالت پرواز گوشی

علت اینکه هنگام سوارشدن به هواپیما از مسافران می‌خواهند تا تلفن همراه و سایر وسایل الکترونیکی خود را به حالت پرواز دربیاروند، این است که تلفن‌ها، تبلت‌ها، کتابخوان‌های الکترونیکی، هدست‌های الکترونیکی و... باعث ایجاد تداخل الکترومغناطیسی می‌شوند. از آنجا که برخی از این هواپیماها پیش از روی کار آمدن این وسایل الکترونیکی، ساخته شده بودند، مدت زمانی طول کشید تا این صنعت بتواند مشکل را حل کند و مطمئن شود که استفاده از آن‌ها اختلالی برای هواپیما ایجاد نمی‌کند.

حالت پرواز گوشی

امروزه شما حتی آی‌پدها و تبلت‌هایی را در داخل هواپیماها می‌بینید که خلبان‌ها به‌جای کاغذ از آن‌ها استفاده می‌کنند و دیگر نیازی به حمل یک کیف بزرگ پر از کاغذ ندارند. مهمانداران نیز به‌جای مقدار زیادی کاغذ، از تبلت و تلفن‌های بزرگ استفاده می‌کنند یا در کنار کاغذهایشان، از این امکانات الکترونیکی نیز بهره می‌گیرند. تمامی این وسایل آزمایش‌های فراوانی را گذرانده‌اند تا اطمینان حاصل شود که هیچ‌گونه تداخلی برای هواپیما به وجود نمی‌آورند. 

هرچند این موضوع همیشه نیز خالی از ایراد نبوده است؛ به‌طوری که در سال ۲۰۱۱ مشخص شد، برخی بخش‌های مدل‌های خاصی از صفحه‌ نمایش اتاق خلبان در بوئینگ 737 در معرض تداخل الکترومغناطیسی قرار دارند؛ اما چطور می‌توان متوجه شد که چه دستگاه‌‌هایی بر این هواپیماها تأثیر دارند و چگونه باید این مشکل را برطرف کرد؟ در واقع هنگامی که آزمایش‌های دقیقی انجام می‌شود تا امکان استفاده از اینترنت در طول پرواز بررسی شود، به این معضل نیز رسیدگی می‌کنند. در بخشی از این فرایند آزمایش، برای دستگاه‌های مختلف در کل کابین هواپیما، اختلال الکترومغناطیسی ایجاد می‌کنند تا بخش‌هایی که دچار نقص می‌شوند، مشخص شود. تقریباً کلیه‌ی هواپیماهای مسافربری خطوط هوایی بین‌المللی تاکنون این آزمایش‌ها را پشت سر گذاشته‌اند. با همه‌ی این اوصاف اگر هنگام پرواز، تلفن همراه‌مان را در حالت پرواز قرار ندهیم، چه اتفاقی می‌افتد؟

حالت پرواز گوشی

خطوط هوایی، تولیدکنندگان هواپیما و هر شخص دیگری در این صنعت، سال‌ها است که می‌دانند، دستگاه‌های زیادی در هر سفر در حالت پرواز قرار نمی‌گیرد. در واقع علت اینکه هواپیماها تاکنون سقوط نکرده‌اند، نشان می‌دهد که اکثر این دستگاه‌ها روی بیشتر هواپیماها تأثیری نداشته‌اند. هرچند به‌دلیل نبود اطمینان ۱۰۰درصدی، این قضیه نمی‌تواند برای صنعت هوایی خوب باشد. برخی مسافران نمی‌دانند که گوشی آن‌ها مجهز به 3G است یا بلوتوث هدفون، ساعت و... را باید در حالت پرواز قرار دهند. تعدادی از مسافران نیز فراموش می‌کنند که یکی از این دستگاه‌ها را در قفسه‌ی بالای سرشان گذاشته‌اند. عده‌ای هم به‌راحتی قوانین را نادیده می‌گیرند و فکر می‌کنند که ایمیل روی تلفن بلک‌بری آن‌ها هیج تأثیری روی عملکرد هواپیما ندارد. احتمالاً هم اتفاقی نمی‌افتد.

مسئله اینجا است که صنعت هوانوردی بر پایه‌ی شایدها فعالیت نمی‌کند. خطوط هوایی و قانون‌گذاران ایمنی آن‌ها با احتیاط بسیار زیاد عمل می‌کنند و همین موضوع یکی از دلایلی به شمار می‌رود که سفر با هواپیما را به‌مراتب ایمن‌تر از استفاده از خودرو، عبور از خیابان و حتی ماندن در خانه کرده است.

همیشه می‌توانید برای خرید بلیط هواپیما با استفاده از موتور جستجوی پرواز کجارو پایین‌ترین قیمت بلیط‌ها را از بین فروشنده‌های معتبر مشاهده کرده و بلیط سفر خود را ارزان‌تر از همه جا تهیه کنید.

منبع budgettravel

دیدگاه