خطرات ناشی از تغییرات اقلیمی، فرودگاه‌های آمریکا را تهدید می‌کنند

صدیقه شجاعی
چهار شنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۰
خطرات ناشی از تغییرات اقلیمی، فرودگاه‌های آمریکا را تهدید می‌کنند

تغییرات اقلیمی باعث بالاآمدن آب دریاها و افزایش طوفان و سیل شده است و از آنجا که تعداد زیادی از فرودگاه‌های آمریکا در ساحل ساخته شده‌اند، آن‌ها خود را برای مقابله با خطرات احتمالی آماده می‌کنند.

تغییرات اقلیمی نه‌تنها منجر به تسریع افزایش سطح آب دریاها شده، بلکه زیرساخت‌های ساحلی، به‌خصوص زیرساخت‌های فرودگاهی را نیز در معرض خطر قرار داده است. بسیاری از فرودگاه‌های آمریکا به‌منظور کاهش خطرات ناشی از افزایش سطح آب دریاها و جاری‌شدن سیل، چاره‌ای ندارند جز اینکه برای اقدامات حفاظتی سرمایه‌گذاری کنند. فرودگاه‌های آمریکا به لحاظ تاریخی در امتداد ساحل دریاها ساخته شده‌اند. اما چرا؟

ری شینفیلد، مدیر خدمات برنامه‌ریزی و محیطی در بخش هوانوردی فیلادلفیا، توضیح می‌دهد:

برای ساخت فرودگاه به قطعه زمین بزرگی نیاز است که دسترسی آن به شهرها راحت باشد و درعینِ حال به اندازه‌ی کافی از خانه‌ها و ساختمان‌های بلند دور باشد؛ این به‌معنی ساخت فرودگاه روی تالاب‌های ساحلی است.

علاوه‌براین، برای ساخت فرودگاه، باد مناسب اهمیت زیادی دارد که در ساحل یافت می‌شود. مناطق ساحلی اغلب در فاصله‌ی زیادی از مناطق مسکونی قرار گرفته‌اند و به همین دلیل موانع کمتری برای نشست و برخاست هواپیما وجود دارد. فاصله‌ی زیاد فرودگاه‌های ساحلی با خانه‌های مردم باعث شده است که شکایت کمتری از آلودگی صوتی صورت بگیرد. با این حال، ایجاد فرودگاه در مناطق ساحلی کم‌ارتفاع به این معنی است که احتمال بروز خسارت در اثر بالاآمدن سطح دریا، جزرومد بالا و جاری‌شدن سیل به‌واسطه‌ی بارندگی یا طوفان شدید، بیشتر می‌شود.

فرودگاه های آمریکا

اداره هوانوردی فدرال در سال ۲۰۱۲ اعلام کرد که بیش از ده‌ها فرودگاه از ۵۰ فرودگاه بزرگ کشور آمریکا، به‌دلیل داشتن زیرساخت کم‌ارتفاع در معرض خطرات ناشی از افزایش سطح آب دریا و طوفان‌هایی هستند که باعث وقوع سیل می‌شوند. از آسیب‌پذیرترین فرودگاه‌ها می‌توان به فرودگاه بین‌المللی سان فرانسیسکو، فرودگاه اوکلند، فرودگاه جان اف کندی و فرودگاه فیلادلفیا اشاره کرد که باندهای فرودگاه‌شان در فاصله‌ی ۳.۵ متری از سطح فعلی دریا قرار دارند.

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) و سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (ICAO) برای مقابله با خطرات مرتبط با افزایش سطح آب دریا و سیل، اکیداً خواستار احداث فوری باندهای فرودگاه در ارتفاعات بالاتر،‌ دیوارهای دریایی حفاظتی، سیستم‌های زهکشی بهتر و حتی ایجاد سیستم‌های هشدار سیل شده‌اند. مقامات فرودگاه سان فرانسیسکو هفته‌ی گذشته تصمیم گرفتند که ساخت دیوار دریایی در اطراف فرودگاه را با هزینه‌ای بالغ بر ۵۸۷ میلیون دلار در دستور کار قرار دهند.

شاید جالب باشد بدانید که عده‌ای در دنیا، بالاآمدن آب دریا را ناشی از صنعت هوانوردی می‌دانند، چراکه طبق اعلام گروه اقدام حمل‌ونقل هوایی (ATAG)، سفرهای هوایی مسبب تولید بیش از دو درصد گازهای گل‌خانه‌ای دنیا به حساب می‌آیند. انتظار می‌رود که با ادامه‌ی روند فعلی سفرهای هوایی، میزان تولید گازهای گل‌خانه‌ای بیشتر شود.

منبع inhabitat
برچسب‌ها سیل محیط زیست

دیدگاه