باغ هنر بم، ایده استاد شجریان به بار نشست

زهرا  آذرنیوش
دوشنبه، ۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۵
باغ هنر بم، ایده استاد شجریان به بار نشست

سر برآوردن ققنوس هنر در دل خاکستر از آرزوهای استاد شجریان بود، شجریان اندوه را به باغ هنر در بم تبدیل کرد، که این روزها به بار نشسته است.

باغ هنر بم که در این روزها گشایش یافته است از معرفت نهفته در وجود استاد محمدرضا شجریان سرچشمه می‌گیرد. کمتر هنرمندی وجود دارد که به اندازه او به مسائل اجتماعی و تاریخی در آثارش بپردازد. با بررسی آثار او می‌توان دوره‌های مهم فراز و نشیب تاریخ این سرزمین را مشاهده کرد. کتایون خوانساری در مراسم افتتاح باغ هنر بم، از جمله ویژگی‌های استاد شجریان را مردمی بودن صدای وی دانست و خرسندی خود را از به بار نشستن زحمات همسرش، استاد شجریان ابراز کرد.

علی نعمتی که معمار این پروژه هنری است، در مورد ساخت پروژه توضیحاتی را ایراد کرد. کلنگ این پروژه پس از کنسرت هم نوا با بم با اجرای استاد شجریان درسال ۱۳۸۳ زده شد و عملا از ابتدای سال ۹۵ با همکاری صنایع خودروسازی کرمان خودرو و مبانی و معماری ایرانی آغاز بکار کرد.

این پروژه به‌منظور آموزش هنر در بم راه اندازی شده است و کاملا با اقلیم بم سازگار است که متشکل از ۱۰ کلاس تئوری ، چهار کلاس عملی، سالن تمرین موسیقی، پنج کلاس پیانو ، آمفی تئاتر ۱۰۰ نفره و یک کتابخانه است.

این طرح در زمینی به مساحت چهار هزار و ۲۰۰ متر مربع مساحت در قالب دارای چهار اسکلت بود که فعلا یک اسکلت آن ساخته شده است و استودیو ضبط صدا و آرشیو موسیقی هم در آن در نظر گرفته شده است.

باغ هنر بم با حضور کتایون خوانساری همسر استاد شجریان، رایان شجریان فرزند استاد شجریان، استاد حسین علیزاده آهنگساز و نوازنده، مجید رجبی معمار مدیرخانه هنرمندان ، نوربخش مدیرخانه موسیقی ایران و جمع کثیری از هنرمندان و موسیقی دانان کشور و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان پنج شنبه شب در بم افتتاح شد.

در حاشیه این مراسم از نماد باغ هنر بم که توسط استاد علی شیرازی خوشنویسی شده بود رونمایی شد .

پنجم دی ماه سال ۸۲ زلزله ۶.۶ ریشتری مهیب بم، جان بیش از ۳۰ هزار نفر از هموطنان را گرفت و بیش از ۵۰ هزار نفر مصدوم شدند. محمدرضا شجریان خسرو آواز ایران در غم بم و با یاد جانباختگان این حادثه تلخ، کنسرت هم نوا با بم را اجرا کرد محمدرضا شجریان به جای این که خودش را تن‌ها به برگزاری یک کنسرت محدود کند تلاش کرد اقدامی انجام دهد که برای همیشه ماندگار باشد. بنابراین پس از اجرای این کنسرت در سال ۸۳ کلنگ باغ هنر به زمین زده شد. او این کار را با فروتنی بسیار زیادی انجام داد و دشواری‌های زیادی در کار برایش ایجاد شد، اما سرانجام باغش به ثمر نشست.

عکس از مجتبی فرج آبادی

 

مطالب مرتبط:

    منبع irna
    برچسب‌ها کرمان

    دیدگاه