موزه آیین‌ های پهلوانی مشهد؛ گرامیداشت ورزش باستانی ایران

موزه آیین‌ های پهلوانی مشهد؛ گرامیداشت ورزش باستانی ایران

نیکی قره گوزلویان
| یکشنبه, ۲۳ دی ۹۷ ساعت ۱۹:۰۰

موزه آیین‌های پهلوانی واقع در شهر مشهد، به گرامیداشت این ورزش باستانی و آثار مرتبط با آن، از صد سال گذشته تاکنون می‌پردازد.

موزه آیین‌های پهلوانی یا موزه شه لافتی در شهر مشهد واقع در استان خراسان رضوی، به همت مرشد علی‌اکبر قاسمی معروف به پهلوان رستم، در سال ۱۳۸۴ کلنگ زنی و در عرض دو سال ساخته و آماده بازدید عموم شده است. این موزه که طراحی، معماری، نجاری، آهنگری، تزئین و جمع‌آوری اشیا آن توسط علی‌اکبر قاسمی انجام شده است، در بلوار شاهنامه و در مسیر آرامگاه فردوسی قرار دارد و در چند روز هفته فعالیت می‌کند.

آیین‌های پهلوانی و زورخانه‌ای از جمله آیین‌های سنتی ایران است که توسط سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۸۹ در فهرست میراث معنوی یونسکو، به ثبت جهانی رسید.

موزه آیین‌های پهلوانی مشهد

بخش‌های موزه

موزه آیین‌های پهلوانی به سه بخش زورخانه، لنگری و مطبخ‌خانه تقسیم شده است، اما بخش اصلی اشیا موجود در آن در بخش زورخانه قرار دارد و شامل تصاویر، عکس‌ها و وسایل ورزشی پهلوانان معاصر تا حدود صد سال پیش است.

لنگری در مجاورت گود زورخانه، مکانی بوده است که پهلوانان پس از فراغت از ورزش، به آنجا می‌رفتند و دمنوش‌های طبیعی مانند اسطوخودوس و ختمی می‌نوشیدند.

موزه آیین‌های پهلوانی مشهد

میل‌های پهلوان حاجی فخار کوره پز، کباده پهلوان حاج حسن لواسانی که به ساخت گاری و درشکه اشتغال داشته است، تصاویر پهلوان پنبه، پهلوان مفرد اصفهانی، پهلوان رمضان آهنگر، پهلوان جاوید توسی، پهلوان دامدار، لباده پهلوان توالی، لباس‌های ورزش کهنه سواران شهر، پهلوان شعبان بی‌مخ، میل‌های ورزشی پهلوان رستم که هرکدام ۷۵ کیلو گرم وزن دارند، ضرب زورخانه، وسایل کاری پهلوانان قصاب مانند میل، کفش، ساطور و شاخ شکن (بسیاری از پهلوانان به دلیل قدرت زیاد در کشتارخانه مشغول به کار بوده اند)، کباده، تخته، ترازو، زنگ ورزشی گود زورخانه و کفش‌های شاخ گاوی مربوط به پهلوان محمدعلی ادیبی بخشی از این موزه ارزشمند هستند.

موزه آیین‌های پهلوانی مشهد

علی‌اکبر قاسمی، مجموعه‌دار این موزه، جهت گردآوری اشیا موجود در این مکان در طول ۴۵ سال، به شهرهای مختلفی از جمله سبزوار، تربت حیدریه، نیشابور، کلات، سرخس، سمنان، تهران و خوزستان سفر کرده و علاوه بر ابزار ورزش پهلوانی، وسایل دیگری مانند ابزارآلات آرایشگری، آلات موسیقی، سراجی و کفاشی، اسب سواری، وسایل تزئینی، وسایل حمام، انواع گلیم، ظروف سفالی، پوست حیوانات، ترازو، کالسکه، گاوآهن، چرخ‌های ریسندگی، گهواره، سماور نفتی، انواع چراغ روشنایی، کمان و سپر، باسکول و قپان، وسایل و کوره آهنگری، لباس و کلاه داروغه شهر، جهاز شتر، زیور آلات، وسایل سوارکاری، رادیو و تلویزیون، وسایل علمی، تنبک جیگی جیگی نوزانده دوره گرد مشهدیو ... نیز جمع‌آوری کرده است.

از دیگر آثار به نمایش در آمده در این موزه می‌توان به موتور سیکلت دکتر شیخ، بنیان‌گزار بیمارستان تخصصی کودکان در مشهد، دوچرخه پهلوان رستم که با آن مسیر مشهد کربلا را طی کرده و وسایل مرحوم بابا قدرت اشاره کرد.

گالری عکس موزه آیین پهلوانی

سازمان جهانی فنون رزمی و تربیت بدنی حرفه‌ای از علی اکبر قاسمی به عنوان مرشد اعظم و پیشکسوت ورزش باستانی ایران یاد کرده و با اهدای لوح به پاس زحمات بی دریغ این پهلوان، تقدیر و تشکر کرده است.

منبع عکس: خبرگزاری بین‌المللی قرآن، خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها موزه ورزش مشهد آیین

دیدگاه  

    تبلیغات