رمزآلودترین جای ایران کجاست؟

زهرا  آذرنیوش
چهار شنبه، ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۳۰
رمزآلودترین جای ایران کجاست؟

در رمز‌آلودترین جای ایران، سبکی از زندگی قاجاریه و دور از مدرنیته وجود دارد، و در همین مکان گران‌ترین اسب‌ها پرورش داده می‌شوند.

ایستا را شاید بتوان روستایی خاص دانست. روایات زیادی از مکانی به نام ایستا در شهرستان طالقان شنیده شده است. گاه شنیده شده است که زندگی در این روستا به سبک دوره قاجار بوده است و اهالی آن از مظاهر مدرنیته استفاده نمی‌کنند و گاه گفته می‌شود که اهالی این روستا، به پرورش اسب‌های اصیل و میلیاردی مشغول هستند، صحت این گفته‌ها تا چه حد است؟

جواد صادقلو، فرماندار طالقان، بر خلاف آنکه گفته می‌شود ایستا یک روستاست آنجا را روستا نمی‌داند، بلکه این محل را یک مجموعه جمعیتی با جمعیت خیلی اندک معرفی می‌کند. وی تاکید می‌کند که ساکنین ایستا در اصل ترک‌زبان و از مقلدین آیت‌الله تبریزی که ۸۰ سال پیش از دنیا رفته، هستند. اهالی ایستا معتقدند در زمان غیبت امام زمان (ع) باید در مسائل فقهی توقف کرد. مثلاً ماشین سوار نمی‌شوند یا شناسنامه نمی‌گیرند. بر همین اساس از آب، برق، تلفن و گاز هم استفاده نمی‌کنند.

وی در خصوص اینکه گفته می‌شود ساکنین این منطقه جزء جمعیت کشور محسوب نمی‌شوند، تعداد ساکنین ایستا را زیاد ندانسته و در این مورد، آن را قابل اغماض برشمرد. فرماندار طالقان در ادامه ساکنین ایستا در پرورش اسب را بسیار حرفه‌ای معرفی کرده و تخصص خوب ساکنین این محل را در این زمینه یادآور شد. وی به بازار خوب برای اسب‌های این افراد و فروش آنها با قیمت‌های میلیاردی به مشتریان خارجی اشاره کرد.

صادقلو خاطرنشان کرد که این افراد از بازار بیرون چیزی نمی‌خرند و اغلب آنها، نیازهایشان را خودشان تأمین می‌کنند و برای کشاورزی و کشت برنج و دیگر نیازهای خود در زمین‌های خود مشغول به کار می‌شوند. فرماندار طالقان در پاسخ به اینکه آیا ساکنین ایستا با بیرون ارتباطی دارند یا خیر؟ این افراد را با مجموعه فرمانداری مرتبط دانست و اشاره کرد که به تازگی مردان ایستا مجاب به گرفتن شناسنامه شده‌اند و در حال حاضر ۱۲ نفر در این منطقه ساکن هستند.

در کوچه‌های این روستا اثری از عبور و مرور خودروها دیده نمی‌شود. مردم روستا، زندگی و آداب و رسوم گذشته خود را حفظ کرده‌اند و نه تنها شب‌ها پای تلویزیون نمی‌نشینند بلکه به شب‌نشینی هم معتقد نیستند. این افراد عروسی و عزا ندارند و مراسمی چون جشن تولد، سالگرد ازدواج و… برای آنان مفهومی ندارد. با شرط اینکه زنی به روستای آنها وارد نشود، افرادی مهمان‌نواز نیز هستند.

این افراد شناسنامه ندارند و جزء آمار جمعیت ایران محسوب نمی‌شوند و هیچ‌گونه خدمات دولتی دریافت نمی‌کنند. آنها بدون آب لوله کشی، گاز، برق، درمانگاه، ماشین‌آلات، وسایل‌ارتباطی و… زندگی خود را می‌گذرانند. مردم این روستا بر طبق نظر مجتهد خود عمل می‌کنند زیرا او تا پایان عمرش بر عدم مجوز استفاده از ابزار تکنولوژیک و امور جدید و مدرن فتوا می‌داد.

مطالب مرتبط:

    منبع isna
    برچسب‌ها

    دیدگاه