فرودگاه شهرکرد ؛ معرفی فرودگاه های ایران

فرودگاه شهرکرد ؛ معرفی فرودگاه های ایران

سعیده خلیلی‌صفا
| دوشنبه, ۱۹ شهریور ۹۷ ساعت ۱۲:۰۰

فرودگاه بین المللی شهرکرد یکی از فرودگاه‌‌های داخلی است که به عنوان مرتفع‌ترین فرودگاه ایران شناخته می‌شود.

«شهرکرد» که در گذشته به «دهکرد» شهرت داشت، یکی از شهرهای مرکزی ایران، مرکز استان چهار محال و بختیاری است و مرتفع‌ترین مرکز استان در ایران محسوب می‌شود؛ از اینرو، به بام ایران نیز شهرت دارد. این شهر زیبا دارای جاذبه‌های تاریخی و طبیعی متعددی است و به همین دلیل تور شهرکرد از پرطرفدارترین تورهای ایران به شمار می‌رود.

فرودگاه شهرکرد نیز معروف به مرتفع‌ترین فرودگاه ایران است که با وجود برخورداری از عنوان «بین المللی» عملا پرواز خارجی از طریق آن انجام نمی‌شود و در حال حاضر، سفر به شهرکرد از طریق این فرودگاه تنها با خرید بلیط تهران-شهرکرد و مشهد-شهرکرد امکان‌پذیر است. طبق آمار، در سال ۲۰۱۶ در حدود ۳۶۶ پرواز از طریق این فرودگاه انجام شده و ۳,۰۱۷۹ کیلوگرم بار و ۱۶۵,۱۵۲ نفر مسافر از طریق این پروازها جابه‌جا شده‌‌اند.

فرودگاه شهرکرد

عکس: خبرگزاری مهر

تاریخچه

طرح مطالعاتی احداث فرودگاه شهرکرد در سال ۱۳۷۲ آغاز و در سال ۱۳۷۳ مرحله تملک اراضی و تکمیل مطالعات آن انجام شد. در سال ۱۳۷۴ عملیات اجرایی فرودگاه شروع و در سال ۱۳۷۸ عملیات اجرایی فرودگاه به اتمام رسید. بلافاصله پس از اتمام عملیات عمرانی، نخستین پرواز داخلی فرودگاه شهرکرد در تاریخ اول تیرماه سال ۱۳۷۸ توسط شرکت ایران ایرتور به مقصد تهران و نخستین پرواز بین‌ المللی نیز در تاریخ سوم مهرماه سال ۱۳۸۱ به کشور کویت انجام شد. البته به دلیل عدم استقبال مسافران، پروازهای خارجی فرودگاه شهرکرد متوقف شده‌اند.

فرودگاه شهرکرد

عکس: خبرگزاری مهر

پایانه‌ها و امکانات رفاهی

فرودگاه شهرکرد مجهز به تجهیزات ناوبری NDB ،DVOR/DME و یک سیستم روشنایی و دارای یک باند به طول ۳,۰۰۵ متر و عرض ۴۵ متر با دو شانه ۵.۷ متری آسفالته و یک تاکسی‌وی به ابعاد ۲۸۵*۲۳ است.

همچنین، پایانه فرودگاه دارای امکاناتی مانند پارکینگ، غرفه‌های تجاری و شعبه‌های بانکی است. متاسفانه، امکان حمل و نقل عمومی از طریق شرکت اتوبوس‌رانی به فرودگاه وجود ندارد و مسافران باید از طریق تاکسی ‌سرویس‌های موجود در سطح شهر به فرودگاه انتقال پیدا کنند.

فرودگاه شهرکرد

عکس: خبرگزاری مهر

مشخصات فرودگاه

 • نوع فرودگاه: عمومی (مسافری)
 • کد یاتا: CQD
 • کد ایکائو: OIFS
 • ارتفاع از سطح دریا: ۲,۰۴۹ متر
 • شرکت‌های هواپیمایی فعال در فرودگاه شهرکرد: ماهان و زاگرس
 • فاصله هوایی تا تهران: ۵۵۵ کیلومتر معادل یک ساعت و ۱۰ دقیقه پرواز

موقعیت جغرافیایی و اطلاعات تماس

موقعیت فرودگاه شهرکرد روی نقشه

فرودگاه شهرکرد به مساحت ۳۵۰ هکتار در فاصله چهار کیلومتری از ورودی شهرکرد در موقعیت ۳۲ درجه و ۱۷ دقیقه و ۵۰ ثانیه طول جغرافیایی و ۵۰ درجه و ۵۰ دقیقه و ۳۲ ثانیه عرض جغرافیایی در ارتفاع دو هزار و ۵۰ متری از سطح دریا واقع ‌شده است.

 • تلفن: ۳۲۲۷۰۹۰۱ (۰۳۸)

اطلاعات پرواز

امروزه پروازهای شهرکرد به تهران و شهرکرد به مشهد و برعکس از طریق این فرودگاه انجام می‌پذیرد.

عکس کاور: تین نیوز

دیدگاه  

  جستجوی تور، پرواز، هتل، رستوران و دیدنی‌ها...

  تبلیغات