۴۰ اثر تاریخی ثبت ملی شد

فرناز رهبران رنجبر
دوشنبه، ۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۳۰
۴۰ اثر تاریخی ثبت ملی شد

۴۰ اثر تاریخی از چهار استان‌های ایلام، خراسان شمالی، کرمانشاه، گلستان و موزه ملی ایران در فهرست آثار ملی ثبت شد.

۱۱ شهریور ۹۷ کمیته آثار منقول برگزار شد و چهار استان‌های ایلام، خراسان شمالی، کرمانشاه، گلستان و موزه ملی ایران پرونده‌های خود را ارائه کردند. صاحب‌نظران و کارشناسان میراث فرهنگی در این کمیته نیز حضور داشتند.

در این نشست ۱۵ اثر از موزه باستان شناسی گرگان استان گلستان شامل هشت اثر مسی و سفالی از محوطه بیش از دو هکتاری بازگیر مینودشت با گاهنگاری اسلامی، اشکانی، آهن، مفرغ، مس و سنگ و چهار ظرف سفالی از نرگس تپه گرگان، دو اثر سفالی از آق تپه گنبد کاووس و یک منبر چوبی مسجد جامع استرآباد گرگان مربوط به دوره تیموری در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

از آثار ملی ثبت شده استان کرمانشاه نیز می‌توان به ۱۳ اثر در قالب دو مجموعه شامل پنج سرستون با نقوش انسانی، هندسی و گیاهی با تکنیک نقش برجسته مربوط به عصر ساسانی و هشت بشقاب و کاسه نقره‌ای به شیوه چکش‌کاری با نقوش اساطیری، حیوانی و گیاهی از غار قوری قلعه اشاره کرد.

شش اثر حاصل از کاوش‌های باستان شناسی محوطه تاریخی چلو در جاجرم خراسان شمالی واقع در شرق سنخواست شامل سبو، آیینه، جام مفرغین پایه‌دار، سنجاق لباس و جام سفالین پایه‌دار که مربوط به دوره مس سنگی تا عصر آهن است، از دیگر آثاری هستند که در فهرست آثار ملی ثبت شده‌اند.

در این نشست همچنین پنج گچبری متعلق به سطح دیوارها و قوس‌های ورودی بنای موسوم به مسجد شهر تاریخی سیمره واقع در شرق استان ایلام مورد تأیید کمیته قرار گرفت.

از دیگر موضوعات مورد تأیید کمیته ثبت آثار منقول، ثبت یک شیء استخوانی از موزه ملی مربوط به کاوش‌های یانیق تپه تبریز با قدمت ۵۸۰۰ سال به‌لحاظ ویژگی‌های فرم و ساخت است.

مطالب مرتبط:

    دیدگاه