چشمه آب معدنی الله بلاغی طارم سفلی را بشناسید

چشمه آب معدنی الله بلاغی طارم سفلی را بشناسید

بهاره غنچه
| شنبه, ۷ مهر ۹۷ ساعت ۱۷:۴۵

چشمه‌ الله بلاغی یکی از چشمه‌های آب معدنی با خواص درمانی بسیار است که از دیدنی‌های طبیعی طارم سفلی استان قزوین به شمار می‌رود.

استان قزوین از استان‌های تاریخی و خوش آب و هوای ایران است. دشت قزوین از لحاظ قدمت تاریخی، محصولات کشاورزی، تنوع جانوری و اهمیت اقتصادی بسیار مهمی در میان دشت‌های ایران دارد.

این منطقه جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بسیاری را در خود جای داده است. چشمه‌های آب معدنی گرم این استان از دیگر جذابیت‌ها و محبوبیت‌های گردشگری آن به شمار می‌رود. از چشمه‌های آب معدنی این منطقه می‌توان به چشمه الله بلاغی اشاره کرد که در طارم سفلی یکی از بخش‌های شهرستان قزوین واقع شده است که طبیعتی بکر، آب و هوایی معتدل و آبشارهای گوناگونی دارد.

قزوین

عکس: ferrarienzo69

طارم سفلی منطقه‌ایی کوهستانی و سرسبز با مردمانی خون‌گرم و مهمان‌نواز است. آب و هوای طارم سفلی کوهستانی است و به همین دلیل در زمستان‌ها تقریبا سرد و در تابستان‌ها خنک است. این منطقه بافتی کهن دارد و به همین علت مردم آن از فرهنگی سنتی و غنی برخوردار هستند. مردم این منطقه با توجه به موقعیت مطبوع جغرافیایی که دارند،‌ به کشاورزی و دامپروری مشغول هستند. گیلاس،‌ آلبالو و گردو از محصولات محبوب این منطقه محسوب می‌شود. طارم سفلی از لحاظ پوشش گیاهی و تنوع جانوری منطقه‌ای غنی به شمار می‌رود. حیواناتی همچون کل و بز، پلنگ، هما، روباه، گرگ، خرس سیاه و … در این منطقه یافت می‌شود.

قزوین

عکس: صبح قزوین

آثار دیدنی تاریخی و طبیعی این منطقه هرساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. جنگل‌های سرسبز بلوط، ارتفاعات روستاها و قلعه سمیرم بخشی از دیدنی‌های طارم سفلی به شمار می‌رود. چشمه الله بلاغی نیز از دیگر جاذبه‌های طبیعی این منطقه و جاهای دیدنی قزوین است که در حومه روستای ماهان قرار دارد. می‌گویند این چشمه آب معدنی برای دفع سنگ کلیه و از بین بردن سنگ‌های مثانه و مجاری ادرار مفید است و هرساله بسیاری از بیماران از نواحی نزدیک به این منطقه سفر می‌کنند. اهالی منطقه نیز از آب این چشمه برای مصارف دارویی و درمانی استفاده می‌کنند. با توجه به اینکه زیرساخت‌های مناسب گردشگری برای بهره‌برداری از این چشمه فراهم نشده، تنها شاهد استفاده سنتی از آن‌ها هستیم.

عکس کاور: خبرگزاری تسنیم

منبع Irna YJC Wikipedia

دیدگاه  

    تبلیغات