سد بیدان دهبکری، بهشت میان دو جهنم

سد بیدان دهبکری، بهشت میان دو جهنم

بهاره غنچه
| شنبه, ۷ مهر ۹۷ ساعت ۱۵:۰۰

نویسندگان بسیاری از دهبکری، منطقه‌ایی سرسبز در میان آب و هوای کویری بم، به بهشت میان دو جهنم نام برده‌اند. 

بم، قلب تپنده گردشگری استان کرمان است که از دیرباز مورد توجه بوده است. این شهر تاریخی که عموما با ارگ بم شناخته می‌شود، جاذبه‌های گردشگری متعددی دارد. باتوجه به کویری بودن این منطقه، بخش سرسبز دهبکری خودنمایی می‌کند. منطقه خوش آب و هوا و گردشگری دهبکری در میان مردم بم محبوبیت بسیاری دارد. دهبکری دارای ارتفاعات بکر بسیاری است و به همین دلیل هر سال گروه‌های کوه‌نوردی و گردشگری بسیاری در استان کرمان به ارتفاعات دست‌نخورده این منطقه سفر می‌کنند. کوه شیر و منطقه مرغک از جمله این ارتفاعات است. در این منطقه جنگل‌های سرسبز پسته و بادام وحشی بسیاری وجود دارد. یکی از جاذبه‌های دیدنی این منطقه سرسبز و زیبا، سد بیدان دهبکری است.

دهبکری بم

عکس: کرمان آدرس

نویسندگان بسیاری در کتاب‌های خود در گذشته از منطقه دهبکری یاد کرده‌اند. از این منطقه به‌عنوان بهشت میان دو جهنم نام می‌بردند، چراکه سرزمینی سرسبز در میان آب و هوایی کویری است. اطراف این منطقه روستاهای سرسبز بسیاری وجود دارد که آب و هوای آن‌ها در زمستان معتدل و در تابستان مطبوع و ملایم است. قدمت این منطقه را به دو قرن پیش می‌دانند و اهالی این منطقه معتقدند «بکر» در نام «دهبکری» از نام یکی از بزرگان طایفه این منطقه می‌آید.

دهبکری به دلیل قرارگیری در میان ارتفاعات، جاذبه‌های بسیاری دارد. باغ‌های پربار، آب و هوای معتدل کوهستانی، چشم‌انداز ارتفاعات، ساختار و بافت روستاها، چشمه‌سارها و جریان قنات‌ها از دیدنی‌های این منطقه به شمار می‌روند. دیواره‌های بلند، شیب‌های تند و آبشارهای مرتفع، از ویژگی‌های متنوع و پیچیده این ارتفاعات است. رود دهبکری نیز از رودخانه‌های دایمی این منطقه است که به رویش طبیعت سرسبز، درختان سرو کوهی و سوزنی برگ‌ها کمک شایانی کرده است.

سد بیدان دهبکری از جاذبه‌های مهم و دیدنی این منطقه محسوب می‌شود که در زیر سد حوضچه‌های طبیعی دیده می‌شود و معمولا پرآب هستند. این سد که در میان ارتفاعات قرار دارد، چشم اندازی زیبا از ارتفاعات، آبشار و طبیعت بکر را نشان می‌دهد. 

سد دهبکری بم

عکس: عبدالحمید خدایاری

برچسب‌ها لوکیشن

دیدگاه  

    تبلیغات