آیین نخل گردانی محرم نیاسر ثبت ملی شد

آیین نخل گردانی محرم نیاسر ثبت ملی شد

فرناز رهبران رنجبر
| دوشنبه, ۲ مهر ۹۷ ساعت ۲۱:۴۵

آیین شانزدهم محرم نیاسر در فهرست میراث معنوی به ثبت رسید.

آیین شانزدهم محرم نیاسر که همان آیین نخل گردانی است، با شماره سند ۱۵۲۹ در فهرست آثار ناملموس و میراث معنوی کشور ثبت شد.

هیات نخل گردانی نیاسر در روز شانزدهم محرم از ساعت هشت صبح در این شهر حرکت کرده و تا غروب ادامه پیدا می کند.

در ابتدای این مراسم نخل حضرت علی اکبر از هیات حضرت ابوالفضل محله امام به طرف میدان «چال هوجه» محل تجمع هیات مذهبی به حرکت در می‌آید.

در مسیر به ترتیب نخل حضرت ابوالفضل از هیات حضرت ابوالفضل محله بیدکاب، نخل حضرت قاسم از حضرت قاسمی و نخل حضرت علی اصغر از هیات علی اصغری به این نخل ملحق شده و در هنگام ظهر این چهار نخل به مسجد جامع می‌رسند.

پس از اقامه نماز ظهر و پذیرایی، عزادارن به طرف میدان چال هوجه و در نزدیکی پایگاه هیات حسینی نیاسر حرکت می‌کنند که در اصطلاح مردم نیاسر این چهار نخل در این روز میهمان هیئت و نخل حسینی هستند.

پس از رسیدن نخل‌ها به نخل حسینی این پنج نخل به ترتیب نخل حسینی، ابوالفضلی، علی اکبری، حضرت قاسم و حضرت علی اصغر به طرف داخل شهر حرکت داده می‌شوند تا به محل هیات علی اصغر می‌رسند و چهار نخل دیگر در اطراف نخل علی اصغر طواف می‌دهند و با تکرار عبارت «ای همسفر زینب رفتی که خداحافظ» از این نخل جدا می‌شوند.

در ادامه این آیین نخل حضرت قاسم، نخل حسین و ابوالفضل هم در مراسمی مشابه در محل هیات‌هایشان از این جمعیت جدا می‌شوند تا در نهایت نخل حضرت علی اکبر که مراسم با او آغاز شده بود به محل هیات‌شان می‌رسد.

منبع ایسنا
برچسب‌ها ثبت ملی آیین محرم

دیدگاه  

    تبلیغات