آبشار خفر، ریزش زیبای آب از دل دنا

آبشار خفر، ریزش زیبای آب از دل دنا

زهرا  آذرنیوش
| یکشنبه, ۱ مهر ۹۷ ساعت ۱۷:۴۵

آبشار خفر یکی از جاذبه‌ها و چشم‌اندازهای بی‌نظیر در سمیرم است که در دل طبیعت زیبای روستای خفر، تصویری زیبا و چشم‌نواز را به نمایش گذاشته است.

آبشار یکی از زیباترین چشم‌اندازهای طبیعت است که چشم انسان از دیدن آن لذت می‌برد. این صحنه دل‌انگیز رویایی، یک پدیده زمین‌شناسی است که در آن آب یک رودخانه از یک فلات یا مکانی مرتفع با سرعت زیاد به پایین یک رده یا دامنه می‌ریزد. آبشار در حقیقت ریزش ناگهانی آب است که معمولا ناشی از وجود بستری از سنگ سخت در مسیر رودخانه‌ای که یا افقی است که با ملایمت به سمت قسمت‌های بالای رودخانه شیب دارد و روی سنگ نرم‌تر قرار می‌گیرد. سنگ‌های نرم‌تر زیرین به‌وسیله رودخانه سایش می‌یابند به‌طوری که سنگ سخت‌تر آویزان می‌شود و نهایتا آبشار را ایجاد می‌کند. در ایران که کشوری چهارفصل است، آبشارهای زیبای بسیاری وجود دارد که یکی از یکی رویایی‌تر و چشم‌نوازتر است. یکی از این آبشارهای زیبا، آبشار خفر در روستای خفر از شهرستان سمیرم واقع در استان اصفهان است.

ابشار خفر سمیرم

عکس از  سایت تیشینه

روستای خفر

روستای خفر از روستاهای سمیرم است که در دامنه کوه دنا واقع شده و آبشار خفر یکی از جاذبه های مهم این روستای زیبا است

روستای خفر جنوبی‌ترین روستای پادنای وسطی است که در حدود ۸۴ کیلومتری شهر سمیرم استان اصفهان است. این روستا در دامنه بلندترین قله دنا روی اراضی پر شیب ساخته شده و یکی از بهترین مسیرهای کوهنوردی قله‌های دنا است. روستای خفر جمعیتی در حدود ۱۶۰۰ نفر در زمستان و ۳۰۰۰ نفر در تابستان دارد. به دلیل واقع شدن این روستا در دامنه رشته‌کوه دنا و آب و هوای کوهستانی منطقه، انواع گونه‌های گیاهی و جانوری دیده می‌شود.

وجود ۱۴ قله بالای ۴۰۰۰ متر و انواع یخچال‌های طبیعی، آبشارهای متعدد و رودخانه‌های جاری شده از یخچال‌ها، چشم‌اندازهایی زیبا را در ناحیه ایجاد کرده است. مردم روستا در فصول گرم سال اکثرا به زنبورداری و باغداری مشغولند. محصولات محلی و صنایع دستی روستا از جاذبه‌های مهم روستای خفر هستند. بعضی علت نامگذاری روستا را موقعیت توپوگرافی آن می‌دانند، به‌طوری که نام اولیه این روستا «خور» به معنای جای گود بوده و این نام به «حفر» و سپس به «خفر» تبدیل شده است. همچنین دو امامزاده در این روستا است. روایت دوم کلمه خفر را برگرفته از خور یا غور می‌داند. غور یا غوری نام مردمان اولیه‌ای است که در این محل سکونت داشته‌اند. برخی نیز این لغت را برگرفته از گور یا گبر می‌دانند که خود آیینی قبل از اسلام را در منطقه معرفی می‌نماید. روستای خفر به «عروس دنا» نیز معروف است.

روستای خفر سمیرم

عکس از  ویکی‌پدیا

ابشار خفر سمیرم

عکس از  بینابین

آبشار خفر

آبشار خفر از دل کوه دنا سرازیر می‌شود محوطه این آبشار زیبا به دلیل وجود طبیعت اطراف و باغ‌ها و رودخانه‌های متنوع یکی از مناطق ییلاقی اصفهان است

 آبشار خفر در جنوب شهرستان سمیرم در ۵ کیلومتری روستای خفر و در دل کوه دنا قرار دارد. ارتفاع آبشار خفر در حدود ۳۰ متر است. نسیم مرطوب همراه با وزش باد که با قطرات آب همراه است، مانع نزدیک شدن افراد به آبشار می‌شود. آبشار خفر از دور هم چشم‌اندازی بسیار زیبا دارد. این آبشار با بهره‌گیری از آب و هوای معتدل، و طبیعت اطراف و باغ‌های متنوع موجود، انواع گونه‌های گیاهی و جانوری، قرار گرفتن یخچال‌های طبیعی در منطقه و رودخانه‌های جاری آن، این منطقه را به یکی از مناطق ییلاقی استان اصفهان تبدیل کرده است. یکی از مناطق ییلاقی اصفهان محسوب می‌شود. این منطقه دارای پتانسیل بسیار بالایی برای توسعه گردشگری به‌ویژه اکوتوریسم است.

ابشار خفر

عکس از  سایت کویرها و بیابان‌های ایران

آبشار خفر حجم زیادی از آب را با خود حمل نمی‌کند و این چشم‌انداز به دلیل باریک بودن مسیری است که آب از آن گذر می‌کند، اما در عین حال ارتفاع زیادی را به خود اختصاص می دهد

آبشار زیبای خفر با ارتفاع ۳۰ متری خود از دل کوه بیرون آمده و به سمت زمین هجوم می‌آورد. آبشار خفر مثل دیگر آبشارهای موجود در ایران، حجم زیادی از آب را با خود حمل نمی‌کند. مسیری که آب آبشار از آن بیرون می‌ریزد، مسیر بسیار باریک و تنگی در دل کوه است و همین سبب می‌شود که آب مسیر باریک‌تر اما در عین حال با ارتفاع بیشتری را طی کند. طبیعت سرسبز اطراف آبشار زیبایی آن را دوچندان کرده و بر جذابیت آن می افزاید. رشته‌کوه‌های دنا از ۲۰ کیلومتری شرق یاسوج آغاز شده و تا ۷۰ کیلومتری شمال غرب آن ادامه می‌یابد. این کوه از شمال غرب (روستای کتا) آغاز و به سمت جنوب شرق (منطقه کاکان) امتداد یافته که بیش از ۸۰ کیلومتر طول دارد و دارای ۱۵ کیلومتر پهنای متوسط است. بلندترین قله رشته‌کوه دنا، قله ب‍یژن (قاش‌مستان)، ۴۴۰۹ متر ارتفاع دارد و در ۳۵ کیلومتری شمال غربی یاسوج قرار دارد.

اشار خفر سمیرم

عکس از سایت کویرها و بیابان های ایران

در فصل زمستان به دلیل حجم زیاد برف و سرما در این منطقه دسترسی به آبشار سخت‌تر است

در روستای خفر علاوه بر آبشار زیبای خفر، جاذبه‌های بسیار دیگری نیز موجود است. وجود ۱۴ قله بالای چهارهزار متر و انواع یخچال‌های طبیعی، آبشارهای دیگر و رودخانه‌های جاری شده از یخچال‌ها از چشم‌انداز زیبای این روستای نمونه گردشگری است. در روستای خفر هیچ مهمانسرا یا هتلی جهت اقامت وجود ندارد و گردشگران می‌توانند از منازل محلی برای اقامت استفاده کنند. در فصل زمستان به دلیل حجم زیاد برف و سرما دسترسی به روستا بسیار سخت است. فصل مناسب برای بازدید از منطقه فصل بهار و تابستان است که این منطقه سرسبزی خاص و زیبایی دارد. برای دسترسی به روستای خفر و دیدن آبشار آن از اصفهان به سمت شهرضا و سمیرم حرکت کنید و پس از عبور از حنا به روستای خفر برسید. طول مسیر حدود ۷۰۰ کیلومتر است. اگر در فصل بهار گذرتان به شهرستان سمیرم افتاد حتما از این مکان زیبا و چشم‌انداز طبیعی دیدن کرده و از هوای دلچسب و بی‌نظیر آن لذت ببرید.

ابشار خفر سمیرم

عکس از بهار اندیشه

عکس کاور از  سایت اصفهان گردی

دیدگاه  

    تبلیغات