کمپ متین آباد، تجربه‌ ای خاطره‌ انگیز و رویایی در کویر

زهرا  آذرنیوش
پنجشنبه، ۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۵
کمپ متین آباد، تجربه‌ ای خاطره‌ انگیز و رویایی در کویر

کمپ متین‌آباد کاشان یکی از مناطق نمونه گردشگری در کشور و یکی از مکان‌های پرطرفدار و گردشگاه‌های کویری ایران است که علاقمندان به طبیعت‌گردی را به سمت خود جذب می‌کند.

کویر با گستره وسیع و آسمان پرستاره خود و رمل‌های نرم و لغزنده‌اش سالهاست چشم هر گردشگری را به سمت خود خیره می‌کند. در سال‌های اخیر تعداد گردشگرانی که در جستجوی هیجان و لحظات فراموش نشدنی کویر هستند افزایش یافته است. همین علایق سبب شده است که ایجاد مناطق گردشگری در کویر به ذهن بسیاری از افراد خطور کرده و در این زمینه برای برآوردن نیازهای گردشگران اقدام کنند. منطقه نمونه گردشگری متین‌آباد اولین اکوکمپ ایران در حاشیه مرکزی ایران و در ۶۰کیلومتری جنوب شرق کاشان با هدف توسعه گردشگری پایدار و هدفمند و حفاظت از زیست بوم منطقه احداث شود. کمپ متین‌آباد در راستای دستیابی به هدف خود بسیار موفق بود و در سال ۲۰۱۴ از سوی سازمان ملل به عنوان یکی از ۱۴ منطقه گردشگری برتر جهان شناخته شد.

کمپ متین آباد

عکس از مهدی خیری

کمپ متین‌آباد

کمپ یا اکو کمپ یک اقامتگاه یا یک مقصد گردشگری است که در ساخت آن، نگهداری و اداره تمام اصول محیط زیستی و توسعه رعایت شده است

یکی از راه‌های اصولی محافظت از کویر ایجاد کمپ‌های تخصصی در حاشیه کویرها برای اقامت افراد و طبیعت‌گردان است. کمپ یا اکو کمپ(کمپ طبیعی) هم یک اقامتگاه و هم یک مقصد گردشگری است که در ساخت آن، نگهداری و اداره تمامی اصول محیط زیستی و اصول توسعه پایدار رعایت شده است. کمپ متین‌آباد در ۲۵کیلومتری جنوب نطنز و ۶۰ کیلومتری جنوب شرق کاشان قرار دارد. این اقامتگاه در ابتدای رمل‌های شنی بزرگ کویر «پشت ریگ» در جنوب دریاچه نمک «مسیله» ساخته شده است. منطقه گردشگری متین‌آباد نخستین کمپ ساخته شده در ایران است که با هدف گردشگری و حفظ محیط زیست ساخته شده است. سازندگان کمپ متین‌آباد به نام برادران اشرفی شهرت دارند که در سال ۱۳۸۵ به فکر ساخت کمپ متین آباد افتادند و از اهالی نطنز هستند. امروزه این کمپ گردشگری در راستای حفاظت محیط زیست در منطقه کویری کاشان توفیق داشته و توانسته رضایت گردشگران را فراهم کند.کمپ متین‌آباد در ابتدا به صورت خیلی ساده و اقامت در چادر طراحی شد اما با افزایش شمار گردشگران و استقبال کم‌سابقه از آن، کاروانسرایی به سبک معماری قدیم و چند کومله گلی در آن ساخته و به مجموعه اضافه شد. به دلیل قرار گرفتن کمپ در همسایگی کویر مرکزی ایران، موقعیت بهتری برای جذب گردشگر نصیب آن می‌شد تا گردشگران بهتر بتوانند به گشت و گذار در کویر پرداخته و تماشای طلوع و غروب خورشید و شب‌های کویر و آسمان پرستاره آن را بهتر تجربه کنند.

کمپ متین اباد

عکس از سایت کمپ متین آباد

 تفریح در کمپ متین‌آباد

شاید اولین چیزی که از دیدن یک کمپ کویری به ذهن خطور کند تماشای طبیعت زیبای کویر و شب‌های پرستاره و آرامش‌بخش آن و تماشای آسمان شب با تلسکوپ و امکانات نجومی برای رصد باشد. اما این فقط گوشه‌ای کوچک از امکانات تفریحی کمپ متین‌آباد است. حیات وحش این منطقه و دیدن روباه، گربه، گرگ و انواع پرندگانی مثل زاغ، تیهو و... و مشاهده پوشش گیاهی منطقه و طبیعت آن بسیار دیدنی، چشم‌نواز و خاطره‌انگیز است. شترسواری، دوچرخه‌سواری و موتورسواری در تپه‌های شنی بیابان از دیگر فعالیت‌های کمپ متین‌آباد است.

کمپ متین اباد

عکس از پیام صفایی

کمپ متین آباد در کاشان یک کمپ گردشگری است که امکانات تفریحی و متنوع بسیاری از قبیل رصد آسمان شب، دوچرخه سواری، موتور سواری، پرورش گیاهان، مزارع ارگانیک و حیات وحش و... را شامل می‌شود.

بازدید از مزارع پرورش شتر، شترمرغ و اسب از تجربه‌های کمیابی است که در متین‌آباد به دست می‌آید. عکاسی از مناظر بی‌نظیر این منطقه از دیگر جذابیت‌ها و امکانات تفریحی محسوب می‌شود. طبیعت مزرعه کمپ و انواع سیفی‌جات و میوه‌هایی که در آن پرورش داده می‌شود و عنوان ارگانیک و پرورش طبیعی را دارند از دیگر ویژگی‌های جذاب کمپ متین‌آباد هستند. اطراف کمپ متین‌آباد هم جاهای دیدنی مثل کوه‌های یخاب و منطقه کویری بند ریگ و دریاچه نمک مسیله نیز وجود دارند که گردشگران می‌توانند از آنها دیدن کنند. بعد از دیدن منطقه گردشگری کمپ متین‌آباد و دیدنی‌های اطراف آن می‌توانید به کاشان رفته و از آثار تاریخی بسیار زیاد و فوق‌العاده دیدنی آن بازدید کنید.

کمپ متین اباد

عکس از سایت کمپ متین‌آباد

کمپ متین اباد

عکس از سایت کمپ متین آباد

 اقامت در کمپ متین‌آباد

کمپ گردشگری متین‌آباد امکاناتی از قبیل پارکینگ و اتاق های سه تخته و چهار تخته در ساختمان اصلی است. ساختمان اصلی کمپ دارای بخش شاه‌نشین با ظرفیت ۸نفره نیز هست.

کمپ گردشگری متین‌آباد امکاناتی از قبیل پارکینگ و محوطه سنتی ایرانی، سیستم گرمایشی و سرمایشی، اینترنت پرسرعت رایگان، تلوزیون و انواع غذاهای محلی که مواد ارگانیک دارند را دارا است. برای اقامت در کمپ متین آباد باید بدانید که این مجموعه شامل ۱۴اتاق دوتخته و سه تخته با سرویس بهداشتی و مجهز به سیستم‌های گرمایشی، سرمایشی و امکانات مورد نیاز در ساختمان اصلی است. بخش اصلی کاروانسرای سنتی این مجموعه بخش شاه‌نشین آن است که ظرفیت آن ۸نفر بوده و به شکل سنتی تزیین شده است. اتاق‌های سنتی و زیبای مجموعه متین‌آباد پنج تخت دارند که اقامت در آنها خاطره روستاهای کویری را برای گردشگران زنده می‌کند.

کمپ متین اباد

عکس از سایت کمپ متین آباد

کومه های کاهگلی سنتی در از دیگر بخش‌های اقامتی کمپ متین‌آباد است. چایخانه کمپ در طبقه دوم ساختمان اصلی است و رستوران کمپ در شمال شرق مجموعه است

طراحی و ساخت ۱۳ کومه کاهگلی سنتی از دیگر امکانات موجود در کمپ متین‌آباد است که به سبک خانه‌های کویر مرکزی ایران ساخته شده‌اند و طرفداران خاص خود را دارند. علاوه بر آنچه گفته شد این کمپ ۳۵ چادر ۱۲ متری و ۷چادر ۲۴ متری ضد آب و ضد رطوبت دارد که گردشگران در صورت تمایل می‌توانند در آنها اقامت کنند. چایخانه کمپ متین‌آباد در طبقه دوم ساختمان اصلی است که علاوه بر رشته ارتفاعات کرکس و دشت زیبای کویر دسترسی بر دو ایوان وسیع برای اجرای برنامه‌های مختلف از جمله پذیرایی‌ها را امکان پذیر کرده است. رستوران کمپ در شمال شرق مجموعه کمپ است که در آن صرف صبحانه، نهار و شام انجام می‌شود.

کمپ متین اباد

عکس از مهدی خیری

کمپ متین اباد

عکس از  سایت کویرها و بیابان های ایران

تضادهای موجود در طبیعت منطقه و پوشش گیاهی و دشت سرسبز و و خشکی کویر از جذاب‌ترین صحنه‌های طبیعی است که گردشگران را به این منطقه جذب می کند.

 موقعیت جغرافیایی کمپ متین آباد و قرار گرفتن آن در نزدیکی دو شهر بزرگ کاشان و اصفهان از یک طرف و نزدیکی به طبیعت کویر از طرف دیگر تنوع سفرهای گردشگری کوتاه‌مدت را فراهم کرده است. تضادهای موجود در طبیعت منطقه و پوشش گیاهی و دشت و سرسبزی و خشکی و کویری بودن منطقه جذاب‌ترین صحنه‌های طبیعی است که گردشگران را جذب این منطقه گردشگری می‌کند. برای رسیدن به کمپ متین‌آباد به اصفهان رفته و در ۶۰ کیلومتری جاده کاشان-اصفهان وارد خروجی کاشان شوید و در این جاده به سمت بادرود حرکت کنید، پس از عبور از شهر خالدآباد و روستای ده‌آباد به روستای متین آباد خواهید رسید. بدون شک بازدید از کمپ متین‌آباد و اقامت در آن شبی به یاد ماندنی و خاطره‌ای شیرین را برای علاقمندان به طبیعت خواهد داشت. همچنین امکانات موجود برای  رصد آسمان شب و طبیعت‌گردان عاشق کویر سبب جذب علاقمندان آسمان شب خواهد شد.

کمپ متین اباد

عکس از سایت کمپ متین آباد

 

عکس کاور از  مهدی خیری

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها اقامتگاه کمپ

    دیدگاه