فیلمی از داخل کابین خلبان ایرباس A220

زینب موحدی
سه شنبه، ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۵
فیلمی از داخل کابین خلبان ایرباس A220
برای این که بفهمیم در کابین یک خلبان چه می‌گذرد، همراه یک خلبان کارکشته وارد کابین ایرباس A220-300 شدیم تا جواب سوالات‌مان را از زبان یک کارشناس بشنویم.

تا به حال این سوال برای شما پیش نیامده است که این همه سوئیچ، عقربه و اهرم در یک کابین خلبان هواپیما چه کار می‌کنند؟ برای ما که این طور است، بنابراین این سوال را از یک خلبان پرسیدیم.

گرهارد رامکه، خلبان ایرلاین «airBaltic» در لتونی، ما را به یک تور در عرشه‌ی پرواز هواپیمای جدید ایرباس A220-300 که اولین پرواز خود را ابتدای همین سال انجام داد، دعوت کرد.

کنترل این هواپیمای فوق مدرن کم‌ترین شباهت را به مکانیسم‌های قدیمی و دست‌وپاگیر هواپیماهای قدیمی دارد؛ ایرباس A220-300 یک هواپیمای کاملا دیجیتال است. صفحه نمایش پیشرفته‌ی لمسی آن بیشتر شبیه صفحه نمایش‌هایی است که متعلق به فضاپیماها است تا آن‌چه که در هواپیماها می‌بینیم.

رامکه می‌گوید:

این‌جا یک کابین کاملا شیشه‌ای است. دیگر از صفحه‌های گرد عقربه‌دار شکل خبری نیست. همه‌ی داده‌ها روی این صفحه‌ها نمایش داده می‌شود.

سیستم مدیریت پرواز A220 یک سیستم کامپیوتری است که انواع مختلفی از وظایف پرواز را به صورت خودکار انجام می‌دهد. این سیستم می‌تواند موقعیت هواپیما را تعیین و با توجه به برنامه‌ی پرواز، مسیری که هواپیما باید بپیماید را محاسبه کند. در ضمن، دنده‌ها و پدال‌هایی که خلبان برای مانور هواپیما از آن‌ها استفاده می‌کند هم توسط «سیستم کنترل پرواز» مدیریت می‌شود. رامکه می‌گوید که پانل بالا «همه‌ی سیستم را اداره می‌کند».

تغییر هویت

ایرباس a220

او در این مورد این‌گونه توضیح می‌دهد که:

اگر همین الان بخواهیم تیک-آف کنیم، مطمئن می‌شویم که همه‌ی این پانل‌ها به درستی تنظیم شده‌اند، سپس FMS را راه‌اندازی می‌کنیم و پس از آن، نقشه‌های‌مان را بر همان اساس تنظیم می‌کنیم. در زمان خود تیک‌-آف هم قدرت را به موقعیت خاصی منتقل می‌کنیم، بررسی می‌کنیم که آیا موتورها در حالت پایدار هستند یا خیر و سپس، سیستم «اتو تراتل» کار را از همان نقطه به دست می‌گیرد.

رامکه، پس از استفاده از سکان جانبی برای چرخاندن هواپیما به مقدار کافی، به تیک‌-آف ادامه می‌دهد. او اضافه می‌کند:

بعضی وقت‌ها، با این‌که دوست دارم همه‌ی عملیات پرواز را به صورت دستی انجام بدهم، ولی باز هم از قابلیت «اتو پایلوت» استفاده می‌کنم.

با این که ایرباس A220-300 به طور رسمی در نمایشگاه هوایی فارنبرو ۲۰۱۸ در ماه جولای آغاز به کار کرد، ولی در حقیقت این هواپیما چندین سال قبل و با نام تجاری دیگری وارد عرصه‌ی خدمات‌رسانی شده بود.

سری A220 در ابتدا توسط شرکت تولید کننده‌ی کانادایی «بومباردیر» ساخته و فروخته می‌شود و به نام «CSeries» معروف بود. اولین ایرباس‌های A220-300 تحت عنوان بومباردیر CS300s در سال ۲۰۱۶ به ایرلاین بین المللی سوئیس (Swiss International Air Lines) فروخته شد.

ایرباس، اکتبر سال ۲۰۱۷ سهام عمده‌ی CSeries را خرید و هویت این هواپیما را تغییر داد. شرکت هواپیمایی دلتا، اولین حامل آمریکایی که این سری از هواپیماها را سفارش داد، به تازگی فیلمی کوتاه از مراحل رنگ‌آمیزی اولین A220-100 را که قرار است در ابتدای سال ۲۰۱۹ وارد سرویس بشود در حساب رسمی توییتری خود نشان داده است.

دانلود ویدیو

مطالب مرتبط:

    منبع edition.cnn
    برچسب‌ها هواپیما ایرباس

    دیدگاه