بازگشایی ایستگاه مترویی که در حادثه ۱۱ سپتامبر تعطیل شد

زینب موحدی
شنبه، ۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۰
بازگشایی ایستگاه مترویی که در حادثه ۱۱ سپتامبر تعطیل شد

بعد از گذشت ۱۷ سال از حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر، نیویورک همچنان در حال بازسازی مناطق آسیب دیده است و حالا در پروژه‌ای جدید، ایستگاه مترویی که آن روز زیر آوار برج‌های دو قلوی مرکز تجارت جهانی دفن شد، بازگشایی شد.

۱۷ سال بعد از نابودی زیرساخت‌های ایستگاه متروی مرکز تجارت جهانی سابق که در پی حادثه‌ی تروریستی ۱۱ سپتامبر اتفاق افتاد، این ایستگاه متروی نیویورک بازگشایی شد. ایستگاه «کورتلند استریت» (Cortlandt Street) در طی فرو ریختن برج‌های دوقلو در سال ۲۰۰۱ که بخشی از آن زیر ویرانه‌های برج‌ها دفن شد، به طور کامل تعطیل شد.

این ایستگاه در خط شماره ۱ متر واقع شده است و بازسازی آن تا زمانی که بازسازی برج‌های اطراف آن در حال انجام بود، به تاخیر انداخته شده بود. بازسازی این ایستگاه که اکنون «WTC Cortlandt» نامیده شده است، در سال ۲۰۱۵ و با اختصاص بودجه‌ی ۱۸۱ میلیون دلاری آغاز شد. طرح جدید ایستگاه از ستون‌های کمتری برخوردار است و چندین پلت فرم برای افزایش قابلیت انجام مانور در آن تعبیه شده است، به ویژه برای افرادی که دچار محدودیت‌های حرکتی هستند و از ویلچیر یا اسکوترهای موتوری استفاده می‌کنند. یکی از ویژگی‌های مهمی که به ایستگاه جدید اضافه شده است، دیوار جدیدی است که شامل جملاتی از اعلامیه استقلال ۱۷۷۶ و اعلامیه جهانی حقوق بشر سازمان ملل متحد ۱۹۴۸ است.

موزه نیویورک

کتیبه‌های سنگی روی دیوار در ایستگاه تازه افتتاح شده‌ی «WTC Cortlandt»

متروی نیویورک در اکانت رسمی توییتر خود اعلام کرده است:

ایستگاه جدید «WTC Cortlandt» در خط ۱ اکنون به روی عموم باز شده است و به طور کامل در دسترس مسافران است؛ ستون‌های کمتری در ایستگاه برای راحتی بیشتر مشتریان ساخته شده است و دارای یک سیستم تهویه‌ی هوا است تا در روزهای گرم سال، هوای ایستگاه را خنک نگه دارد.

نام جدید ایستگاه نشان دهنده‌ی موقعیت مکانی آن در مرکزی‌ترین نقطه‌ی مرکز تجارت جهانی (World Trade Center) و نیز، خیابان کورتلند (Cortlandt) است که در زمان آغاز به کار متروی ۱ در جولای ۱۹۱۸ درست در بالای ایستگاه قرار داشت. این خیابان در طول مراحل ساخت مرکز تجارت جهانی در اواخر دهه‌ی ۱۹۶۰ تخریب شد. بعد از حمله‌های ۱۱ سپتامبر، پروژه‌های بازسازی بزرگ و اساسی در منطقه‌ی «لاور منهتن» (Lower Manhattan) به اجرا درآمد تا این منطقه را به عنوان یک منطقه‌ی تجاری، مقصد گردشگری و قطب حمل و نقلی نیویورک معرفی کند. ایستگاه جدید برای بازدیدکنندگان موزه‌ی ملی یادبود ۱۱ سپتامبر (National September 11 Memorial & Museum) و پارک یادبود این حادثه، پارک آزادی (Liberty Park)، که در فاصله‌ی چند قدمی از ایستگاه قرار گرفته‌اند، بسیار مفید خواهد بود.

جسیکا لاپین، رئیس اتحادیه‌ی «داون تاون نیویورک» (Downtown New York) می‌گوید:

تمام راه‌ها به «لاور منهتن» ختم می‌شود. این محله یکی از مهم‌ترین مناطق اتصالی در شهر است که با استفاده از متروها، کشتی‌ها، اتوبوس‌ها و دوچرخه‌ها، راه‌های دسترسی بی‌نظیری به حمل و نقل عمومی برای آن اندیشیده شده است و نقش مهمی در احیای ما ایفا می‌کند.

بازگشایی ایستگاه «WTC Cortlandt»، نه تنها، نقطه‌ی عطفی در سوابق عملیاتی WTC محسوب می‌شود؛ بلکه غرور جامعه‌ی «داون تاون» را به آن‌ها بازمی‌گرداند.

مطالب مرتبط:

    منبع lonelyplanet

    دیدگاه