بهترین زمان سفر به صوفیه؛ سردیکای باستانی در بلغارستان

نگین توکلی
پنجشنبه، ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۵
بهترین زمان سفر به صوفیه؛ سردیکای باستانی در بلغارستان

بهترین زمان سفر به صوفیه، یکی از قدیمی‌ترین پایتخت‌های اروپایی بر اساس آب و هوا چه زمانی از سال است؟

صوفیه، پایتخت کشور بلغارستان حدودا ۱٫۵ میلیون نفر جمعیت دارد. صوفیه، مرکز فرهنگی و سیاسی کشور در غرب کشور بلغارستان در ارتفاع ۲۲۹۰ متری کوه ویتوشا (Mount Vitosha) واقع شده است که یکی از محبوب‌ترین اقامتگاه‌ها و مقصد گردشگری برای شهروندان بلغاری به شمار می‌آید. تور بلغارستان یکی از تورهای پرطرفدار بین ایرانی‌ها است.

این شهر با محدوده‌های متغیر دمایی در مواقع مختلف سال دارای اقلیم قاره‌ای است. صوفیه که قدمت آن به قرن هشتم قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد، در تاریخ خود سابقه حکومت امپراطوری رومیان و رومیان شرقی را دارا است.

بهترین زمان سفر به صوفیه؛ سردیکای باستانی در بلغارستان

شما در این شهر می‌توانید به بازدید از بناهای میراث تاریخی از جمله کلیسای هاگیا صوفیه (Hagia Sophia Basilica)، کلیسای سنت جرج، مسجد بانیا باشی یا حمام‌های ترکی صوفیه (Mosque of the Baths)، کلیسای جامع زیبای الکساندر نوسکی (Alexander Nevsky Cathedral)، بنای تزار آزادی‌بخش (Liberator Tsar)، مجسمه برنزی که به احترام الکساندر دوم ساخته شد، ساختمان ملی مجلس (National Assembly building) یا بنای استفان استامبلوو (Stefan Stambolov) بپردازید.

اگر از علاقه‌مندان هنرهای باستانی هستید، به هیچ‌وجه بازدید از موزه ملی باستان‌شناسی، ساختمان تئاتر ملی ایوان وازوو (Ivan Vazov National theatre)، موزه ملی تاریخ و کلکسیون اشیای میراث فرهنگی و کاخ ملی فرهنگ (National Palace of Culture) که میزبان نمایش‌ها و کنسرت‌ها در ساختمان با معماری مدرن باشکوه و قابل توجه خود است، را از دست ندهید.

در مرکز شهر صوفیه، زندگی شبانه پویایی با وجود رستوران‌ها، نایت‌کلاب‌ها و بارهای زیبا وجود دارد و گردشگران می‌توانند در تمام طول شب به گردش و شادی در این شهر بپردازند.

بهترین زمان سفر به صوفیه بر اساس آب و هوا

بهترین زمان سفر به صوفیه؛ سردیکای باستانی در بلغارستان

بهترین زمان سفر به صوفیه، بر اساس آب و هوا، ۳۰ آوریل تا هفتم اکتبر (۱۰ اردیبهشت تا ۱۵ مهر) است.

صوفیه در میان دیگر مقاصد گردشگری جهانی، از نظر آب و هوا، رتبه ۳۸ از ۱۰۰ را دارا است

دمای میانگین در صوفیه در زمان‌های مختلف سال به شدت متغیر است. با توجه به رطوبت، هوا در نیمه‌ای از سال سرد و در نیمه دیگر دلپذیر است. احتمال بارش باران یا برف در تمام سال محتمل است. صوفیه در میان دیگر مقاصد گردشگری جهانی، از نظر آب و هوا، رتبه ۳۸ از ۱۰۰ را دارا است.

اگر به دنبال سفر در گرم‌ترین ماه‌های سال هستید، در ماه آگوست، جولای و ژوئن به این شهر بروید. گرم‌ترین زمان سال در میانه ماه جولای (اواخر تیر) با دمای میانگین ۳۱٫۲ درجه سانتی‌گراد و حداقل دمای ۱۵٫۵ درجه سانتی‌گراد در شب‌ها است.

بهترین زمان سفر به صوفیه بر اساس دمایی که حس می‌کنید

حس ما از آب و هوا تنها به دمای محیط بستگی ندارد. دمای بالا در میزان رطوبت زیاد بیشتر بر ما تاثیر می‌گذارد و دماهای پایین زمانی که بادهای قوی می‌وزند، سرمای بیشتری را به ما القا می‌کنند. در حقیقت می‌توان گفت که دمایی که ما حس می‌کنیم به شدت به دو متغیر رطوبت و بادهای سرد بستگی دارد.

بهترین زمان سفر به صوفیه بر اساس بارش باران یا برف

اگر به دنبال سفر در آب و هوای خشک هستید، در ماه‌های با احتمال بارش کم موثر (بارش موثر به بارش بیش از ۲۵٫۴ میلی‌متر در ماه گفته می‌شود) یعنی فوریه، نوامبر و آگوست به صوفیه بروید. کمترین احتمال بارش باران در اواخر اکتبر تا اوایل نوامبر است.

چه زمانی می‌توانید با بارش برف در صوفیه روبه‌رو شوید؟

گزارشات هواشناسی نشان می‌دهند که احتمال بارش برف در ماه فوریه به‌خصوص در اوایل ماه (اواسط بهمن) بسیار بالا است. بهترین زمان اسکی در صوفیه، اواسط دسامبر (اواخر آذر) است.

بهترین زمان سفر به صوفیه بر اساس رطوبت و وزش باد

صوفیه دارای ماه‌های بسیار مرطوب در نیمه‌ای از سال و ماه‌های نسبتا مرطوب در نیمه دیگر است. کم رطوبت‌ترین ماه سال با رطوبت نسبی ۴۸٫۴ درصد، ماه آگوست و مرطوب‌ترین ماه سال با رطوبت نسبی ۸۱٫۲ درصد، دسامبر است.

وزش باد در صوفیه، معمولا آرام است. پربادترین ماه‌های سال، مارس و سپس فوریه و آوریل هستند. باد ماه مارس با سرعت ۱۳٫۱ کیلومتر بر ساعت، یک نسیم آرام به شمار می‌آید. ماکزیمم سرعت ثبت شده باد در صوفیه در اواخر ماه مارس، ۲۸ کیلومتر بر ساعت است که یک باد متوسط به شمار می‌آید.

بهترین زمان سفر به صوفیه بر اساس جمعیت گردشگران

شلوغ‌ترین ماه‌های گردشگری صوفیه، آگوست و سپس ژانویه و ژوئن است. قیمت هتل‌ها و بلیط‌های هواپیما در این ماه‌ها در حداکثر مقدار خود قرار دارند؛ البته اگر از چند ماه قبل مکان اقامتی و پرواز مورد نظر خود را رزرو کنید، می‌توانید کمی هزینه‌های خود را کاهش دهید.

خلوت‌ترین ماه گردشگری صوفیه، نوامبر است؛ زمانی که با ارزان‌ترین قیمت هتل‌ها روبه‌رو می‌شوید.

بهترین زمان سفر به صوفیه بر اساس فصول

فصل بهار: ماه‌های مارس تا می (۱۰ اسفند تا ۱۰ خرداد)

بهترین زمان سفر به صوفیه؛ سردیکای باستانی در بلغارستان

ترکیب رطوبت و دما در فصل بهار، منجر به آب و هوایی تقریبا سرد می‌شود. دمای میانگین در این فصل در محدوده ۹٫۲ تا ۲۴٫۳ درجه سانتی‌گراد است و هرچه که به تابستان نزدیک‌تر می‌شویم، هوا گرم‌تر می‌شود. بارش باران با متوسط ۵ تا ۷ روز بارش موثر در ماه در بهار، معمول است.

فصل بهار دومین زمان خلوت گردشگری صوفیه است؛ و همین موضوع این فصل را زمانی ایده‌آل برای سفری مقرون به صرفه می‌کند.

فصل تابستان: ماه‌های ژوئن تا آگوست (۱۱ خرداد تا ۹ شهریور)

بهترین زمان سفر به صوفیه؛ سردیکای باستانی در بلغارستان

ماه‌های میانی سال در فصل تابستان، میزبان آب و هوایی معتدل و به‌صورت مطلوبی گرم هستند. این ماه‌ها با ۳ تا ۷ روز بارش موثر در ماه، میزان بارش متوسطی را تجربه می‌کنند.

ماه‌های ژوئن تا آگوست، فصل داغ گردشگری از نظر حضور گردشگران در صوفیه هستند، بنابراین ممکن است با افزایش قیمت در هزینه هتل‌ها و پروازها روبه‌رو شوید.

فصل پاییز: ماه‌های سپتامبر تا نوامبر (۱۰ شهریور تا ۹ آذر)

بهترین زمان سفر به صوفیه؛ سردیکای باستانی در بلغارستان

دمای میانگین در فصل پاییز در محدوده ۹٫۴ تا ۲۶٫۹ درجه سانتی‌گراد است که با توجه به میزان رطوبت و وزش باد، به شما احساس سرما القا خواهد کرد. حدودا در هر ماه به‌صورت میانگین ۳ تا ۶ روز بارش موثر برف یا باران وجود دارد. با توجه به آب و هوا، پاییز فصل خلوت گرشگری صوفیه است، بنابراین قیمت هتل‌ها و بلیط‌های هواپیما کاهش می‌یابد.

فصل زمستان: ماه‌های دسامبر تا فوریه (۱۰ آذر تا ۹ اسفند)

بهترین زمان سفر به صوفیه؛ سردیکای باستانی در بلغارستان

هوا در فصل زمستان با دمای میانگین ۳٫۲ تا ۱۰٫۹ درجه سانتی‌گراد در صوفیه بسیار سرد است. به‌صورت میانگین ۳ تا ۵ روز بارش موثر برف و باران در این زمان از سال وجود دارد.

فصل زمستان، دومین فصل شلوغ گردشگری صوفیه است.

بهترین زمان سفر به صوفیه بر اساس فستیوال‌ها و رویدادها

فستیوال‌ها و رویدادهای فصل بهار

فستیوال بین‌المللی فیلم کوتاه صوفیه

فستیوال بین‌المللی فیلم کوتاه صوفیه سالیانه در ماه مارس در این شهر برگزار می‌شود. قدمت این فستیوال به سال ۱۹۹۷ برمی‌گردد و از آن زمان این رویداد به‌عنوان یکی از مهم‌ترین فستیوال‌های فیلم اروپا شناخته می‌شود.

فستیوال‌ها و رویدادهای فصل تابستان

هفته بین‌المللی موسیقی صوفیه

بهترین زمان سفر به صوفیه؛ سردیکای باستانی در بلغارستان

هفته بین‌المللی موسیقی صوفیه مهم‌ترین رویداد موسیقی این شهر و بلغارستان است. برنامه سالیانه این فستیوال در ماه می و ژوئن برگزار می‌شود. در سال ۱۹۸۲، این فستیوال به انجمن فستیوال‌های اروپایی (EFA) پیوست.

فستیوال هنر دیجیتال

فستیوال هنر دیجیتال یک نمایشگاه هنر معاصر است که به ارائه آثار تئاتر تجربی، مولتی مدیا، نصب آثار، طراحی کامپیوتری و ترکیبات آکوستیک الکترونیکی می‌پردازد. این فستیوال هر سال در میانه ماه ژوئن برگزار می‌شود.

جشن اشتباه (Wrong Fest)

بهترین زمان سفر به صوفیه؛ سردیکای باستانی در بلغارستان

جشن اشتباه یک مهمانی آخر هفته برای ساکنان صوفیه است که هر سال در دهکده وینوگوتسی (Voinegovtsi) در فاصله ۲۰ کیلومتری صوفیه، پایتخت کشور بلغارستان به مدت دو روز در ماه ژوئن برگزار می‌شود.

استیج این مهمانی میزبان گروه‌های موسیقی پانک و راک بلغاری و بین‌المللی است. هدف اصلی برگزاری این جشن، فراهم کردن سکویی برای ارتقای موسیقی راک و متال است.

فستیوال بین‌المللی فولکلور ویتوشا صوفیه

بهترین زمان سفر به صوفیه؛ سردیکای باستانی در بلغارستان

فستیوال بین‌المللی فولکلور ویتوشا هر سال در ماه جولای با برنامه‌های متعدد رقص و موسیقی سنتی در صوفیه در استیج‌های در فضای آزاد جلوی ساختمان تئاتر ملی و دیگر محله‌های شهر، برگزار می‌شود.

فستیوال مقدس رنگ‌ها 

در ماه ژوئن هر سال، شهر صوفیه تبدیل به شهری رنگارنگ در بلغارستان می‌شود. فستیوال مقدس رنگ‌ها که یک سنت محبوب هندی است که مردم را برای اشاعه عشق، آزادی و پیروزی خیر علیه شر در استادیوم آکادمیک (Academic stadium) در طولانی‌ترین روز سال در فصل تابستان گرد هم می‌آورد.

بروکن بالکانز (Broken Balkanz)

بروکن بالکانز، یک فستیوال موسیقی در فضای باز است که در ۱۴ سال گذشته در ماه ژوئن در کوهپایه ویتوشا در نزدیکی صوفیه برگزار شده است. کمپ‌زدن، فعالیت‌های متعدد و موسیقی بدون وقفه درام و باس از ویژگی‌های این فستیوال جذاب موسیقی است.

فستیوال هنری واترفرانت (Watertower Art Fest)

بهترین زمان سفر به صوفیه؛ سردیکای باستانی در بلغارستان

فستیوال هنری واترفرانت در هشت سال گذشته به‌صورت سالیانه در ماه جولای در شهر صوفیه برگزار شده است. این فستیوال هنری بلغاری به‌عنوان یک رویداد کوچک با آثار خلاقانه هنرمندان شروع به کار کرد و در طول سال‌ها تبدیل به یک رویداد مهم بلغارستان شد. این فستیوال یک نمایشگاه بزرگ بین‌المللی برای ارائه آثار هنرمندان ملی و بین‌المللی در رشته هنرهای تجسمی معاصر است.

فستیوال موسیقی راک (Sofia Rocks)

فستیوال موسیقی راک در پنج سال گذشته به‌صورت سالیانه در ماه جولای در شهر صوفیه برگزار شده است. این فستیوال که در استادیوم آکادمیک برگزار می‌شود، برای علاقه‌مندان به موسیقی راک این فرصت را فراهم می‌کند تا از اجرای گروه‌های مشهور موسیقی راک بین‌المللی و بلغاری لذت ببرند.

بلغارستان؛ آب و هوا و اقلیم

بهترین زمان سفر به صوفیه؛ سردیکای باستانی در بلغارستان

نمودار میانگین دما و بارش ماهیانه در صوفیه

در ادامه، با جداولی از میانگین بارش و دما در ماه‌های مختلف سال و همچنین به تفکیک هفته‌های مختلف، به شما ارائه خواهیم کرد تا بهترین زمان سفر را به‌صورت دقیق، انتخاب کنید و چمدانی متناسب با زمان انتخابی خود ببندید.

 ماه دما (سانتی‌گراد)  میزان بارش (سانتی‌متر)
ژانویه۱٫۷۳٫۶
فوریه۳٫۹۲٫۸
مارس۱۰۴٫۱
آوریل۱۵٫۶۶٫۱
می۲۰٫۶۸٫۶
ژوئن۲۴٫۴۷٫۴
جولای۲۷٫۲۶٫۹
آگوست۲۶٫۱۶٫۶
سپتامبر۲۱٫۱۴٫۶
اکتبر۱۷٫۲۶٫۶
نوامبر۸٫۹۵٫۱
دسامبر۳٫۳۴٫۶

میانگین ماهیانه دما و بارش در صوفیه

بلغارستان، کشوری کوهستانی با اقلیمی قاره‌ای به همراه جریان‌های مدیترانه‌ای از دریای اژه است. فصل بهار تقریبا معتدل و تابستان گرم و خشک با وجود طوفان‌هایی پرقدرت است، در حالی که زمستان‌ها با بارش مکرر برف تا فصل بهار، بسیار خشن هستند.

ماههفته اول (دما و بارش)هفته دومهفته سومهفته چهارم
ژانویه۱٫۳ سانتی‌گراد- ۳٫۴ سانتی‌متر۰٫۹ سانتی‌گراد- ۳٫۱ سانتی‌متر۰٫۵ سانتی‌گراد- ۲٫۹ سانتی‌متر۰٫۱ سانتی‌گراد- ۲٫۶ سانتی‌متر
فوریه۳٫۴ سانتی‌گراد- ۲٫۶ سانتی‌متر۲٫۸ سانتی‌گراد- ۲٫۴ سانتی‌متر۲٫۳ سانتی‌گراد- ۲٫۲ سانتی‌متر۱٫۷ سانتی‌گراد- ۲ سانتی‌متر
مارس۸٫۵ سانتی‌گراد- ۳٫۸ سانتی‌متر۷ سانتی‌گراد- ۳٫۵ سانتی‌متر۵٫۴ سانتی‌گراد- ۳٫۱ سانتی‌متر۳٫۹ سانتی‌گراد- ۲٫۸ سانتی‌متر
آوریل۱۴٫۲ سانتی‌گراد- ۵٫۶ سانتی‌متر۱۲٫۸ سانتی‌گراد- ۵٫۱ سانتی‌متر۱۱٫۴ سانتی‌گراد- ۴٫۶ سانتی‌متر۱۰ سانتی‌گراد- ۴٫۱ سانتی‌متر
می۱۹٫۴ سانتی‌گراد- ۸ سانتی‌متر۱۸٫۱ سانتی‌گراد- ۷٫۴ سانتی‌متر۱۶٫۹ سانتی‌گراد- ۶٫۷ سانتی‌متر۱۵٫۶ سانتی‌گراد- ۶٫۱ سانتی‌متر
ژوئن۲۳٫۵ سانتی‌گراد- ۷٫۱ سانتی‌متر۲۲٫۵ سانتی‌گراد- ۶٫۸ سانتی‌متر۲۱٫۶ سانتی‌گراد- ۶٫۵ سانتی‌متر۲۰٫۶ سانتی‌گراد- ۶٫۲ سانتی‌متر
جولای۲۶٫۵ سانتی‌گراد- ۶٫۸ سانتی‌متر۲۵٫۸ سانتی‌گراد- ۶٫۷ سانتی‌متر۲۵٫۱ سانتی‌گراد- ۶٫۵ سانتی‌متر۲۴٫۴ سانتی‌گراد- ۶٫۴ سانتی‌متر
آگوست۲۵٫۸ سانتی‌گراد- ۶٫۵ سانتی‌متر۲۵٫۶ سانتی‌گراد- ۶٫۵ سانتی‌متر۲۵٫۳ سانتی‌گراد- ۶٫۴ سانتی‌متر۲۵ سانتی‌گراد- ۶٫۳ سانتی‌متر
سپتامبر۱۹٫۹ سانتی‌گراد- ۴٫۱ سانتی‌متر۱۸٫۶ سانتی‌گراد- ۳٫۶ سانتی‌متر۱۷٫۴ سانتی‌گراد- ۳٫۱ سانتی‌متر۱۶٫۱ سانتی‌گراد- ۲٫۶ سانتی‌متر
اکتبر۱۶٫۲ سانتی‌گراد- ۶٫۱ سانتی‌متر۱۵٫۳ سانتی‌گراد- ۵٫۶ سانتی‌متر۱۴٫۳ سانتی‌گراد- ۵٫۱ سانتی‌متر۱۳٫۳ سانتی‌گراد- ۴٫۶ سانتی‌متر
نوامبر۶٫۸ سانتی‌گراد- ۴٫۷ سانتی‌متر۴٫۸ سانتی‌گراد- ۴٫۴ سانتی‌متر۲٫۷ سانتی‌گراد- ۴ سانتی‌متر۰٫۶ سانتی‌گراد- ۳٫۶ سانتی‌متر
دسامبر۱٫۹ سانتی‌گراد- ۴٫۵ سانتی‌متر۰٫۵ سانتی‌گراد- ۴٫۴ سانتی‌متر۰٫۹ سانتی‌گراد- ۴٫۲ سانتی‌متر۲٫۳ سانتی‌گراد- ۴٫۱ سانتی‌متر

میانگین هفتگی دما و بارش در صوفیه

بهترین زمان سفر به بلغارستان بین ماه‌های می تا سپتامبر (۱۱ اردیبهشت تا ۸ مهر) با تابش مکرر آفتاب و هوای گرم و دلپذیر است.

طرفداران اسکی که می‌خواهند مهارت‌شان را در این کشور بیازمایند می‌توانند بین ماه‌های دسامبر تا آوریل (۱۰ آذر تا ۱۰ اردیبهشت) به دامنه‌های برفی کوهستان‌های بلغارستان بیایند.

چه زمانی به صوفیه برویم؟

ماهحداقل دمای میانگینحداکثر دمای میانگینحداقل دمای ثبت شدهحداکثر دمای ثبت شدهتعداد روزهای بارانی
ژانویه۳-۳۲۱-۱۵۹
فوریه۲-۵۱۹-۱۸۱۰
مارس۲۱۱۱۵-۲۳۱۰
آوریل۶۱۷۵-۲۹۱۲
می۱۱۲۲۰۲۸۱۳
ژوئن۱۵۲۵۴۳۳۱۲
جولای۱۷۲۸۷۳۶۱۰
آگوست۱۶۲۷۸۳۵۹
سپتامبر۱۲۲۳۲-۳۳۷
اکتبر۹۱۸۲-۳۱۱۱
نوامبر۴۱۰۷-۲۳۱۰
دسامبر۱-۵۱۶-۱۸۱۲

حداقل و حداکثر دما در صوفیه

هزینه روزانه توریستی در صوفیه

هزینه یک روز اقامت در صوفیه حدودا ۲۷۱ دلار است. هزینه‌های تخمین زده شده برای یک نفر در یک روز شامل موارد زیر است:

۱. برانچ (وعده صبحانه که دیر خورده می‌شود و جای دو وعده ناهار و صبحانه است) در رستوران سه ستاره

۲. شام در رستوران سه ستاره

۳. یک شب اقامت در هتل سه ستاره

 این هزینه‌ها بسته به این که در ماه‌های داغ سال یا کمتر توریستی به صوفیه سفر می‌کنید، تغییر می‌کند. تخمین هزینه بالا در ماه‌های داغ در صوفیه انجام شده است تا برای برنامه‌ریزی در سفر، به‌عنوان منبع از آن استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها آب و هوا زمان سفر

    دیدگاه