یالا در یک نگاه

صنم وفقی
پنجشنبه، ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۰
یالا در یک نگاه

یالا در کشور تایلند قرار دارد و در نزدیکی کشور مالزی واقع شده است. مسجد مرکزی یالا، بنای یادبود شهر و پارک سوان خوان موانگ از دیدنی‌های یالا به شمار می‌روند.

یالا (Yala) مرکز استان یالا در کشور تایلند، واقع در قاره آسیا است. این شهر که در نواحی جنوبی کشور قرار دارد، از شمال، با استان پاتانی همسایه محسوب می‌شود و در فاصله ۱۳۰ کیلومتری از هت‌یای و هزار کیلومتری از بانکوک، پایتخت تایلند واقع شده است.

جمعیت یالا حدود ۷۷ هزار نفر و مساحت آن ۱۹ کیلومتر مربع است. دین ساکنان شهر را اسلام، بودیسم و مسیحیت تشکیل می‌دهند و مردم به زبان‌های تایلندی و مالزیایی صحبت می‌کنند.

یالا

در ابتدا، یالا تحت پادشاهی پاتانی اداره می‌شد و در سال ۱۷۶۷ با سرنگونی خاندان سلطنتی آیوتایا توسط میانماری‌ها، این شهر در کنار دیگر مستعمره‌های جنوبی دوباره استقلال خود را یافتند. در سال ۱۷۸۵ و در زمان سلطنت شاه رامای اول، یالا دوباره تحت کنترل پادشاهی سیام قرار گرفت و به تایلند امروزی پیوست.  

یالا مانند دیگر شهرهای تایلند، تحت حکومت پادشاهی مشروطه قرار دارد. بزرگان ارتش در راس حکومت واقع می‌شوند و دولت از قوه‌های مجریه، مقننه و قضایی تشکیل می‌شود. نوع اداره کشور نیز به سیستم پارلمانی وست‌مینستر شبیه است.

آب و هوای یالا استوایی به‌شمار می‌رود. در اکثر ماه‌های سال بارندگی صورت می‌گیرد و فصل خشک و بی‌باران بسیار کوتاه است. متوسط دمای هوای از ۲۶٫۱ تا ۲۸٫۳ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند و میانگین بارش سالانه ۱٫۸۹ هزار میلی‌متر برآورد شده است.

نزدیک‌ترین فرودگاه بین‌المللی به یالا، فرودگاه بین‌المللی هت‌یای (Hat Yai International Airport) به‌شمار می‌رود که در فاصله ۱۵۰ کیلومتری از شهر قرار دارد و در آن پروازهایی از/ به پوکت، کوالالامپور، پاتایا، سنگاپور و بانکوک برقرار است. برای جابجایی از فرودگاه هت‌یای تا شهر، تاکسی، اتوبوس و ون‌ گزینه‌های خوبی محسوب می‌شوند. با استفاده از قطار می‌توان از یالا به شهرهایی مانند بانکوک، ناخون سی تاممارات، سورات تانی و برخی مقاصد داخلی دیگر دسترسی داشت.

یالا

یکی از دیدنی‌های یالا «مسجد مرکزی یالا» (Yala Central Mosque) نام دارد. مسجد مرکزی یالا با ابعادی بزرگ و سقفی مستطیلی شکل که گنبدی سبز روی آن سوار شده، در شمال شهر قرار گرفته است. قدمت مسجد به بیش از یک قرن می‌رسد و با وجود صدماتی که در جنگ جهانی دوم و با تسخیر یالا توسط ژاپنی‌ها صورت گرفت، همچنان سرپا است.

یالا

از دیگر دیدنی‌های یالا می‌توان «ستون یادبود مقدس شهر» (City Pillar Shrine) و «پارک سوان خوان موانگ» (Suan Khwan Muang) را نام برد.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه