محبوب ترین لوکیشن های دنیای فیلم و سریال، از نیویورک تا لندن

حمیده کریمی
چهار شنبه، ۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱۵
محبوب ترین لوکیشن های دنیای فیلم و سریال، از نیویورک تا لندن

بعضی از لوکیشن‌های دنیا در تعداد زیادی فیلم و سریال به نمایش درآمده‌اند و جزو پرطرفدارترین لوکیشن‌ها در بین کارگردانان و تهیه‌کنندگان هستند.

فیلم‌های هالیوودی در لوکیشن‌های فراوانی فیلمبرداری می‌شوند و فقط در محدوده‌ی کشور آمریکا ضبط نمی‌شوند. کارگردانان و تهیه‌کنندگان فیلم‌ها، به دنبال پیدا کردن بهترین لوکیشن برای فیلم‌های خود، به دورترین کشورها نیز سفر می‌کنند. با وجود این، بعضی از نقاط و لوکیشن‌های مشهور دنیا هستند که به دلایل مختلف، معمولا زیاد مورد توجه کارگردان‌ها قرار می‌گیرند و بارها لوکیشن فیلم‌های فراوانی بوده‌اند.

در ادامه‌ی این مطلب، این چند لوکیشن محبوب دنیای سینما را معرفی می‌کنیم.

محبوب‌ترین لوکیشن فیلم‌ها و سریال‌ها در سراسر دنیا، سنترال پارک نیویورک است. در این پارک، فیلم‌های زیادی فیلمبرداری شده است و وقتی در آن قدم می‌زنید، هر لحظه امکان دارد که یک ستاره‌ی سینما یا گروه فیلمبرداری را در حال کار کردن ببینید.

سنترال پارک، یک پارک شهری در منهتن و یکی از پربازدیدترین پارک‌های آمریکا است. در سال ۲۰۱۳، ۴۰ میلیون نفر از این پارک بازدید کرده‌اند. از نظر وسعت، سنترال پارک، پنجمین پارک بزرگ نیویورک است و وسعتی در حدود ۳۴۰ هکتار دارد.

این پارک در سال ۱۸۵۷ با وسعت ۳۱۵ هکتار پایه‌گذاری شد. در سال ۱۸۵۸ معمار منظره فردریک لاو المستد و طراح منظره کالورت ووکس، در یک رقابت طراحی پیروز شدند و مسئولیت طراحی این پارک را برعهده گرفتند. ساخت و ساز در همان سال آغاز شد و اولین محدوده‌ی پارک در زمستان سال ۱۸۵۸ به روی مردم گشوده شد. ساخت بخش شمالی پارک، در جریان جنگ داخلی آمریکا در دهه‌ی ۱۸۶۰ ادامه پیدا کرد. و در سال ۱۸۷۳ به وسعت امروزی خود رسید.

محبوب ترین لوکیشن ها

سنترال پارک به عنوان یکی از لندمارک‌های ملی و تاریخی آمریکا معرفی شده است

لوکیشنی که در مقام دوم این رده‌بندی قرار دارد، ونیز بیچ در کالیفرنیا است. منطقه‌ی گرینویچ ویلیج، آستوریا و ویلیامزبرگ در آمریکا، در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

خارج از آمریکا، دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا یکی از لوکیشن‌هایی است که زیاد مورد استفاده قرار گرفته است که در جایگاه نهم قرار دارد. محبوب‌ترین مکان فیلمبرداری در لندن، منطقه‌ی ساوت پارک است که جایگاه یازدهم را دارد.

دانشگاه بریتیش کلمبیا قدیمی‌ترین موسسه‌ی تحصیلات عالی در بریتیش کلمبیا است. این دانشگاه در فهرست ۲۰ دانشگاه عمومی برتر دنیا قرار دارد. بودجه‌ی تحقیقاتی سالانه‌ی دانشگاه ۶۰۰ میلیون دلار است و این دانشگاه سالانه روی بیش از چند هزار پروژه، سرمایه‌گذاری می‌کند.

محبوب ترین لوکیشن ها

سنترال پارک در نیویورک با رکورد ۲۳۱ فیلم و سریال، جزو لوکیشن‌هایی است که زیاد مورد توجه کارگردان‌ها قرار می‌گیرد. در تصویر بالا، نمای از فیلم مرد عنکبوتی ۳ را می‌بینید که در سنترال پارک فیلمبرداری شده است.

ونیزبیچ محل فیلمبرداری ۱۶۱ فیلم و سریال بوده است.

محبوب ترین لوکیشن ها

در تصویر بالا، صحنه‌ای از فیلم تاریخ مجهول آمریکا ساخته‌ی ادوارد نورتون را می‌بینید که در ونیزبیچ فیلمبرداری شده است. از دیگر فیلم‌هایی که در این محل فیلمبرداری شده‌اند، می‌توان پای آمریکایی و دختر میلیون دلاری را نام برد.

گرینیوچ ویلیج، که جایگاه سوم را در اختیار دارد محل فیلمبرداری فیلم‌هایی چون «تاثیر عمیق» و «رفتن از ۱۳ به ۳۰» بوده است.

محبوب ترین لوکیشن ها

دانشگاه بریتیش کلمبیا برای ۹۱ بار به‌عنوان لوکیشن فیلم‌ها و سریال‌های مورد استفاده قرار گرفته است. در تصویر بالا، اشتون کوچر را می‌بیند در صحنه‌ای از فیلم اثر پروانه‌ای، در حالی که به درختی در دانشگاه بریتیش کلمبیا تکیه داده است.

محبوب ترین لوکیشن ها

ساوت بانک، لندن

در بریتانیا، ساوت بانک، میزبان بیشترین فیلم‌ها و سریال‌ها بوده و ۷۲ بار به‌عنوان لوکیشن فیلمبرداری مورد استفاده قرار گرفته است. در فیلم اسپکتر جیمز باند با بازی دنیل کریگ می‌توانید ساوت بانک را ببینید.

محبوب ترین لوکیشن ها

کدام لوکیشن‌ها بیشتر از هر مکان دیگری، برای ساخت فیلم‌ها و سریال‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند؟

این فهرست، مهم‌ترین و پراستفاده‌ترین لوکیشن‌های را نشان می‌دهد و تعدادی از فیلم‌هایی که در آن‌ها فیلمبرداری شده است:

۱. سنترال پارک، نیویورک: مردان سیاه‌پوش ۲، مرد عنکبوتی ۳

۲. ونیزبیچ، کالیفرنیا: تاریخ مجهول آمریکا

۳. گرینویچ ویلیج، نیویورک: تاثیر عمیق، من افسانه‌ام

۴. آستوریا، نیویورک: شکارچی جایزه‌بگیر، آرتور

۵. ویلیامزبرگ، نیویورک: شرلوک هولمز

۶. دانشگاه کالیفرنیا، کالیفرنیا: ارین براکویچ، لگالی بلوند

۷. کانی آیلند (Coney Island)، نیویورک: پی، بروکلین

۸. میدان تایمز، نیویورک: شیطان پرادا می‌پوشد، آسمان وانیلی

۹. دانشگاه بریتیش کلمبیا، کانادا: اثر پروانه‌ای، پنجاه طیف گری

۱۰. هرلم، نیویورک: آنی، گنگستر آمریکایی

۱۱. ساوت بانک، لندن: اولتیماتوم بورن، اسپکتر

۱۲. گرین‌پوینت، نیویورک: رفتگان، مهمان

۱۳. بولوار هالیوود، کالیفرنیا: ربوده شده، جاده مالهالند

۱۴. کنری وورف (Canary Wharf)، لندن: بتمن آغاز می‌کند، در واقع عشق

۱۵. پیکدیلی سرکس، لندن: شوالیه تاریکی، خاطرات بریجت جونز

۱۶. میدان ترافالگار، لندن: زن شگفت‌انگیز، ۲۸ روز بعد

۱۷. رصدخانه گریفیث، کالیفرنیا: لا لا لند، تبدیل شوندگان

۱۸. کالج دریایی سلطنتی (Old Royal Naval College)، لندن: سخنرانی پادشاه، بانوی آهنی

۱۹. ایست ویلیج، نیویورک: دونی براسکو، رنت

۲۰.  بیگ بر لیک، کالیفرنیا: شهر فرشتگان، نفوذی

دانشگاه کالیفرنیا ۱۰۶ بار، کانی آیلند ۱۰۲ بار، میدان تایمز ۹۹ بار و هارلم ۹۰ بار به‌عنوان لوکیشن فیلم‌ها و سریال‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

تنها لوکیشن خارج از آمریکا که توانسته در صدر فهرست ده لوکیشن پراستفاده قرار بگیرد، دانشگاه بریتیش کلمبیا است که ۹۱ بار به‌عنوان لوکیشن فیلم‌های مختلف از جمله اثر پروانه‌ای  و پنجاه طیف گری، مورد استفاده قرار گرفته است.

این نتایج بر اساس تحقیقات انجام شده توسط سایت مقایسه‌ی Go Compare به دست آمده است. برای تعیین این نتایج، بخش لوکیشن فیلمبرداری سایت IMDb بررسی شده است. هم فیلم‌ها و هم سریال‌ها در این بررسی در نظر گرفته شده‌اند و البته در بررسی لوکیشن‌ها، استودیوهای فیلم‌سازی از نتایج حذف شده‌اند.

مطالب مرتبط:

    منبع dailymail

    دیدگاه