اتمام پروژه خط ۲ قطار شهری کرج نیازمند ۳ هزار میلیارد تومان اعتبار

فرناز رهبران رنجبر
سه شنبه، ۶ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۴۵
اتمام پروژه خط ۲ قطار شهری کرج نیازمند ۳ هزار میلیارد تومان اعتبار

پروژه عظیم متروی کرج به علت مشکلات کمبود اعتبار هنوز به اتمام نرسیده است.

خط ۲ قطار شهری کرج از سال ۸۵ توسط مهندسان و متخصصان داخلی کلید خورده است.

این خط قرار است کمالشهر را به ایستگاه شهید سلطانی کرج متصل کند، سپس به شهرهای ملارد و شهریار استان تهران برسد. این قطار ۲۷ کیلومتر طول و ۲۷ ایستگاه دارد. زمان گشایش این پروژه به علت کمبود اعتبار چندین بار تغییر کرده است.

قطعه نخست خط ۲ قطار شهری کرج به طول ۱۵ کیلومتر مهم‌ترین بخش پروژه است که از کمالشهر تا ایستگاه شهید سلطانی کرج استمرار دارد و شامل ۱۴ ایستگاه در دست ساخت است و در قطعه دوم ۹ ایستگاه پیش‌بینی شده است.

 قطعه یک خط ۲ به طور کلی ۳۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و عملیات حفاری تونل آن به طول ۱۵ کیلومتر به اتمام رسیده است.

با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار بود این قطار تا سال ۹۰ به بهره‌برداری برسد اما کمبود اعتبار، اواخر سال ۹۱ را برای گشایش ۶ کیلومتر از پروژه تعیین کرد.

این پروژه از دولت دهم به دولت یازدهم رسید و به خاطر تحریم‌ها و محدودیت اعتباری باعث طولانی‌تر شدن پروسه تکمیل پروژه شد.

بنا بر آخرین گزارش‌ها قطعه یک خط ۲ قطار شهری کرج به طول ۱۵ کیلومتر برای تکمیل شدن به ۳ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد. به عبارتی این پروژه روزانه به ۲۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که پس از آن در سال ۹۹ گشایش خواهد یافت.

 تونل ۱۵ کیلومتری قطعه نخست خط ۲ قطار شهری کرج بین میدان دانشگاه خوارزمی در غرب و میدان شهید سلطانی کرج در جنوب شرق حفاری شده و حتی ۱۴ ایستگاه این قطعه هم مراحل تکمیلی را می‌گذراند.

اما با آنکه این پروژه با مشکل کمبود اعتبار مواجه است، به روند اجرایی خود ادامه می‌دهد. راه‌اندازی این پروژه در ۴ بخش جابجایی مسافر، کاهش آلودگی هوا و ترافیک، پدافند غیرعامل و کاهش مصرف سوخت نقش اساسی دارد، چرا که متروبا جابجایی ۲۰ هزار نفر در هر ساعت نقش مهمی را در کاهش سوخت و آلودگی محیط زیست ایفا می‌کند.

از مهم‌ترین بخش‌های باقیمانده قطعه یک خط ۲ قطار شهری کرج می‌توان به احداث سقف بتنی، ریل گذاری، نصب تجهیزات ایمنی و فنی همراه با سیستم‌های برقی اشاره کرد.

۶ خط به طول ۱۰۲ کیلومتر برای کرج تصویب شده که خط ۲ با ۲۷ کیلومتر مسافت بزرگ‌ترین آنها است.

۴۰۰ میلیارد تومان فروش اوراق سال گذشته برای خط ۲ کرج تصویب شد که تاکنون با ۲۶۰ میلیارد تومان آن موافقت شده است.

امسال برای اولین بار در شورای شهر کرج ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه برای این پروژه تصویب شد.

پیش‌بینی می‌شود با اختصاص ماهانه ۸۰ میلیارد تومان بودجه برای پروژه قطار شهری کرج، این پروژه سه ساله به بهره‌برداری می‌رسد.

هر چند مجموعه مسئولان استانی و شهری کرج در تلاش هستند تا این پروژه را به سرانجام برسانند اما آنچه می‌تواند در اجرای آن تسریع ببخشد تخصیص اعتبار از منابع ملی یا فاینانس است که به گفته کار شناسان مطالبه بر زمین مانده شهروندان کرج را محقق می‌کند.

عکس کاور از محمدعلی رضایی

مطالب مرتبط:

    منبع ایرنا

    دیدگاه