فرودگاه پیام ؛ معرفی فرودگاه های ایران

فرودگاه پیام ؛ معرفی فرودگاه های ایران

سعیده خلیلی‌صفا
| جمعه, ۴ بهمن ۹۸ ساعت ۱۴:۰۰

فرودگاه بین‌المللی پیام یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های صنعت هوانوردی است که به حمل بار (کارگو) و مرکز آموزش خلبانی اختصاص دارد.

فرودگاه پیام تنها فرودگاه حمل بار (کارگو) و بزرگ‌ترین مرکز آموزش خلبانی در میان فرودگاه‌های ایران است که در منطقه ویژه اقتصادی پیام قرار دارد. فرودگاه پیام توسط شرکت خدمات بین‌المللی هوایی پیام اداره می‌شود و متعلق به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران است.

اگر به‌دنبال خرید بلیط هواپیما از ایرلاین‌های داخلی یا خارجی هستید، می‌توانید از طریق موتور جستجوی پرواز کجارو، بلیط ارزان هواپیما به مقصد مورد نظر خود را یافته و از فروشنده‌های معتبر تهیه کنید. استفاده از کجارو باعث می‌شود تا نیازی نباشد برای پیدا کردن بهترین قیمت پروازهای داخلی یا خارجی، چندین سایت را بررسی کنید و آخرین قیمت‌ها از آژانس‌های سرشناس را یک‌جا مشاهده کنید.

تاریخچه فرودگاه پیام

فرودگاه پیام

شرکت خدمات هوایی پیام به‌دنبال توافق بین شرکت مخابرات ایران و شرکت پست جمهوری اسلامی ایران جهت تسهیل در ارائه خدمات پستی و مخابراتی شکل گرفت و از سال ۱۳۶۹ فعالیت خود را با عنوان مرکز خدمات هوایی جهت ارائه خدمات هوایی، حمل و نقل، توزیع بار، کالاهای پستی و ارائه خدمات هلی‌کوپتری به نقاط صعب‌العبور در شرایط جوی متفاوت و پشتیبانی از عملیات توسعه و تائید و تجهیز و نگهداری مراکز، دستگاه‌ها و امکانات مخابراتی و پستی کشور آغاز کرد.

فرودگاه پیام

البته به دلیل موقعیت فرودگاه پیام و همجواری آن با شهر تهران و نیز محل تلاقی ۱۳ استان شمال و شمال غربی، در تیرماه ۱۳۸۲ طبق مصوبه هیئت دولت ۳۶۰۰ هکتار از اراضی فرودگاه پیام به‌عنوان منطقه ویژه اقتصادی تعیین شد. هدف از تأسیس این منطقه ویژه اقتصادی، حمل و نقل بار هوایی و پستی، فرآوری کالا، انبارداری، خدمات سردخانه‌ای، صنایع ICT و صادرات است.

امکانات

فرودگاه پیام

فرودگاه پیام دارای باندی به طول ۴۱۵۰ و عرض ۶۰ است که یکی از بهترین باندهای پروازی در سطح کشور محسوب می‌شود. همچنین، این باند توانایی پذیرش انواع هواپیماهای پهن‌پیکر را دارد و ازاین‌رو، در مواقع اضطراری می‌تواند جایگزین فرودگاه مهرآباد و فرودگاه امام خمینی (ره) شود. علاوه بر این، باند فرودگاه پیام مجهز به سیستم روشنایی است و به دلیل عدم وجود موانع طبیعی و دست‌ساز در محوطه فرودگاه، در حوزه ایمنی یکی از امن‌ترین فرودگاه‌های کشور محسوب می‌شود.

فرودگاه پیام

از سایر امکانات فرودگاه پیام می‌توان به دستگاه‌های کمک ناوبری، دستگاه‌های رادیویی، واحد سوخت‌گیری، سه باب آشیانه (با فضای اداری، انبار و...) و آتش‌نشانی است.

مشخصات فرودگاه

 • نوع فرودگاه: باربری (Cargo)
 • کد یاتا: ندارد
 • کد ایکائو: OIIP
 • ارتفاع از سطح دریا: ۱۲۷۱ متر
 • قطب برای: پیام ‌ایر (Payam Air)، دانشگاه صنعت هوانوردی ایرانیان (تنها دانشکده جامع صنعت علم و هوانوردی ایران) البته شرکت‌های پارسیس، آرتا کیش، پارساکیش، بوتیاماهان، اطلس خمین، هما، علوم فنون، فن آوران فراز هرمز، آریاپرواز و ایران زمین از جمله مراکز آموزشی خلبانی فعال مستقر در شرکت خدمات هوایی پیام هستند. شرکت های نوید، شفق بال و هلی کوپتری ایران (شرکت‌‌های هلی‌کوپتری مستقر در فرودگاه پیام)، شرکت آسمان پرواز پارسینه کوش و آریا پرواز (تعمیر و نگهداری هواپیما).

موقعیت جغرافیایی و اطلاعات تماس

موقعیت فرودگاه پیام روی نقشه

 • دفتر تهران: خیابان سهروردی شمالی ، خیابان توپچی ، پلاک ۳، طبقه زیر همکف
 • تلفن: ۸۸۴۶۸۰۱۸ (۰۲۱)
 • فرودگاه: کرج، مهرشهر، انتهای بلوار ارم، فرودگاه بین‌المللی و منطقه ویژه اقتصادی پیام
 • تلفن: ۱۵-۳۳۲۶۶۰۱۱ (۰۲۶۱)
 • وب‌سایت:  payamaviation.ir

ماموریت‌های فرودگاه پیام

در کنار ماموریت اصلی فرودگاه پیام (باربری)، این فرودگاه بزرگ‌ترین مرکز خدمات آموزشی هواپیمایی در کشور محسوب می‌شود و در حال حاضر، حدود هشت شرکت آموزش خلبانی با ۴۷ فروند هواپیمای مستقر در فرودگاه که در دو نوع ultra و light هستند، اقدام به آموزش خلبان و ارائه گواهینامه‌های خلبانی ppl (آموزش هواپیماهای شخصی) و cpl (آموزش خلبانی تجاری) می‌کنند. در این رابطه، خدمات هوانوردی عمومی، پروازهای تفریحی و خدمات بالگرد نیز در فرودگاه پیام ارائه می‌شود.

فرودگاه پیام

همچنین، قرار است تا در آینده نزدیک فرودگاه پیام در کنار ماموریت اصلی خود به فرودگاه مسافربری نیز تبدیل شود. به همین منظور، ترمینالی به وسعت ۶۰۰۰ متر با ظرفیت پذیرش یک تا ۱٫۵ میلیون نفر مسافر در سال برای پوشش پروازهای داخلی و خارجی این فرودگاه در نظر گرفته شده است.

با استفاده از موتور جستجوی پرواز کجارو، می‌توانید در هر زمان بلیط هواپیما داخلی مورد نظر خود را از فروشنده‌های معتبر با پایین‌ترین قیمت بخرید.

دیدگاه  

  تبلیغات