ثبت جهانی زنجان به عنوان شهر صنایع دستی فلزی

طیبه فلاحتی
دوشنبه، ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۰
 ثبت جهانی زنجان به عنوان شهر صنایع دستی فلزی

یکی از الویت‌های استان زنجان در حوزه صنایع دستی و گردشگری، تلاش برای ثبت جهانی این استان به‌عنوان شهر صنایع‌دستی فلزی است.

الناز خدایی‌فرد سرپرست معاونت صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان، یکی از اولویت‌های این اداره‌کل را ثبت جهانی زنجان به‌عنوان شهر صنایع‌دستی فلزی عنوان کرد.

الناز خدایی‌فرد با اشاره به اینکه هفته گذشته سیزدهمین جشنواره ملی آش ایرانی را در زنجان پشت سر گذاشتیم، افزود:

نمایشگاه سراسری صنایع‌دستی در جوار جشنواره ملی آش ایرانی با حضور ۱۳۰ غرفه صنایع‌دستی از ۳۱ استان و منطقه آزاد تجاری قشم همانند ادوار گذشته برگزار شد.

ایشان با اشاره به اینکه همه استان‌ها با رشته‌های شاخص خود در این نمایشگاه حضور پیدا کرده بودند، ادامه داد که بعد از نمایشگاه بین‌المللی صنایع‌دستی تهران این نمایشگاه دومین نمایشگاه بزرگ صنایع‌دستی بوده و همیشه پرمخاطب است و از طرف هنرمندان و صنعت‌گران و بازدیدکنندگان مورد اقبال قرار می‌گیرد.

یکی از کارهای امسال در نمایشگاه صنایع دستی به گفته سرپرست معاونت صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان این بود که همه غرفه‌های صنایع‌دستی که از هر استان سه غرفه صنایع‌دستی حضور داشتند، حتما ملزم بودند که یکی از غرفه‌ها دارای بسته‌بندی باشد تا به اهدافی که در حوزه بسته‌بندی صنایع‌دستی تعیین کرده‌ایم، برسیم و خوشبختانه نیمی از غرفه‌داران، محصولات خود را با بسته‌بندی ارائه می‌کردند که این مهم می‌تواند یک گام موثر در راستای ارائه اثار شاخص‌تر در این زمینه باشیم.

خدایی‌فرد همچنین با اشاره به اینکه به‌عنوان شهر ملی ملیله زنجان ثبت و در مراسم اختتامیه به شهردار و مدیرکل میراث‌فرهنگی استان لوح آن اهدا شد، بیان کرد:

ما ملیله را به‌عنوان مبدا جغرافیایی صنایع‌دستی ثبت کردیم. درواقع ملیله برای همیشه برای زنجان خواهد بود و برای ثبت جهانی این موضوع نیز خوشبختانه پیش‌داوری انجام شده است.

سرپرست معاونت صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان،یکی از اولویت‌های این اداره کل را ثبت جهانی زنجان به‌عنوان شهر صنایع‌دستی فلز ‌عنوان کرد و خاطرنشان شد:

با توجه به کاربردی بودن صنایع‌دستی استان زنجان و مهم بودن آن به‌عنوان یک اصل  باید برای این امر یک پرونده ثبتی به‌عنوان شهر صنایع‌دستی فلزی تهیه کنیم که امیدواریم بتوانیم این امر را نیز محقق کنیم.

مطالب مرتبط:

    دیدگاه