راهنمای قایقرانی در آب های خروشان رودخانه ارمند

پریسا  مرتضوی
دوشنبه، ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱۵
راهنمای قایقرانی در آب های خروشان رودخانه ارمند

 این بار سفری هیجان‌انگیز در ایران را به شما معرفی خواهیم کرد از جنس تنداب‌ها و پارو زدن‌های بی‌امان، تفریحی لذت‌بخش سوار بر آب‌های پرجنب و جوش رود ارمند است.

رفتینگ به معنی کلک‌سواری یا قایقرانی در رودخانه‌های خروشان یا آب‌های سفید (white water Refting) ورزش و تفریحی پرهیجان است که سوار بر قایق‌های بادی مخصوص و در رودخانه‌های پرآب انجام می‌شود. این ورزش به این دلیل با عنوان آب سفید هم شناخته می‌شود که در قسمت‌های خروشان رودخانه، آب کف کرده و سفید رنگ می‌شود. فراموش نکنید که رفتینگ فقط تفریح نیست؛ بلکه ورزشی است که قوانین مخصوص به خود را دارد. 

رفتینگ

منبع عکس: extremeiceland.is

این ورزش مفرح و هیجان‌‌انگیز در سال ۱۳۸۳ وارد ایران شد و با شناسایی پتانسیل رودهای زاینده‌رود و ارمند تورهای یک یا دو روزه قایقرانی در آن‌ها راه‌اندازی شد.

در تقسیم‌بندی بین‌المللی درجه سختی رودخانه‌ها را به شش دسته کلی تقسیم می‌کنند که درجه یک شامل جریان آب آرام بوده و راحت‌ترین و آسان‌ترین نوع رودخانه محسوب می‌شود و درجه شش مربوط به سخت‌ترین و خطرناک‌ترین نوع رودخانه‌ها است. قایقرانی در رودخانه‌هایی با امواج پنج و شش می‌تواند خطرات بسیار جدی جانی برای قایقرانان به‌همراه داشته باشد. امواج درجه شش معمولا به‌سختی قابل عبور هستند و خطر مرگ قایق‌ران را تهدید می‌کند. بنابراین رفتینگ در چنین رودهای خروشانی به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.

رودخانه‌های بسیاری با درجات سختی متفاوت در ایران قابلیت رفتینگ را دارند. رودهایی همچون:

رودخانه ارمند در استان چهارمحال و بختیاری (درجه سختی ۲٫۵ تا ۳٫۵) مناسب برای کایاک‌سواری از مبتدی تا حرفه‌ای و رفتینگ.

رودخانه سفید رود در استان گیلان (درجه امواج ۲ تا ۳) مناسب برای رفتینگ و کایاک‌سواری.

رودخانه سزار در استان لرستان (درجه امواج ۲ تا ۴) مناسب برای رفتینگ و کایاک‌سواری از مبتدی تا حرفه‌ای.

رودخانه کرج در استان تهران (درجه امواج ۲ تا ۴) مناسب برای کایاک‌سواری و رفتینگ حرفه‌ای.

رودخانه سیروان در استان کردستان (درجه امواج ۳ تا ۵) مناسب برای رفتینگ و کایاک‌سواری از مبتدی تا پیشرفته.

 رودخانه زاینده رود در استان‌های اصفهان و چهار محال و بختیاری (بیشتر مسیر آب راکد است و در محدوده پل‌ زمانخان درجه امواج ۳ تا ۴) برای رفتینگ تفریحی و آرام مناسب است.

قایق

منبع عکس: www.fjordtours.com

رودخانه‌ ارمند در منطقه استان چهارمحال و بختیاری یکی از مناطق موجود در کشور است که می‌توان برای این ورزش به آنجا سفر کرد؛ امکانی که به‌صورت رسمی چند سالی است که برای علاقه‌مندان این رشته فراهم شده است. با آغاز طرح اکوتوریسم رودخانه‌ای در ایران، ارمند توسط تیم شناسایی ایران رفتینگ و کارشناسان نپالی بررسی شده و حدود ۱۶ کیلومتر از آن، در فاصله روستای معدن تا روستای ارمند در نزدیکی لردگان برای راه‌اندازی طرح اکوتوریسم رودخانه‌ای انتخاب شد. درجه سختی قسمت‌های خروشان این رودخانه بین ۲٫۵ تا ۳٫۵ است. این رودخانه از نظر قایقرانی، تخصصی است و راهنمایان و قایق‌ران‌ها باید علاوه بر مهارت کافی در هدایت قایق‌ها، به وسایل ایمنی و تجهیزات لازم برای چنین سفری هم آشنا باشند.

ارمند

منبع عکس: karnaval.ir

فراموش نکنید که به‌هیچ‌وجه بدون گروه راهنما قایقرانی در آب‌های خروشان را آغاز نکنید. به‌دلیل تخصصی بودن و خطرات احتمالی باید این سفر به‌همراه راهنمایان باتجربه و تجهیزات تخصصی انجام شود؛ در غیر این صورت حوادث ناگواری در کمین مسافران خواهد بود. یکی از بهترین راه‌ها ثبت‌نام در یکی از شرکت‌های مسافرتی است که مجوز برگزاری این تور را دارا بوده و پایبند به استانداردهای بین‌المللی این رشته باشند. شما می‌توانید پس از هماهنگی خود را به روستای معدن، یعنی محل آغاز قایقرانی برسانید و سپس به گروه اصلی بپیوندید. همچنین می‌توانید دو مسیر برای رسیدن به این روستا انتخاب کنید؛ شهرکرد و بروجن. مسیر هوایی، ریلی و جاده‌ای می‌توانند از انتخاب‌های شما باشند. در صورتی که مسیر جاده‌ای را انتخاب کنید و مبدأ حرکت هم تهران باشد، شهرهای قم، ساوه، دلیجان، میمند، اصفهان و شهرکرد را پیش رو دارید. در صورت انتخاب بروجن به‌عنوان مقصد هم پس از اصفهان به‌سمت دو راهی زرین‌شهر رفته و از آنجا هم به بروجن خواهید رسید.

رفتینگ1

منبع عکس: adventures.is

برای رسیدن به شهرکرد از طریق مسیر هوایی یک ساعت در راه خواهید بود. مسیر مستقیم ریلی‌ای تا شهرکرد وجود ندارد. شما می‌توانید با قطار در یک سفر هشت ساعته خود را به اصفهان برسانید و بعد از حدود دو ساعت رانندگی به شهرکرد برسید.

بعد از رسیدن به شهرکرد، پس از پشت سر گذاشتن شهرهای کوچک کیار، اردل، ناغان، دورک و دره عشق به روستای معدن می‌رسید. در این مسیر چشم اندازهای زیبایی مثل تالاب چغاخور،  پل تاریخی و اعجاب انگیز منطقه دوپلان، آبشارهای دورک و دره عشق، دریاچه‌های فصلی، کوه‌های مرتفع بسیار و دره‌های عمیقی قرار دارد. طول این مسیر از شهرکرد تا روستای معدن  ۱۶۰ کیلومتر است. در صورتی که مسیر دوم را انتخاب کنید، راه شما ۳۰ کیلومتر نزدیک‌تر خواهد شد.

چغاخور

منبع عکس: iranbestscenes.ir

در این مسیر تالاب گندمان و چشمه سیاه و سرد سر راه شما هستند.

اگر شب به شهر کرد یا بروجن رسیدید، در شهرهای شهرکرد و بروجن اماکن اقامتی مناسبی نظیر هتل و مهمان‌سرا وجود دارد. لردگان نزدیک‌ترین شهر به رودخانه ارمند است و شما می‌توانید شب را آنجا بگذرانید.

اگر آشنایی در این شهر ندارید، مهمان‌سرا جهانگردی و مهمان‌سرا بهاران تنها اقامتگاه‌ها برای ماندن شما در این شهر هستند. در خانه‌های روستایی منطقه هم می‌توانید اتاقی کرایه کنید.

علاوه بر این، امکان برپایی کمپ‌های اکوتوریستی در بعضی نقاط دشت ارمند هم وجود دارد. علاوه بر توجه به وضعیت آب و هوایی، به‌دلیل امکان طغیان رودخانه‌ها نباید چادرها را در نزدیکی رودخانه بر پا کرد. علاوه بر این به‌دلیل وجود حشراتی مثل عقرب و رتیل هم برپایی چادر و کمپ چندان توصیه نمی‌شود. از هر جایی که خود را به ارمند رسانده‌اید، مهم آن است که وسایل سبک شخصی و کارت شناسایی، دفترچه بیمه، کرم ضدآفتاب، عینک آفتابی بنددار، لباس و کفش مناسب قایقرانی را به‌همراه داشته باشید. داشتن کفش‌های سبک و لباس‌های نایلونی توصیه ما است؛ چون در صورتی که خیس شوید، وزن کمتری خواهند داشت.

رفتینگ3

منبع عکس: karnaval.ir

پس از رسیدن به نقطه شروع قایقرانی، یعنی ساحل رودخانه ارمند، راهنمایان، قایق‌ها و تجهیزات را آماده کردند. در اینجا باید جلیقه نجات و کلاه ایمنی پوشید و پارو در دست گرفت. بهتر است از میان انتخاب‌های موجود کلاه و جلیقه‌هایی اندازه خودتان انتخاب کنید.

برای تجربه این ماجراجویی، لازم نیست که حتما شنا بلد باشید؛ مهم‌ترین نکته آن است که از آب نترسید

چون این سفر روی آب حدود چهار ساعت طول خواهد کشید؛ بنابراین در این سفر باید راحت‌ترین لباس‌های ممکن را پوشید. نیمی از مسیر این رودخانه جریانی خروشان و پیچ‌های تند و نیم دیگر این مسیر هم چشم‌اندازهای زیبایی دارد. بنابراین باید انتظار هر چیزی را داشت. برای تجربه این ماجراجویی، لازم نیست که حتما شنا بلد باشید؛ مهم‌ترین نکته آن است که از آب نترسید. پس از پوشیدن جلیقه نجات و کلاه ایمنی، سرپرست تیم قایقرانی آموزش اولیه در خصوص نکات ایمنی، نحوه پارو زدن، نحوه نشستن در قایق، دستورات راهنما و هماهنگ شدن با راهنما در قایق، وظایف راهنماها و مسافران توضیح می‌دهد؛ چراکه در قایق، راهنما نقش فرمانده و مسافران حکم سرباز را دارند، بنابراین باید به دقت به دستورات راهنما عمل کرد.

رفتینگ2

منبع عکس: karnaval.ir

با اعلام سرپرست، گروه حرکت خود را آغاز می‌کند. در ساحل روستای معدن سوار قایق‌ها که معمولا ظرفیت حمل هشت نفر را دارند، خواهید شد. شما در محل آرام رودخانه سوار قایق‌ها می‌شوید و پس از طی مسیری کوتاه رودخانه آب ونک به این رود ملحق می‌شود و چون در مسیر خود از کنار دو چشمه گوگرد می‌گذرد، بوی گوگرد در این منطقه ممکن است کمی شما را آزار دهد. پس از کمی پارو زدن در حاشیه رودخانه به معدن نمک برخورد می‌کنید که سال‌های قبل نمک خوراکی مردم روستاهای اطراف را تأمین می‌کرده است.

ارمند

منبع عکس: www.tinggly.com

در قایق، راهنما نقش فرمانده و مسافران حکم سرباز را دارند بنابراین باید به دقت به دستورات راهنما عمل کرد

تقریبا پس از حدود یک ساعت و نیم حرکت در رودخانه بخش‌های هیجان‌انگیز سفر (یعنی خروش آب‌ها) فرا می‌رسد. مهم‌ترین نکته در این بخش آن است که از آب نترسید و مطابق با دستوراتی که به شما گفته شده، عمل کنید. حتی اگر در آب هم افتادید نگران نباشید، چون هم جلیقه و کلاه ایمنی سرتان است و هم اینکه راهنماها بلافاصله شما را با طناب یا قایق نجات از آب خواهند گرفت. قسمت بالای رودخانه خروشان است و عبور از آن‌ها به مهارت بسیار بالایی نیاز دارد؛ نقاطی که در صورت کم‌تجربگی راهنما می‌توانند خطرآفرین باشند.

رفتینگ3

منبع عکس: karnaval.ir

از این پس جریان رودخانه ملایم می‌شود و زمان زیادی برای لذت بردن از مناظر اطراف دارید. پس از حدود دو ساعت و نیم قایقرانی به دشت ارمند می‌رسید. پس از حدود ۲۰ دقیقه طولانی‌ترین بخش خروشان رودخانه به پایان می‌رسد؛ هرچند که در فواصل دیگر هم این هیجانات برای شما تکرار خواهد شد. بعد از دست‌وپنجه نرم کردن نسبتا طولانی‌ای با موج‌های خروشان نوبت به استراحت است. دیگر به صخره‌هایی خواهید رسید که چشمه‌های آب از آن‌ها بیرون می‌آید و وارد رودخانه می‌شود. این محل یکی از زیباترین نقاط رودخانه است.

رفتینگ4

شما می‌توانید برای دقایقی روی این صخره‌ها استراحت کنید. علاوه بر این به‌دلیل عمق کم آب در این نقطه می‌توان تنی هم به آب زد. پس از آنکه دوباره سوار قایق شدید، با حرکت آرام در رودخانه در چندین نقطه از رودخانه عشایر و روستاییان را خواهید دید که در حال شستن لباس، چرای دام یا ماهیگیری هستند. در چهار کیلومتر پایانی مسیر، دیگر خبری از امواج خروشان نیست و تنها چشم‌اندازهای زیبا به استقبال‌تان می‌آیند. کم کم با قایق از زیر آبشاری به ارتفاعی حدود ده متر رد می‌شوید که آب آن روی درختان ریخته و از روی درختان بر سر شما می‌ریزد.

در نزدیکی این آبشار در راه چند اشکفت (غار کوچک) وجود دارد که در دهانه آن‌ها پرستوها با گل لانه ساخته و دائم به‌سمت آن‌ها پرواز می‌کنند و باز می‌گردند. نقطه پایانی قایقرانی یک روزه شما پل ارمند است. در کنار پل، قایق‌ها را از آب بیرون کشیده و ناهار دیر هنگام خود را در ساحل رودخانه صرف خواهید کرد.

 عکس کاور از سایت www.alanyatours.org

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها رودخانه قایق

    دیدگاه