چشمه گله گیله، چشمه پرآب با طبیعت رویایی در شهرستانک کرج

چشمه گله گیله، چشمه پرآب با طبیعت رویایی در شهرستانک کرج

زهرا  آذرنیوش
| پنجشنبه, ۲۵ مرداد ۹۷ ساعت ۱۷:۴۵

چشمه گله گیله کرج از چشمه‌های زیبای این منطقه ییلاقی است و طبیعت زیبای اطراف آن، گردشگران بسیاری را جذب این منطقه تفریحی می‌کند.

چشمه که در زبان پهلوی چشمک یا چشمگ گفته می‌شود، جایی است که آب از زیر آن بیرون می‌زند و روان می‌شود. چشمه یا چشمگ در حقیقت، محل تلاقی سفره‌های زیرزمینی آب با سطح زمین است. بسته به ثبات منبع آب، یک چشمه می‌تواند موقتی، دایمی یا خودجوش باشد. در محل ظهور چشمه، گاهی حوضچه‌ها یا نهرهایی پدید می‌آیند.

از انواع چشمه‌های موجود در ایران می‌توان از چشمه آب گرم و چشمه آب معدنی نام برد. در ایران چشمه‌های بسیاری وجود دارد که هم چشمه آب گرم و هم چشمه آب معدنی را شامل می‌شوند. یکی از این چشمه‌ها که دارای آب فراوان و گوارا است، چشمه گله گیله کرج است.

چشمه گیلیله

چشمه گله گیله در روستای شهرستانک در مسیر جاده کرج-چالوس قرار دارد

چشمه گله گیله از جاهای دیدنی شهرستانک است که در بالاترین نقطه آن، در مسیر جاده کرج-چالوس قرار دارد و فاصله آن تا تهران حدود ۱۰۰ کیلومتر است. روستای شهرستانک در ۱۲ کیلومتری جاده کرج، در استان البرز قرار گرفته و با دو ساعت پیاده‌روی از آن می‌توان به قصر ناصری که یادگار عهد ناصرالدین شاه است، رسید. این قصر اکنون محل توقف کوهنوردان است. در فاصله کمی از بنای ییلاقی چشمه گلگیله قرار گرفته که یکی از پرآب‌ترین چشمه‌های منطقه است و ارزش تفریحی بسیاری دارد.

چشمه گیلیله

چشمه گله گیله در اطراف خود طبیعتی جذاب و دلنشین و آرامش‌بخش دارد

چشمه گلگیله در روستای شهرستانک کرج در فاصله ۵۵ کیلومتری شمال شرقی کرج و ۹۰ کیلومتری تهران جای گرفته است. ارتفاع این روستا از سطح دریا ۲۱۹۰ متر است. بهترین مسیر دسترسی به روستای شهرستانک از طریق مسیر جاده چالوس است. این روستا مکانی مناسب برای گردشگری است. روستا هنگام بهار و تابستان با شکوفه‌ها و برگ سبز درختان جلوه‌گری می‌کند و در پاییز با پوشیدن لباس هزار رنگ، نگاه‌ها را به‌سمت خود خیره می‌کند. دلبری‌های این روستا و طبیعت آن به حدی بوده که ناصرالدین شاه در آنجا قصری بنا کرده تا اوقات تفریحی خود را در آن سپری کند. بنابراین این روستای زیبا را می‌توان یک مکان تفریحی-تاریخی قلمداد کرد. ترکیب درختان سر به فلک کشیده و فضای سبز این روستا با صدای پرندگان و صدای گوش‌نواز آب چشمه گله گیله انسان را به آرامش دعوت می‌کند.

چشمه گیلیله

چشمه گله گیله آبی بسیار گوارا دارد و بلندای آن از دریا ۲۳۵۲ متر است. برخی اهالی این شهر معتقد هستند آب گلگیله خواص درمانی نیز دارد و به همین دلیل گلگیله علاقه‌مندان و طرفداران بسیاری دارد. کسانی که علاقه‌مند به طبیعت‌گردی هستند، می‌توانند در کنار چشمه گلگیله طبیعت، تاریخ و ییلاق را با هم داشته باشند. برای دست‌یابی به این چشمه گوارا دو مسیر وجود دارد، مسیری آسان که با کمک تکنولوژی و شکافتن کوه و احداث جاده حاصل شده است. این مسیر که مسیری ماشین‌رو است، تا فاصله ۵ دقیقه‌ای چشمه کشیده شده است. مسیر دیگر، مسیری است که در حدود یک ساعت راه‌پیمایی دارد. مسیر دوم برای کوهنوردان و طبیعت‌گردان و حتی خانواده‌هایی که از حداقل آمادگی جسمانی برخوردار هستند، مسیر سختی نیست، فقط کافی است اندکی با طمانینه حرکت کنند، ساعتی دل به کوهستان می‌دهند و امان می‌دهند که صدای رود و آسمان آبی و ابر سپید خستگی را از تن آن‌ها به در کند.

چشمه گیلیله

در این روستا امکانات خاصی برای رفاه افراد وجود ندارد و کسانی که به این مکان سفر می‌کنند می‌توانند در خانه‌های روستایی اقامت کنند. اگر اهل طبیعت‌گردی و ماندن در طبیعت در شب هستید می‌توانید در این روستا در کنار چشمه و فضای سبز آن اقامت کنید و چادر بزنید و یک شب به‌یادماندنی را در طبیعت بگذرانید. گردشگران و طبیعت‌گردانی که قصد بازدید از این چشمه را دارند، باید از تجهیزات کوهنوردی مثل کیف و کفش مناسب استفاده کنند. اگر به کرج سفر کردید، حتما از چشمه گله گیله دیدن کنید و از فضای دلنشین و طبیعت اطراف آن لذت ببرید. زیبایی طبیعت روستای شهرستانک مانند بهشتی رویایی است، زیبایی طبیعت و چشم‌انداز بی‌نظیر این روستا حتی از طریق عکس نیست، قابل لمس است.این مکان جذابیت بسیاری برای طبیعت‌گردان و علاقه‌مندان به این مناطق جذاب دارد. تصویر زیر طبیعت روستای شهرستانک را نشان می‌دهد.

روستای شهرستانک

عکس روستای شهرستانک: از رضا رواسیان

برچسب‌ها چشمه لوکیشن

دیدگاه  

    تبلیغات