امامزاده ام صغری و ام کبری، بلندترین گنبد کرج

امامزاده ام صغری و ام کبری، بلندترین گنبد کرج

زهرا  آذرنیوش
| سه شنبه, ۲۳ مرداد ۹۷ ساعت ۱۷:۴۵

امامزاده ام‌کبری و ام‌صغری از آثار تاریخی و مذهبی کرج است که در شهر اشتهارد قرار گرفته و گردشگران و زایران بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند.

امامزاده به فرزند یا نواده امامان شیعه و مقبره آن‌ها گفته می‌شود. تعداد بسیاری امامزاده در شهرها و روستاهای ایران و به تعداد کمتری در عراق است. امامزادگان در ایران توسط سازمانی به نام سازمان اوقاف اداره می‌شوند. علت وجود امام‌زاده‌های فراوان در ایران مهاجرت گسترده فرزندان امامان شیعه به این سرزمین است که به دلیل امنیت موجود و احترامی که مردم ایران برای آن‌ها قائل بودند رخ داده است. کرج نیز به تبع دیگر مناطق ایران، امام‌زاده‌های بسیاری دارد که امام‌زاده ام‌کبری و ام‌صغری اشتهارد یکی از معروف‌ترین آن‌هاست.

امام زاده ام صغری و ام کبری

امام‌زاده ام‌کبری و ام‌صغری کرج

در شمال میدان امام خمینی اشتهارد، بارگاهی محکم و مجلل ساخته شده که به امام‌زاده ام‌کبری و ام‌صغری معروف است. مردم محلی و مسئولین ادره اوقاف آن‌ها را دو بانوی عالم از منسوبین امام موسی کاظم (ع) می‌دانند. بنای امام‌زاده از یک ایوان ورودی رو به شمال، یک تالار مستطیل شکل به‌عنوان نمازخانه و محل دعا و اتاقی مربع شکل که ضریح امام‌زادگان در آن قرار دارد، بوده است.

امام زاده ام صغری و ام کبری

معماری بنا

امامزاده ام‌صغری و ام‌کبری اشتهارد، از نوادگان امام موسی کاظم(ع) است

ساختمان بنای امام‌زاده با آجر ساخته و با کاشی تزیین شده است. گنبد مدور بنا کاملا کاشی‌کاری شده است. در خصوص زمان اولیه ساخت بارگاه اطلاع کاملی در دست نیست اما از سنگ‌نوشته آن برمی‌آید که در سال ۱۰۸۹هجری قمری شخصی به نام مرحوم «میرزا حسابی» بانی تعمیرات اساسی ساختمان بوده است. بر دیوار جنوبی تالار سنگ قبری نصب شده که تاریخ چهاردهم ذی‌الهجه ۹۹۱ بر آن حک شده است. وجود این سنگ قبر بر دیوار امام‌زاده، قدمت بنا را تا آن دوره به عقب می‌برد.

گنبد مدور کاشی‌کاری شده امام‌زاده بلندترین گنبد کرج است

بقعه امام‌زاده از دو قسمت سردر و رواق و بنای اصلی تشکیل شده است. سردر ورودی ایوانی به مساحت ۱۵۱ متر مربع با قوس بلند در وسط و دو جرز آجری در طرفین بنا است. این سردر به صورت کاشی‌کاری تزیین شده و مزین به آیات قرآنی و نوشته های عربی است. پس از عبور از ایوان به یک رواق می‌رسد که در هر سوی آن در غرفه کوچک و بزرگ قرار دارد؛ ساختمان اصلی بقعه با طول هر ضلع ۶متر در جنوب رواق واقع شده است و طاق‌نمایی با قوس در وسط هر ضلع ساخته شده است.

امام زاده ام صغری و ام کبری

امام‌زاده ام‌صغری و ام‌کبری هم‌اکنون

بنای امام‌زاده ام‌کبری و ام‌صغری را به دوره صفویه می‌رسانند. بنای امام‌زاده ام‌صغری و ام‌کبری با شماره ثبت ۷۵۳ در سازمان میراث فرهنگی ثبت ملی شده است. در حال حاضر گلزار شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی در این مکان قرار دارد و همین امر موجب استقبال بیشتر مومنان از بارگاه مقدس شده است. در سال‌های اخیر بنا توسط اداره اوقاف و سازمان میراث فرهنگی تعمیرات اساسی شده و در زمینه زیباسازی محوطه آن نیز شهرداری اشتهارد با همکاری بنیاد شهید کرج اقدامات مناسبی انجام داده است. زیباسازی محوطه و محیط اطراف بنای امام زاده با مشارکت شهرداری اشتهارد و بنیاد شهید کرج انجام شده است. گفته شده مهندس ایرج اشتهاردی خیر معروف این خطه، در تعمیر و زیباسازی بنا مشارکت داشته و دیوار جنوبی بنا را که به شکل سنتی و بر اساس معماری اسلامی به‌صورت حجره‌وار طراحی شده را ساخته است.

امام زاده ام صغری و ام کبری

امروزه قسمتی از کاشی‌کاری گنبد امامزاده ام‌صغری و ام‌کبری آسیب دیده است. گردشگران و زائرانی که از این مکان دیدن می‌کنند با مشاهده این آسیب‌دیدگی نگران ایمنی و حفاظت از این اثر ملی شده و تاسف می‌خورند. این درحالی است که گنبد بنا چند سال پیش تعمیر شده و از نو کاشی‌کاری شده است. گنبد بنای امام‌زاده اشتهارد بر فراز بقعه سربرافراشته بلندترین گنبدی است که در این منطقه وجود دارد. به نظر می‌رسد میراث فرهنگی و اداره اوقاف باید در زمینه حفظ بناهای ملی و مذهبی تلاش بیشتری انجام دهند تا علاوه بر حفظ آثار ملی و فرهنگی این مرز و بوم بتوانند رضایت گردشگران را فراهم کرده و با ترمیم و حفاظت از آثار ملی زمینه حفظ و گسترش گردشگری را بهتر فراهم کنند. اگر از شهر اشتهارد کرج گذر کردید از این بنای تاریخی و مذهبی نیز دیدن کنید. هر ساله زایران و گردشگران بسیاری از این مکان دیدن می‌کنند و در ایام تعطیل این مکان، محلی برای حضور زائران بوده و بسیار شلوغ است.

امازاده ام کبری و ام صغری

دیدگاه  

    جستجوی تور، پرواز، هتل، رستوران و دیدنی‌ها...

    تورهای برگزیده

    تورهای برگزیده

    تبلیغات