دره سافیان؛ افتتاح نمایشگاه هنری در کوهستان آلپ سوئیس

نگین توکلی
شنبه، ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۰
دره سافیان؛ افتتاح نمایشگاه هنری در کوهستان آلپ سوئیس

اگر طبیعت زیبای کوهستان آلپ سوئیس برای شما کافی نیست، از نمایشگاه هنری که کوهنوردان را شگفت‌زده می‌کند، بازدید کنید.

علاوه بر تپه‌های مسحور کننده و چشم‌اندازهای بدیع و نفسگیر روستای سرزمین عجایب، هم‌اکنون بازدیدکنندگان می‌توانند به دلیل دیگری به دره سافین (Safien Valley) در کوهستان آلپ سوئیس بروند: افتتاح یک نمایشگاه هنری بینظیر که شاهد نصب آثار هنری الهام گرفته شده از طبیعت واقع در آن منطقه است.

دره سافیان؛ افتتاح نمایشگاه هنری در کوهستان آلپ سوئیس

اثر هنری دو ملیتی سوئیسی اتریشی از بیلدشتاین (Bildstein) و گلاتز هیمل سوم (Glatz’s Himmel III). عکس از نمایشگاه آرت سافینتال

این آثار هنری به عنوان بخشی از نمایشگاه دو سالانه آرت سافینتال (Art Safiental Biennale) در سال ۲۰۱۸ تا ۲۱ اکتبر (۲۹ مهر ۱۳۹۷) برای بازدید عموم در دسترس هستند و به بومیان و گردشگران این فرصت را می‌دهند تا نمونه‌های منحصر به فردی را ببینند و با آن‌ها تعامل داشته باشند.

این پروژه برای دومین بار از زمان تاسیس در سال ۲۰۱۶، شاهد خلق آثار موقت هنرمندان بین‌المللی در گفتگو با طبیعت و چشم‌انداز آن منطقه بود. این نمایشگاه با یک نقشه پیاده‌روی هنری همراه است که بازدیدکنندگان را با محل دقیق هر یک از ۱۴ اثر آشنا می‌کند و همچنین حقایق جالبی در مورد این پروژه ارائه می‌دهد.

بازدید از این نمایشگاه رایگان است و تورهای راهنما و همچنین جلسات گفتگو و اجراها در دسترس هستند. پیاده‌روی میان هر دو اثر ۶۰ تا ۹۰ دقیقه زمان می‌برد و برای بازدید از تمام آثار به دو روز زمان احتیاج است.

دره سافیان؛ افتتاح نمایشگاه هنری در کوهستان آلپ سوئیس

اگشی شل (Egschi Shell) اثر باب گرتمزما با پر کردن یک قالب در بستر طبیعی دریاچه با بتن خلق شده و سپس به سطح دریاچه آمده است. عکس از نمایشگاه هنری سافینتال

تم امسال نمایشگاه، «عمودی افقی» بود و بسیاری از هنرمندان شرکت‌کننده در نمایشگاه سال گذشته به دره سافیان سفر کردند تا برای نصب اثر هنری خود، منطقه‌ای را تعیین کنند.

این آثار شامل یک رمپ بزرگ آبی با با نوار مسابقه زرد، طراحی‌شده برای خیره کردن چشمان بینندگان به سمت کوه‌ها؛ یک کندوی زنبور عسل که صدای ویز ویز آن‌ها از طریق بلندگوها در کوهستان پخش می‌شود؛ یک دوربین تاریکخانه‌ای (camera obscura) داخل یک پایه سنتی که عکس‌هایی برعکس از کوهستان آلپ را در یک اتاق به ما نشان می‌دهد و یک نصب ویدئویی در یک تونل زیرزمینی می‌شود.

دره سافیان؛ افتتاح نمایشگاه هنری در کوهستان آلپ سوئیس

اثر «زمین شفاف» (Transparent Earth) از لیتا آلبوکورک. عکس از نمایشگاه هنری سافینتال

یکی دیگر از آثار هنری از هنرمند آمریکایی، لیتا آلبوکورک (Lita Albuquerque)،  یک اندام آبی رنگ از یک زن است که در قله Schüechtli روی زمین دراز کشیده است و با یک گوش به زمین گوش می‌کند. البته باید بدانید که این تنها بخش قابل ملاحظه‌ از این آثار هنری است که همتایی درست در آن سمت جهان دارد. یک اندام دقیقا مشابه در سواحل نیوزیلند، به عنوان شریک خود در سوئیس، بر روی بستر اقیانوس دراز کشیده است.

دره سافیان؛ افتتاح نمایشگاه هنری در کوهستان آلپ سوئیس

دوربین تاریکخانه‌ای اولی آلدر (Ueli Alder)، چشم‌انداز بیرون را در یک اصطبل کوچک در آلپ، نشان می‌دهد. عکس از نمایشگاه هنری سافینتال

رییس شهرداری سافینتال، توماس بوچلی گفت:

یک رویکرد شگفت‌انگیز از طریق آکادمی هنر آلپ و نمایشگاه آرت سافینتال آغاز به کار کرد تا هنر را از کلانشهرهای بین‌المللی به این چشم‌انداز بیاورد. سافینتال نشان داد که جهان هنرمندان و بومیان منطقه از یکدیگر جدا نیست و به صورت هیجان‌انگیزی گاهی اوقات گفتگوهای بحث برانگیزی می‌توانند در این تعامل بوجود آیند.

برای کسب اطلاعات بیشتر از نمایشگاه دو سالانه آرت سافینتال ۲۰۱۸ به وب سایت رسمی آن‌ها رجوع کنید.

مطالب مرتبط:

    منبع lonelyplanet

    دیدگاه