جوهور بهرو در یک نگاه

صنم وفقی
شنبه، ۲۳ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۰
جوهور بهرو در یک نگاه

جوهور بهرو سومین شهر بزرگ مالزی است و با معابد و پارک‌های متعدد، یکی از مقاصد مشهور گردشگری در این کشور به شمار می‌رود. لگولند جوهور بهرو، معبد آرولمیگو سری را جاکالیامان و تم پارک شهر هلو کیتی از دیدنی‌های جوهور بهرو محسوب می‌شوند.

جوهور بهرو (Johor Bahru) مرکز ایالت جوهور در کشور مالزی، واقع در قاره آسیا است. این شهر در جنوبی‌ترین نقطه شبه‌جزیره مالزی قرار دارد و در فاصله ۳۰ کیلومتری از سنگاپور و ۳۰۰ کیلومتری از کوالالامپور، پایتخت مالزی واقع شده است. این شهر با نام‌های اسکندر پوتری و تانجونگ پوتری نیز شناخته می‌شود.

جمعیت جوهور بهرو بیش از ۱٫۶ میلیون نفر و مساحت آن ۲۲۰ کیلومتر مربع است. نزدیک به نیمی از جمعیت این شهر را مالزیایی‌ها تشکیل می‌دهند و بعد از آن چینی‌ها و هندی‌ها قرار دارند. زبان رسمی جوهور بهرو مالزیایی است و زبان‌های چینی، هندی و انگلیسی نیز میان مردم رواج دارد.

نوع حکومت در ایالت جوهور پادشاهی مشروطه است و در راس حکومت سلطان قرار دارد. این سمت به‌صورت موروثی و تنها از میان اعضای خانواده سلطنتی انتخاب می‌شود. در راس دولت نخست وزیر قرار می‌گیرد که با همکاری ۱۰ عضو دیگر، شورای مجریه را تشکیل می‌دهند. نمایندگان هیئت مقننه ایالتی نیز از میان شهروندان و با رای‌گیری همگانی انتخاب می‌شوند. ایالت جوهور بهرو تنها ایالتی است که ارتش خود را دارد. نام ارتش جوهور بهرو، نیروی نظامی سلطنتی جوهور است.

جوهور بهرو

جوهور بهرو با نام اسکندر پوتری در سال ۱۸۵۵ پایه‌گذاری شد و در سال ۱۸۶۲، به جوهور بهرو تغییر نام داد. این شهر در دوره سلطنت ابوبکر و در اواخر قرن نوزده، پیشرفت و توسعه پیدا کرد و بسیاری از ساختمان‌ها، مدارس، بناهای مذهبی و ریل راه‌آهن سنگاپور در این زمان ساخته شد. ژاپنی‌ها بین سال‌های ۱۹۴۲ تا ۱۹۴۵ جوهور بهرو را اشغال کردند و در سال ۱۹۶۳ با تشکیل مالزی، جوهور بهرو با عنوان مرکز ایالت باقی ماند.

آب و هوای جوهور بهرو استوایی به شمار می‌رود. دما در طول سال تغییر چندانی ندارد و میزان بارندگی و رطوبت بالا است. متوسط دمای هوا از ۲۲٫۵ تا ۳۱٫۸ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند و میانگین بارش سالانه ۲,۳۵۵ هزار میلی‌متر برآورد شده است.

فرودگاه بین‌المللی سنای (Senai International Airport) در فاصله ۳۲ کیلومتری شمال‌غربی شهر قرار دارد و در آن پروازهایی از/ به کوالالامپور، گوانگژو، لنکاوی، بانکوک و برخی مقاصد داخلی و خارجی دیگر برقرار است. ایستگاه قطار نیز در مرکز شهر واقع شده است و جوهور بهرو را به شهرهایی مانند کوالالامپور، ایپوه و سنگاپور وصل می‌کند. همچنین با استفاده از اتوبوس می‌توان به سنگاپور، هات یای در تایلند و بسیاری از شهرهای مالزی دسترسی داشت. برای جابه‌جایی‌های درون‌شهری اتوبوس‌های عمومی و تاکسی‌‌ها خدمات خوبی ارائه می‌دهند.

کیف‌های باتیک، کیک‌های موزی و صنایع‌دستی بومی از سوغاتی‌های جوهور بهرو به شمار می‌رود. شما برای خرید می‌توانید به مرکز خرید جوهور بهرو سیتی اسکوئر، کی‌اس‌ال سیتی مال و «مرکز خرید کومتار جی‌بی‌سی‌سی» (Komtar JBCC) سر بزنید.

جوهور بهرو

از محبوب‌ترین دیدنی‌های جوهور بهرو می‌توان به لگولند جوهور بهرو، معبد آرولمیگو سری را جاکالیامان، مسجد سلطان ابوبکر، «پارک موضوعی شهر توماس» (Thomas Town)، «موزه میراث چینی‌ها جوهور بهرو» (Johor Bahru Chinese Heritage Museum)، «پارک ماجراجویی انگری بردز» (Angry Birds Activity Park)، «پارک موضوعی شهر هلو کیتی» (Sanrio Hello Kitty Town) و «معبد قدیمی چینی‌های جوهور بهرو» (Johor Old Chinese Temple) اشاره کرد.

جوهور بهرو

دیگر دیدنی‌های جوهور بهرو شامل معبد آرولمیگو راجاماریامان دواستانام، باغ وحش جوهور، «پارک موضوعی بندرگاه پوتری» (Puteri Harbour)، «پارک آبی و ماجراجویی آستین هایتز» (Austin Heights Water & Adventure Park) و «آبشار پولای» (Pulai Waterfall) می‌شود.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها مالزی

    دیدگاه