الور گاجاه در یک نگاه

صنم وفقی
سه شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۰
الور گاجاه در یک نگاه

الور گاجاه در مالزی واقع شده است و یکی از شهرهای رو به پیشرفت این کشور به‌شمار می‌رود. چشمه آبگرم گادک، جنگل تفریحی سونگای اودانگ و سافاری حیات‌وحش آفاموسا از دیدنی‌های الور گاجاه محسوب می‌شوند.

الور گاجاه (Alor Gajah) نام یکی از شهرهای ایالت ملاکا در کشور مالزی، واقع در قاره آسیا است. این شهر که در نواحی شمالی ایالت ملاکا قرار دارد، در فاصله ۲۵ کیلومتری از مالاکا سیتی، مرکز ایالت و ۱۰۰ کیلومتری کوالالامپور، پایتخت مالزی واقع شده است. این شهر یکی از شهرهای روی به توسعه مالزی به‌شمار می‌رود. 

جمعیت الور گاجاه حدود ۲۱ هزار نفر است. بیشتر ساکنان این شهر را مالزیایی‌ها تشکیل می‌دهند و بعد از آن چینی‌ها و هندی‌ها قرار دارند. دین اکثر مردم الور گاجاه اسلام است و اقلیت‌های بودایی، هندو و مسیحی نیز در شهر وجود دارد. هرچند زبان رسمی الور گاجاه مالزیایی است؛ اما در برخی نواحی توریستی زبان انگلیسی رواج دارد و اقلیت‌های چینی و هندی نیز با زبان‌های بومی خود صحبت می‌کنند.  

الور گاجاه

فرمانروای ایالت ملاکا توسط شاه مالزی انتخاب می‌شود و در راس حکومت ایالت قرار می‌گیرد. بعد از فرمانروا، نخست وزیر به عنوان رئیس دولت ایالت، بیشترین مسئولیت و قدرت را به عهده دارد و توسط فرمانروا از میان اعضای شورای مقننه ایالتی انتخاب می‌شود. شورای مقننه ایالتی ملاکا، بیشترین اختیار قانون‌گذاری را در ایالت دارد و حزب قدرتمند شورای مقننه، کمیته مجریه را تشکیل می‌دهند.

الور گاجاه

آب و هوای الور گاجاه استوایی به‌شمار می‌رود. میزان بارندگی در طول سال زیاد است و حتی در فصل‌ خشک نیز بارندگی صورت می‌گیرد. متوسط دمای هوای از ۲۳٫۸ تا ۳۲٫۸ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند و میانگین بارش سالانه ۲,۷۲۳ هزار میلی‌متر بر‌آورد شده است.

فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور در فاصله ۱۰۰ کیلومتری از الور گاجاه واقع شده است و در آن پروازهایی از/ به آلماتی، پکن، ملبورن، سنگاپور، لندن، هنگ‌کنگ، ابوظبی، آمستردام، استانبول، تهران و برخی مقاصد داخلی و خارجی دیگر برقرار است. همچنین فرودگاه بین‌المللی مالاکا با پرواز‌های محلی در فاصله ۲۰ کیلومتری از شهر قرار دارد. از ایستگاه قطار الور گاجاه می‌توان به شهرهای کوالالامپور و جوهور بهرو دسترسی داشت. 

از محبوب‌ترین دیدنی‌های الور گاجاه می‌توان به «سافاری حیات‌وحش آفاموسا» (A'Famosa Animal World Safari) و «پارک شهر گاوچران» (Cowboy Town) اشاره کرد.

الور گاجاه

دیگر دیدنی‌های الور گاجاه شامل «چشمه آبگرم گادک» (Gadek Hot Spring)، «جنگل تفریحی سونگای اودانگ» (Sungai Udang Recreational Forest) و «موزه آداب و سنن» (Tradition and Custom Museum) می‌شود.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها مالزی

    دیدگاه