نیلای در یک نگاه

صنم وفقی
دوشنبه، ۱۸ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۰
نیلای در یک نگاه

نیلای در کشور مالزی واقع شده است و بیش از همه با مراکز خرید و دانشگاه‌های معتبرش، شهرت دارد. مرکز عمده‌فروشی نیلای ۳ و مسامال از مراکز خرید نیلای به شمار می‌روند.

نیلای (Nilai) نام یکی از شهرهای ایالت نگری سمبیلان در کشور مالزی، واقع در قاره آسیا است. این شهر که در غرب ایالت و در بخش سرمبان قرار دارد، در فاصله ۵۰ کیلومتری از کوالالامپور، ۴۵ کیلومتری از پورت دیکسون و ۳۰ کیلومتری از سرمبان، مرکز ایالت واقع شده است.

جمعیت نیلای حدود ۳۸ هزار نفر است. بیشتر ساکنان این شهر را با ۴۶٪، چینی‌ها شامل می‌شوند و بعد از آن مالزیایی‌ها با ۳۱٪ و هندی‌ها با ۲۲٪ قرار دارند. مردم نیلای به زبان‌‌های چینی، هندی و مالزیایی صحبت می‌کنند.

به دلیل نزدیکی و ارتباط ریلی بین نیلای و کوالامپور، پوتراجایا و فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور، این شهر به سرعت در حال رشد است. نیلای بیش از همه به‌خاطر کالج‌ها و دانشگاه‌های معتبرش مشهور است که از آن جمله می‌توان دانشگاه نیلای و دانشگاه بین‌المللی مانیپال را نام برد. همچنین نیلای با مراکز خرید متنوع و بزرگ، یکی از مقاصد محبوب برای دوستداران خرید به‌شمار می‌رود.

نیلای

شورای قانونی فرمانروایی ایالت نگری سمبیلان از فرماندار کل و فرمانداران ۵ بخش مختلف ایالت تشکیل می‌شود. این افراد تا پایان عمر در سمت خود باقی می‌مانند و رهبر مسلمانان نگری سمبیلان و سرچشمه تمام افتخارات و شکوه ایالت شمرده می‌شوند. انتخاب فرمانروای کل به عهده فرمانداران ۴ بخش از ایالت است. شورای مجریه ایالتی نیز از نخست وزیر و ۱۰ عضو دیگر تشکیل می‌شود که همگی توسط فرمانروای کل ایالت از میان اعضای هیئت مقننه ایالتی انتخاب شده‌اند.  

سرمبان در سال ۱۸۷۳ دچار جنگ داخلی شد و ارتش انگلیس جهت حفظ منافع اقتصادی خود در این درگیری مداخله کرد. بدین ترتیب سرمبان و پس از آن جلبو و بقیه شهرهای ایالت‌ در سال ۱۸۹۵، تحت حاکمیت انگلستان واقع شدند. بین سال‌های ۱۹۴۲ تا ۱۹۴۵ و مصادف با جنگ جهانی دوم، نگری سمبیلان توسط نیروهای ژاپنی اشغال شد و در سال ۱۹۴۸، به فدراسیون مالایا پیوست. این ایالت سرانجام در سال ۱۹۶۳ با عنوان ایالت نگری سمبیلان به رسمیت شناخته شد.

آب و هوای نیلای استوایی به‌شمار می‌رود. متوسط دمای هوا در طول سال از ۲۲٫۸ تا ۳۱٫۴ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند و میانگین بارش سالانه ۲,۲۲۳ هزار میلی‌متر بر‌آورد شده است.

فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور (Kuala Lumpur International Airport) در فاصله ۱۷ کیلومتری از نیلای قرار دارد و در آن پروازهایی از/ به آلماتی، پکن، ملبورن، سنگاپور، لندن، هنگ‌کنگ، ابوظبی، آمستردام، استانبول، تهران و برخی مقاصد داخلی و خارجی دیگر برقرار است. برای رفت و آمد بین نیلای و فرودگاه، اتوبوس‌ها آماده خدمت‌رسانی هستند. راه‌آهن حومه نیز نیلای را به کوالالامپور و باتانگ بندار وصل می‌کند.

مهم‌ترین مراکز خرید نیلای شامل «مرکز عمده‌فروشی نیلای ۳» (Nilai 3 Wholesale Centre) و «مسامال» (Mesamall) می‌شود.

نیلای

از دیدنی‌های نیلای می‌توان به «پارک تامان عوام نیلای» (Taman Awam Nilai) و «میدان داتاران نیلای» (Dataran Nilai) اشاره کرد.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها مالزی

    دیدگاه