مرتفع ترین پایتخت های دنیا کدامند؟

مریم آقائی
جمعه، ۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۰۰
مرتفع ترین پایتخت های دنیا کدامند؟

شهرهای مرتفع دنیا برای برخی مسافران جالب توجه است، چون معمولا در این شهرها کوهستان‌ها و آتشفشان‌های زیادی وجود دارد. علاوه بر این تجمع مناطق شهری در کنار این جاذبه‌ها بسیار مورد توجه است.

در این مقاله از کجارو قصد داریم تا ۱۵ مرتفع‌ترین پایتخت دنیا را به شما معرفی کنیم. از پانزدهمین پایتخت با شمارش معکوس به اولین پایتخت می‌رسیم. بیشتر این شهرها در نقاطی نسبتا ناشناخته یا کمتر شناخته شده قرار دارند.

۱۵.گواتمالا، گواتمالا

گواتمالا

 • ارتفاع از سطح دریا: ۱۵۲۹ متر

هرچند این شهر جالب‌ترین شهر آمریکای لاتین نیست، اما دلایل بسیار خوبی وجود دارد که می‌تواند شما را برای سفر به گواتمالا تشویق کند. در این شهر باقی مانده‌ی ویرانه‌های تیکال (Tikal) قرار دارد: لاگو آتیتلان (Lagi Atitlan)، یک دریاچه روی بلندی که با آتشفشان‌ها احاطه شده است. محل قرارگیری جذاب آن و کوهستان اطرافش بهشتی را برای کوهنوردان ایجاد کرده است.

۱۴. کیگالی، رواندا

کیگالی

 • ارتفاع از سطح دریا: ۱۵۶۷ متر

کیگالی (Kigali) پایتخت رواندا (Rowanda) یکی از جذاب‌ترین شهر‌های آفریقایی و البته جذاب‌ترین شهر رواندا است و جاذبه اصلی آن گوریل‌هایی هستند که در آن زندگی می‌کنند. در واقع این گوریل‌ها و به سینه کوبیدن‌شان یکی از بزرگترین جاذبه‌های توریستی کیگالی است. طبق ادعای اهالی، در کوهستان‌های آتشفشانی کیگالی نزدیک به ۶۰۰ گوریل زندگی می‌کنند، در حالی که در سال ۱۹۸۱ تعداد آن‌ها ۲۵۴ عدد بود.

۱۳. ماسِرو، لِسوتو

ماسرو

 • ارتفاع از سطح دریا: ۱۶۷۳ متر

نه‌تنها ماسرو (Maseru) بلندترین شهر جهان است، لسوتو (Lesotho) بلندترین پایین‌ترین نقطه را دارد. هیچ کشور دیگری در دنیا وجود ندارد که پست‌ترین نقطه‌اش چنین ارتفاع بالایی داشته باشد (۱۴۰۰ متر). به همین دلیل نام مستعار این کشور امپراتوری آسمان است. این کشور پارک ملی زیبا و پاییزهای دیدنی دارد.

۱۲. ویند هوک، نامبیا

ویندهوک

 • ارتفاع از سطح دریا: ۱۷۲۱ متر

هنوز در نامیبیا (Naimbia) میزان بالایی از حیات وحش وجود دارد که شامل منطقه‌ای مربوط به یوزپلنگ‌ها و البته آخرین مجموعه‌ی کرگدن‌ها است. با این حال این منطقه و اطراف آن بسیار جالب توجه عکاسان جهان بوده است و آن‌ها به صلاحدید خود به این مناطق سفر کرده‌اند (با پذیرفتن خطرات آن).

ویندهوک (windhoek)، پایتخت نامبیا، هنوز میزبان آثار معماری، زبانی و آشپزی آلمانی است که از زمان استقرار نیروهای آلمانی در این شهر به جا مانده و در دیگر شهرهای نامیبیا اثری از آن‌ها نیست. این شهر محل مناسبی برای استراحت و گشتن (در مهمان‌خانه‌ها و بوتیک‌ها) است.

۱۱. کابل، افغانستان

کابل

 • ارتفاع از سطح دریا: ۱۷۹۰ متر

۱۰. نایروبی، کنیا

نیروبی

هر ساله تعداد اندکی از مسافران برای اقامت در نایروبی (Nairobi) برنامه‌ریزی می‌کنند، چون روزهای ملی کنیا (Kenya) همگی مربوط به حیات وحش است. کنیا بی‌شک یکی از بهترین مقاصد برای سفرهای اکتشافی است، چون زیست‌بوم اصلی حیواناتی چون شیر آفریقایی، فیل افریقایی، بوفالو، پلنگ آفریقایی و کرگدن سیاه و سفید است. البته وزارت امور خارجه انگلیس سفر به بخش‌هایی از نایربوی را به‌دلیل احتمال حمله‌های تروریستی منع کرده است.

۹. تهران، ایران

تهران

 • ارتفاع از سطح دریا: ۹۰۰-۱۸۳۰ متر

شرکت هواپیمایی بریتیش ایرلاین سال گذشته دوباره پروازهایش به تهران را از سر گرفت. این به این معنا است که تهران دوباره رسما به نقشه‌ی مسافرتی اتباع انگلستان برگشته است (البته احتمالا این پروازها دوباره متوقف شوند). این شهر دارای گالری‌های هنری، موزه‌های بسیار و برخی معماری‌های جالب مانند برج آزادی است. علاوه بر این موزه‌هایی مانند کاخ گلستان بسیار قابل‌توجه هستند، چون یک میراث ثبت شده‌ی جهانی و نمادی از دست‌سازه ها و هنرهای تزیینی سرزمین پارس است.

۸. مکزیکو سیتی، مکزیک

مکزیکو سیتی

 • ارتفاع از سطح دریا: ۲۲۴۰ متر

مکزیکو سیتی پرجمعیت‌ترین شهر در خارج از آسیا است. یک شهر پهناور، ساکت، با رنگ غالب آبی، درختان خرما، غذاهای خیابانی، ترافیک زیاد، نقاشی‌های دیواری و معماری‌های قدیمی و جدید جذاب، باغ‌های بسیار، موزه‌ها، کلیسا و البته فساد و جرم. مسافرانی که به مکزیک سفر می‌کنند، نباید لذت دیدن این شهر را از دست بدهند.

۷. صنعا، یمن

صنعا

 • ارتفاع از سطح دریا: ۲۲۵۰ متر

۶. اسمارا، اریتره

اسمارا

 • ارتفاع از سطح دریا: ۲۳۲۵ متر

این شهر در سال ۱۹۳۰ توسط یک معمار ایتالیایی طراحی شد. در آن سال‌ها موسیلینی برای تصرف آفریقا برنامه‌ریزی کرده بود. اسمارا (Asmara) ترکیبی از مناره‌های آجری، درختان خرما و فرهنگ جنوب ایتالیا است که به آفریقا آورده شده است. این شهر یکی از مرتفع‌ترین شهرهای آفریقا است و آب و هوایی تمیز و پایدار دارد.

وزارت امور خارجه سفر به محدوده‌ی ۲۵ کیلومتری مرزهای مشترک ارتیره (Eritrea) با اتیوپی، سودان و جیوبتی را منع کرده است، چون اختلافات بین اریتره و اتیوپی بالا گرفته و خطرات جانی برای مسافران دارد.

۵. آدیس آبابا، اتیوپی

آدیس آبابا

 • ارتفاع از سطح دریا: ۲۳۵۵ متر

آدیس آبابا پایتخت اتیوپی در ارتفاعات ۲۳۵۵ متری واقع شده و مکانی امن برای زندگی ۳ میلیون شهروند آن است. دیدنی‌های این شهر شامل یک اسکلت بسیار قدیمی لوسی (Lucy) است که عمر آن حدود ۲٫۳ میلیون سال تخمین زده می‌شود. همچنین کاخ متعلق به امپراتور پیشین این کشور و  مِرکاتو (Merkato) که مجموعه‌ای است از دکه‌های چوبی که گفته می‌شود بزرگترین آن‌ها در آفریقا است، از دیدنی‌های آدیس آبابا هستند. در این شهر می‌توانید از غذاهای خوب و موسیقی جاز ماهرانه لذت ببرید.

۴. بوگوتا، کلمبیا

بوگوتا

 • ارتفاع از سطح دریا: ۲۶۲۵ متر

قسمت‌های حاشیه‌ای بوگوتا (‌Bogota) همچنان حالتی نابسامان دارد و شب هنگام زمان مناسبی برای بازدید از این قسمت نیست، اما در قسمت‌های نوساز شهر جاذبه‌های فراوانی وجود دارد. رستوران‌های جدید، بوتیک‌ها، هتل‌ها و کارخانه‌های شیرینی‌سازی در شهر بوگوتا پراکنده‌اند، چون در آرامشی که جدیدا در شهر حکمفرما شده کارآفرینان کوچک فرصت فعالیت یافته‌اند. از طرف دیگر راهنمایان محلی تور شهری، تورهایی را برای گردش در مناطق حاشیه‌ای شهر برگزار می‌کنند که ممکن است پیاده یا با دوچرخه باشد و شامل بازدید از معماری تا اطلاع از سیاست در این منطقه می‌شود.

۳. تیمپو، بوتان

تیمپو

 • ارتفاع از سطح دریا: ۲۶۴۸ متر

در کل دنیا شاید کشورهای بسیار کمی شبیه به بوتان (Bhutan) باشند. هر چند در تیمپو (Thimphu)، پایتخت این کشور گوشی موبایل و اتومبیل‌های غربی رواج یافته باشد، اما در پارو (Paro) و پوناکا (Punaka) هنوز دره های و بلندی‌های سرسبز بسیاری وجود دارد، رودخانه‌ها بسیار شفاف و تمیز هستند، کوه‌های بلندی دارد و زمین‌های زراعی زیادی با ظاهری شبیه به چهل‌تکه دوزی دارد که هنوز با گاو نر و داس و به‌صورت دستی شخم زده شده و محصول برداشت می‌شود.

۲. گیتو، اکوادور

گیتو

 • ارتفاع از سطح دریا: ۲۸۵۰ متر

گیتو (Quito) پایتخت اکوادور همواره مقصد مناسبی برای مسافرانی با بودجه محدود بوده است. در بخش‌هایی از شهر گروه‌های بزرگ مردم شهر و تاجران محلی و فروشگاه‌های سنتی قرار دارد. شهر نسبت به لاپاز (La Paz) جشن‌های بیشتری دارد و نسبت به کوزکو (Cuzco) توریست‌های کمتری دارد. دیدنی‌های جذاب این کشور مانند آتشفشان‌ها در فاصله تقریبا ۲ ساعته (با اتومیبل شخصی یا تاکسی) از پایتخت قرار دارد و در یک برنامه یک یا دو روزه یا به‌عنوان بخشی از یک برنامه طولانی‌تر بازدید از کل کشور، می‌توان از این قسمت‌ها دیدن کرد. برای این کار باید برای یک کوهنوردی آماده باشید.

۱.‌‌‌ لاپاز و سوکره، بولیوی

لاپاز

 • ارتفاع از سطح دریا: ۳۶۴۰متر٫۲۷۵۰ متر

پایتخت رسمی بولیوی شهر سوکره (Sucre) است که در ارتفاع ۲۷۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد اما مقر دولت بولیوی در شهر لاپاز (La Paz) است که یکی از بلندترین شهرهای دنیا است و در ارتفاع ۲۶۴۰ متری قرار دارد.

بلندترین سازه در لارینکونادا (La Rinconada)  آنسوی مرزهای پِرو در ارتفاع ۵۱۰۰ متری قرار دارد.

مرتفع‌ترین پایتخت اروپا آندورا لا ولا (Andorra la Vella) در ارتفاع ۱۰۲۳ متری است.

 

 

 

مطالب مرتبط:

  منبع telegraph
  برچسب‌ها توریسم

  دیدگاه