حمل و نقل عمومی در آنکارا؛ ترکیه

فاطمه محمدی
پنجشنبه، ۱۴ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۰
حمل و نقل عمومی در آنکارا؛ ترکیه

آنکارا پایتخت و دومین شهر بزرگ ترکیه، یکی از شهرهای جدید و مدرن این کشور به شمار می‌رود. این شهر تاریخی پربار دارد و در زمان هیتی‌ها یکی از مهم‌ترین مراکز قدرت بود. حمل و نقل عمومی آنکارا پیشرفت قابل‌توجهی داشته و مترو این شهر یکی از بهترین وسیله‌ها برای جابه‌جایی در آنکارا است.

آنکارا، پایتخت و دومین شهر بزرگ ترکیه پس از استانبول است، شهری با تاریخی دوهزار ساله که امروزه به یکی از مدرن‌ترین پایتخت‌های دنیا تبدیل شده است. آنکارا مساحتی برابر با ۲۴,۵۲۱ کیلومتر مربع دارد و به‌عنوان یک کلان‌شهر شناخته می‌شود. اگر قصد سفر به این شهر زیبا و مدرن را دارید و به‌دنبال بهترین وسیله برای جابه‌جایی در شهر هستید، با ما همراه باشید تا وسایل حمل و نقل عمومی و کیفیت حمل و نقل در آنکارا را بررسی کنیم.

آنکارا

در آنکارا می‌توانید با مترو، اتوبوس، تاکسی و دولموش تردد کنید، تقریبا تمام وسایل حمل و نقل در آنکارا از کیفیت قابل قبولی برخوردار هستند، ولی یکی از بهترین وسایل حمل و نقل در این شهر مترو است که هم سرعت بالایی دارد و هم مجبور نیستید برای رسیدن به مقصد ترافیک را تحمل‌کنید.

اتوبوس

آنکارا

اتوبوس یکی از ارزان‌ترین وسایل حمل و نقل عمومی در آنکارا است، ولی در ساعات پیک به‌شدت شلوغ می‌شود. در آنکارا دو نوع اتوبوس در سطح شهر تردد می‌کنند و به افراد سرویس می‌دهند، اتوبوس‌های متعلق به شهرداری و دولت، اتوبوس‌هایی که با نام «بلدیه اتوبوس» مشهور هستند. این اتوبوس‌ها با رنگ‌های قرمز تیره، آبی یا آبی تیره در سطح شهر تردد می‌کنند. برای سوار شدن به اتوبوس باید بلیط الکترونیک تهیه کنید و با هر بلیط می‌توان ۵ سفر داخل شهری داشت.

آنکارا

نوع دوم اتوبوس‌ها، با نام «هالک» شناخته می‌شوند که متعلق به بخش خصوصی است و به رنگ سبز و آبی هستند. برای سوار شدن نیازی به تهیه بلیط الکترونیک نیست، در اتوبوس‌های بخش خصوصی فقط پول نقد پذیرفته می‌شود. هزینه این اتوبوس‌ها با اتوبوس‌های بخش عمومی یکسان است و تنها تفاوت در فضای داخلی اتوبوس است. برخی از اتوبوس‌های خصوصی از کیفیت بسیار بهتری نسبت به اتوبوس‌های بخش عمومی برخوردار هستند.

مترو

آنکارا

متروی آنکارا شش خط فعال دارد و درمجموع ۲۳ کیلومتر طول دارد. از خطوط متروی آنکارا می‌توانیم به خط مترو آنکارای، خط قیزیل آی-باتی کنت، خط متروی اریامان، قیزیل آی-چای یولو و کچی ارن اشاره کنیم. برای استفاده از مترو باید بلیط الکترونیکی تهیه کنید و ساعات کاری مترو به‌گونه‌ای است که می‌توانید در ساعات پایانی شب هم از آن استفاده کنید.

دولموش

دولموش

دولموش نوعی مینی‌بوس است که در ترکیه فعالیت دارد و در مسیرهای خاصی حرکت می‌کنند. دولموش‌ها در مسیرهای متفاوتی حرکت می‌کنند و شما می‌توانید در هر جای مسیر که خواستید، پیاده شوید؛ این یکی از نکات مثبت دولموش است. کرایه دولموش ارزان و در دسترس است. اگر با آنکارا آشنایی ندارید، زمانی که سوار دولموش شدید به راننده بگویید که به کجا می‌روید. شخصی که در جلوی دولموش می‌نشیند کرایه را جمع‌آوری می‌کند و در خبری از بلیط الکترونیکی نیست. قیمت کرایه دولموش بر اساس مسافتی که طی می‌کنید متفاوت است، ولی در کل این وسیله حمل و نقل را می‌توان در دسته وسایل حمل و نقل ارزان دانست.

تاکسی

تاکسی

تاکسی‌ها تقریبا در همه جای آنکارا در دسترس هستند و با رنگ زرد شناخته می‌شوند. همه تاکسی‌های با مجوز در ترکیه و آنکارا با حرف تی در سطح شهر تردد می‌کنند. کرایه تاکسی با تاکسی‌متر محاسبه می‌شود و نرخ کرایه در روز و شب متفاوت است.

اگر زبان ترکی بلد نیستید و راننده تاکسی هم انگلیسی بلد نیست، بهتر است تا چند جمله زیر را در یاد داشته باشید تا در صورت ضرورت استفاده کنید:

  • موسیقی را خاموش‌کنید: muzigi kapatın
  • پنجره را ببندید: camı kapatın
  • پنجره را بازکنید: camı açın
  • اینجا توقف کنید: burada durum
  • تاکسی‌متر را روشن کنید: taksimetreyi çalıştırın
  • لطفا صبر کنید: lütfen bekleyin

قطارهای حومه شهر

آنکارا

قطارهایی که در حومه شهر فعالیت می‌کنند، یکی از بهترین گزینه‌ها برای مسیرهای طولانی‌مدت است. برای طی کردن مسافت‌های طولانی یکی از ارزان‌ترین و سریع‌ترین راه‌ها، قطارهای حومه شهر هستند. بلیط این قطارها را باید از ایستگاه‌های مخصوص به قطارهای حومه شهر تهیه کنید و گاهی هم این بلیط شامل تخفیف ماهیانه می‌شود.

منبع avto-nomer

دیدگاه