تدوین بسته توسعه گردشگری دریایی در هرمزگان

طیبه فلاحتی
دوشنبه، ۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۴۵
تدوین بسته توسعه گردشگری دریایی در هرمزگان

تدوین بسته توسعه گردشگری دریایی با هدف تهیه فهرست نیازمندی‌ها و شناسایی ۱۳ بندرگاه و اسکله در جزایر و مناطق ساحلی در هرمزگان انجام می‌شود.

اله‌مراد عفیفی‌پور مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان از تهیه و تدوین فهرست نیازمندی‌ها و شناسایی ۱۳ بندرگاه و اسکله در جزایر و مناطق ساحلی خبر داد.

بسته توسعه گردشگری دریایی در استان هرمزگان به گفته ‌اله‌مراد عفیفی‌پور در قالب سه بخش اقدامات عمرانی، ساخت و نصب تجهیزات فنی و همچنین توسعه دریایی و شناورها در نظر گرفته شده است. در همین راستا، کارگروهی متشکل از معاونت‌های این اداره کل در همین راستا، تشکیل و فهرست کاملی از نیازمندی‌ها، ضمن هماهنگی با بنادر تابعه و انجام بررسی‌های میدانی احصا شده است.

تاکنون ۱۳ بندر و اسکله گردشگری در این زمینه  شناسایی و جانمایی شده که جزیره هنگام، شیو و تبن در شهرستان پارسیان، تیاب در شهرستان میناب، خور آذینی در شهرستان سیریک، لافت قدیم، کندالو، طبل، سهیلی، گورزین و شیب دراز در جزیره قشم، خور خلاصی در شهرستان جاسک و جنگل حرا در بندر خمیر به‌عنوان مناطق سیزده‌گانه‌ محسوب می‌شوند که تاکنون برای ایجاد اسکله‌ها و بندرگاه‌های استاندارد گردشگری اقداماتی صورت گرفته یا در حال مطالعه و انجام است.

عفیفی‌پور در مورد فهرست نیازمندی‌های مربوطه توسعه مبادی گردشگری دریایی نیز افزود که در این فهرست مباحثی همچون احداث سایبان، تامین روشنایی، نصب اسکله شناور، تجهیزات ارتباطات رادیویی، سامانه اطفای حریق، تعیین مسیر تردد و همچنین انجام لایروبی در برخی موارد مطالعه و جمع‌آوری شده که این فهرست به ستاد مرکزی سازمان بنادر و دریانوردی ارسال شده است.  

مطالعات مربوط به آبنگاری(هیدروگرافی) در این مناطق با توجه به عملیات توسعه و تجهیز این بنادر و اسکله‌ها به انجام رسیده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان خاطرنشان کرد:

تاکنون در پنج منطقه شامل خور آذینی، جزیره هنگام، روستاهای ساحلی کندالو، گورزین و شیب دراز جزیره قشم اسکله‌های فلزی شناور نصب شده و سهیلی و طبل از جمله مناطق دیگری است که به تجهیزات رادیویی و مخابرات دریایی مجهز شده است.

از دیگر اقداماتی که در راستای این هدف تاکنون عملیاتی شده است، می‌توان به نصب چراغ‌های دریایی و بیکن در بنادر شیو و کندالو و همچنین نصب بویه در بندرگاه جزیره هنگام و روستای کندالو اشاره کرد..

اقدام بعدی به گفته ایشان، نصب اسکله شناور در روستای ساحلی شیو در شهرستان پارسیان است که تاکنون ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی از ساماندهی گروه‌های مردمی همیار ناجی در قالب ۱۳ تا ۱۵ ایستگاه سخن گفت و افزود:

در مناطق گردشگری دریایی، آموزش این گروه‌های مردمی در اولویت قرار گرفته که به‌صورت دوره‌ای و مستمر در حال انجام است. علاوه بر این به‌منظور فرهنگ‌سازی مباحث ایمنی در ترددهای دریایی، برای فعالان گردشگری و جوامع محلی دوره‌های آموزشی برگزار شده است.

عفیفی‌پور در پایان سخنان خود بیان کرد که در راستای توسعه گردشگری دریایی، رمپ فلزی شناور در بندرگاه جزیره هرمز در سال گذشته به بهره‌برداری رسید و با اعتبار ۸۲ میلیارد ریال لایروبی حوضچه و کانال ورودی این بندرگاه نیز در دست اقدام است.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا
    برچسب‌ها توریسم

    دیدگاه