با بهترین آسمان خراش های جهان آشنا شوید

سهیل بالینی
سه شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۵
با بهترین آسمان خراش های جهان آشنا شوید

با افزایش جمعیت، نیاز کلان شهرها به ساختمان‌های بلند افزایش یافته‌است. دراین‌بین سازه‌هایی هستند که با پیوند زیبایی و علم، علاوه بر کاربردی بودن، به یک جاذبه گردشگری نیز تبدیل شده‌اند.

اغلب شهرهای بزرگ و پرجمعیت جهان، سازه‌های بلند و آسمان‌خراش‌هایی دارند که با آن شناخته می‌شوند. ساختمان‌هایی که هر روز جای سازه‌های قدیمی‌تر را می‌گیرند و چهره شهر را تغییر می‌دهند.

«مجمع تغییرات شهری و برج‌سازی» هرساله جوایزی را به بهترین برج‌ها و آسمان‌خراش‌های جهان اعطا می‌کند. امسال نیز دوره شانزده ام این مسابقات برگزار شده؛ که برندگان و برگزیدگان آن به شرح ذیل است:

برندگان در ۹ دسته‌بندی مختلف مشخص شده‌اند. جایزه بهترین آسمان‌خراش جهان به «اواسیا هتل داون تاون» (Oasia Hotel Downtown) کشور سنگاپور اهدا شده است.

اواسیا هتل داون تاون

سازه‌ای قرمز رنگ که با بیش از ۵۴ گونه مختلف گیاهی تزئین شده است. گیاهانی که از بین صفحات آلومینیومی به‌کاررفته در این سازه عبور می‌کنند و چهره‌ای منحصربه‌فرد را برای گردشگران به نمایش می‌گذارند.

این هتل علاوه بر زیبایی فوق‌العاده، به خاطر استفاده بهینه از فضای کاربری نیز جوایزی را دریافت کرده است. بیش از چهل درصد از فضای اواسیا هتل داون تاون به لابی‌های سبز مشترک و تراس‌هایی اختصاص داده‌شده که به بهبود چرخش هوا و شرایط محیط‌زیست در این هتل کمک می‌کنند.

امریکن کپر

ساختمان «امریکن کپر» (American Copper Buildings) در شهر نیویورک به‌عنوان بهترین سازه بلند در قاره آمریکا انتخاب شده است. علاوه بر این ساختمان «سیلو» (Silo) در کپنهاگ به‌عنوان بهترین سازه بلند اروپا و ساختمان موزه هنر معاصر آفریقا (Zeitz MOCAA) در کیپ تاون آفریقای جنوبی به‌عنوان بهترین برج آفریقا و خاورمیانه، جوایزی را به‌دست آورده‌اند.

زیتز

تقدیرنامه‌هایی دیگر هم به ۱۰ سازه مختلف در دسته‌بندی‌های متفاوت اهدا شده است. این ساختمان‌ها از بین ۴۸ سازه و ۲۸ کشور شرکت داده‌شده در این همایش انتخاب شده‌اند.

از بین ساختمان‌های شرکت‌کننده، ۲ ساختمان برنده در این مسابقه سازه‌هایی تازه نبوده‌اند و برای استفاده و کاربردی جدید، بازسازی شده‌اند. ساختمان‌هایی صنعتی مانند ساختمان سیلو و زیتز که با هوش و درایت مهندسان و طراحان، سال‌ها پس از ساخت، در کاربرد و چارچوبی جدید مورداستفاده قرارگرفته‌اند.

سیلو

این موضوع اثبات می‌کند که در زمان طراحی و ساخت سازه‌های بلند، باید به آینده‌ی سازه پس از تغییر کاربری آن فکر کرد. مواردی مانند ثبات محیطی و هماهنگی فرهنگی در ساخت یک سازه نیز می‌تواند از موضوعاتی باشد که باید در هنگام ساخت یک ساختمان در نظر گرفته شود.

بر اساس برنامه تمامی شرکت‌کنندگان و سازه‌های معرفی‌شده در همایش CTBUH 2018، ازجمله فینالیست‌ها و کاندیدهای نهایی، در کتاب‌های اختصاصی این مسابقات معرفی خواهند شد.

مطالب مرتبط:

    دیدگاه