کنوس چال کجاست؟

کنوس چال کجاست؟

بهاره غنچه
| سه شنبه, ۹ مرداد ۹۷ ساعت ۱۷:۴۵

کنوس چال از جنگل‌های هیرکانی در طبیعت بکر و سرسبز آمل است که از مناطق مناسب گردشگری محسوب می‌شود.

آمل در جلگه مازندران و در اطراف رودخانه هراز واقع شده است. ارتفاعات این منطقه از جنگل‌های سرسبز و هیرکانی پوشیده شده است و درختانی چون اوجا، توسکا، بلوط، افرا و گیاهان خاکشیر، گل ختمی، کاسنی، گل گاوزبان در آن رشد می‌کند. آب و هوای آمل مرطوب و معتدل است و قرارگیری این منطقه در جنوب دریای خزر سبب تشکیل ابرهای بارانی بسیار بر ارتفاعات می‌شود . 

به‌طوری که بارندگی‌های شدیدی در جنگل‌های این منطقه رخ می‌دهد. آمل از شهرهای تاریخی ایران است که طبیعتی بکر دارد و همین امر سبب شده است تا بیشترین جاذبه‌های گردشگری مازندران را به خود اختصاص دهد. جنگل کهن کنوس چال از جنگل‌‌های هیرکانی این منطقه است که گردشگران بسیاری برای تماشای طبیعت بکر شمال به آن سفر می‌کنند.

جنگل کنوس چال

جنگل‌های هیرکانی در ایران از  آستارا تا گرگان امتداد دارد و در آب و هوای معتدل و مرطوب نواحی جنوبی دریای خزر دیده می‌شوند. این جنگل‌ها در برابر سرما مقاوم نیستند و به همین علت در مناطق سردسیر وجود ندارند. گونه‌های متنوعی از پرندگان و پستانداران در این جنگل‌ها زندگی می‌کنند. این جنگل‌ها از تولید اکسیژن مورد نیاز تا جذب آب در خاک اهمیت ویژه‌ای دارند. پوشش گیاهی جنگل‌های هیرکانی در ارتفاعات گوناگون تفاوت دارد. راش، بلوط، توسکا، نارون، زبان گنجشک و شمشاد از معروف‌ترین درختان این جنگل‌ها است. طبیعت منحصر به فرد این جنگل‌ها از دیگر اهمیت‌های آن است که سبب توسعه گردشگری شده است. بسیاری از گردشگران برای دوری از مناطق شلوغ شهری برای بازیابی آرامش و تفریح به این جنگل‌ها سفر می‌کنند.

دسترسی

کنوس چال در منطقه آمل استان مازندارن قرار دارد و فاصله آن از تهران حدودا ۴ ساعت است.

جغرافیا

جنگل کنوس چال

جنگل کنوس چال یکی از همین جنگل‌های هیرکانی در منطقه آمل است که طبیعتی بکر و زیبا دارد. تماشای قله دماوند از میان پوشش سبز این جنگل به زیبایی‌های آن افزوده است. پوشش گیاهی این جنگل با گذر از دامنه‌های جنوبی به سمت دامنه‌های شمالی البرز تغییر می‌کند. یکی از درختان عجیب این جنگل، درخت انجیلی است که وقتی شاخه‌هایش رشد کند و به‌هم برسد؛ مجدد به یکدیگر جوش می‌خورد و تشکیل یک شاخه جدید می‌دهد. متاسفانه چرای بیش از حد دام‌ها و قطع بی‌رویه درختان، آینده سبز جنگل‌های هیرکانی این منطقه را تهدید می‌کند. آب و هوای این منطقه معتدل و مرطوب است و در اکثر ماه‌های سال بارش‌های فراوانی دارد.

برچسب‌ها جنگل لوکیشن

دیدگاه  

    تبلیغات