پارک موضوعی جهنم، جاذبه معروف گردشگری تایلند

مریم اصلانی
یکشنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۵
پارک موضوعی جهنم، جاذبه معروف گردشگری تایلند

آیین بودایی از صلح و صفا صحبت می‌کند. اما در  پس این آرامش، گناهکاران چگونه مجازات می‌شوند؟ پارک موضوعی جهنم در تایلند پاسخی جالب برای این پرسش دارد.

جاذبه‌های گردشگری بسیاری با محوریت تعالیم بودا در گوشه و کنار جهان وجود دارند که ارتباطی تنگاتنگ با صلح و بخشش داشته و غرق زیبایی و نور معنویت هستند. اما یکی از این مکان‌ها ظاهرا بیش از بهشت، علاقه‌ای خاص به جهنم و عذاب‌های اخروی دارد، باغی سرگرم کننده که در تایلند واقع شده است.

تایلند را باید کشوری زیبا با چشم‌اندازهای دلفریب، فرهنگ جالب توجه و جاذبه‌های گردشگری متنوع دانست که هرساله میزبان گردشگران مشتاق از اقصی نقاط جهان است. این کشور همچنین چندین پارک موضوعی جالب و سرگرم‌کننده دارد که با نگاهی خاص به دنیای الهه‌ها و خدایان ساخته شده و مفاهیم مذهب بودایی را به نمایش گذاشته‌اند. گل سرسبد این پارک‌ها مقصد گردشگری امروز ما است که بی‌شک برای علاقه‌مندان گردشگری وحشت نیز جالب توجه و خاطره‌انگیز خواهد بود.

برای سفر به تایلند و بازدید از جاهای دیدنی تایلند، تور تایلند را در کجارو جستجو کرده و  ارزان‌ترین تور مورد نظر خود را از فروشنده‌های معتبر خریداری کنید.

پارک موضوعی وانگ سائن سوک در تایلند

باغ مذهبی «وانگ سائِن سوک» (Wang Saen Suk) در اصل یک معبد بودایی است که در شهر «بانگ سائِن» (Bang Saen)، استان «چون‌بروی» (Chon Buri) واقع شده است. این مکان عجیب را باید یک پارک موضوعی ترسناک دانست که با اشاراتی خاص به رویدادهای جهنم ساخته شده است و به بازدیدکنندگان در مورد عواقب گناهان هشدار می‌دهد. یک مقصد گردشگری معروف و مورد توجه که در اصل «نِراکا» (Naraka) را به تصویر کشیده است که در فرهنگ بودایی معادل جهنم در نظر گرفته می‌شود.

باغ جهنمی وانگ سائن سوک بزرگترین باغ جهنمی نوع خود در تایلند است که با مجسمه‌های متعدد و ترسناکش، اسم و رسمی بهم زده است. یک مقصد گردشگری شناخته شده که با زبان استعاره از جهان پس از مرگ صحبت می‌کند.

در نگاه اول شاید نام این پارک برای مخاطب یادآور مکانی برای تفریح و خوشگذرانی باشد، اما در واقع در پس این ظاهر سرگرم‌کننده حقایقی مخوف و ناخوشایند پنهان شده است. به همین خاطر شاید بهتر است قبل از هر نتیجه‌گیری، نگاهی به تصاویر و درون مایه اصلی این پارک داشته باشیم. چرا که ممکن است خیلی زود نظرتان در مورد این باغ تماشایی عوض شود.

پارک موضوعی وانگ سائن سوک در تایلند

در میان مذاهب گوناگون «جهنم» مفهومی متداول است، مکانی برای شکنجه کردن و عذاب دادن. جایی در فراسوی دنیای زندگان، زندانی همیشگی برای کسانی که در زندگی دنیوی مقید به قوانین مرسوم مذهبی نبوده و به نوعی به دام گناهان افتاده‌اند. با این حال بهتر است بدانید مفهوم جهنم برای بوداییان حال و هوایی دیگر دارد، در واقع جهنم برای آن‌ها مساوی است با مکانی برای انتظار کشیدن. در واقع روح یک بودایی پس از مرگ و پیش از تولد دوباره و تجربه زندگی در کالبدی دیگر، برای پاسخگویی به اعمال زشت و گناهانش ناگزیر از توقف در جهنم یا به عبارت بهتر«نِراکا» است.

توقف در نراکا ابدی نیست، هرچند بسته به میزان گناهان فرد این توقف می‌تواند از چند صد میلیون تا عدد حیرت‌انگیز (۱۰۱۸ ) سال طول بکشد. اما نراکا یک مکان مشخص نیست، در واقع این جهنم متفاوت بوداییان متشکل از تعدادی چاله مرتبط با یکدیگر است که عذاب هر کدام از دیگری متفاوت است و گناهکاران بسته به اعمال مجرمانه خود به آن‌ها فرستاده شده و شکنجه می‌شوند. آن‌ها این‌قدر در هر چاله باقی مانده و کیفر می‌بینند تا دوره کارما به پایان رسیده و مجددا متولد شوند. جالب است بدانید برخلاف شرایط مرسوم جهنم، نراکا دارای سطوح مختلفی است که بعضی از آن‌ها سرد و بعضی دیگر داغ بوده و محوطه‌های گوناگون آن گاهی تیره و تار و گاهی یخ‌زده هستند.

پارک موضوعی وانگ سائن سوک در تایلند

در بعضی همچون «آربودا» (Arbuda) پوست تن گناهکاران از شدت سرما تاول می‌زند و در بعضی همچون «آویسی» (Avici) مجرمان به‌صورت استعاری برای مدت بسیار طولانی در یک اجاق برشته می‌شوند. آویسی پایین‌ترین منطقه جهان مردگان و جهنم برگشت‌ناپذیر است. با این اوصاف باید بدانید که صحنه‌های به تصویر کشیده شده در این پارک آنقدرها هم جذاب و مسحورکننده نبوده و حتی ممکن است گاهی ناخوشایند به نظر برسند.

پارک موضوعی وانگ سائن سوک در تایلند

این پارک که در فاصله یک ساعت و نیمه از شهر بانکوک قرار گرفته است، به خوبی از عهده‌ی ترساندن کل اعضای خانواده برخواهد آمد. نخستین بخش پارک نشان خوشامدگویی آن است که درست در کنار یک مجسمه بزرگ در فضای بیرونی باغ واقع و روی آن نوشته شده است :

«به جهنم خوش آمدید»

در واقع نخستین نکته جالب در مورد این پارک همین آزادی ورود کلیه افراد است. در واقع هیچ محدودیت مشخصی برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته نشده و تمامی افراد در هر سن و سالی می‌توانند بخشی از اواقات خود را در جهنم سپری کنند!

اما در همان بدو ورود دو مجسمه غول‌پیکر با چشمانی بیرون‌زده و زبانی بلند و آویزان توجه بازدیدکنندگان را جلب می‌کند که ظاهرا به کیفر گناهان خود رسیده‌اند. در پیش پای آن‌ها تعداد دیگری مجسمه قرار گرفته که در مجموع تمام شیوه‌های مرسوم کیفر دیدن گناهکاران در نراکا را به تصویر کشیده‌اند.

پارک موضوعی وانگ سائن سوک در تایلند

در این میان گاهی نگهبانان در حال قطع کردن دست و پای افراد هستند و گاهی شیاطین یک انسان غرق درخون را کباب می‌کنند و عده‌ای دیگر در دیگ آب جوش افتاده و در عین حال با نیزه نگهبانان مجروح شده‌اند. گونه‌هایی از مخلوقات انسان‌نما در حال خوردن مردم به‌صورت زنده زنده هستند. عده‌ای روی درختی کاکتوس مانند و بسیار بزرگ به چهار میخ کشیده شده‌اند و برخی در حال بیرون کشیدن امعاء و احشاء خود هستند. در مجموع در این جهنم زمینی هر گناه تاوانی دارد و هر گناه‌کار ناگزیر از تحمل کیفر خود است، کیفرهایی که شرح تمامی آن‌ها شاید چندان  دلپذیر نباشد.

پارک موضوعی وانگ سائن سوک در تایلند

در پای هر کدام از مجسمه‌ها صندوق‌هایی برای جمع‌آوری صدقه و نذورات قرار داده شده است. یک علامت دیگر در بخش انتهایی باغ پاسخ روشنی به چرایی وجود این صندوق‌ها می‌دهد. روی این علامت چنین نوشته شده است:

«اگر شیطان را در این جهان ملاقات کردی، در بخشش و نذر و نیاز کوتاهی نکن. چرا که این کار به شما کمک می‌کند در زندگی بعدی شیطان را شکست دهید.»

پارک موضوعی وانگ سائن سوک در تایلند

در واقع به نظر می‌رسد این توصیه مهم‌ترین درسی است که دلیل وجود این پارک را به بهترین شکل ممکن توصیف می‌کند. حال و هوای حاکم بر این پارک که در سال ۱۹۸۶ تأسیس شده است، به مردم اخطار می‌دهد که اگر نمی‌خواهند در نراکا به عذاب جهنمی دچار شوند، بهتر است از هم‌اکنون به فکر خوبی کردن به دیگران و انجام کارهای نیک باشند. چون قطعا جهنم مکان سرگرم کننده‌ای نیست. تایلندی‌ها برای این وضعیت عبارتی ساده دارند:

«نیکی کن تا نیکی ببینی، بدی کردن بدی به دنبال دارد» (Tam dee, die dee. Tam chua, die chua)

جمله‌ای کاملا ساده و قابل فهم، اینطور نیست؟

پارک موضوعی ترسناک «Wang Saen Suk Hell Garden»، تایلند

به پایان این مطلب رسیدیم، نظر شما در مورد حال و هوای این پارک جهنمی و متفاوت چیست؟ اگر روزی به تایلند سفر کردید و سری به این پارک زدید، حتما تجربیات خود را با ما و دیگر دوستان کجارویی خود نیز به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط:

    دیدگاه