ثبت ملی مجتمع آبگینه تهران

نیکی قره گوزلویان
دوشنبه، ۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۵
ثبت ملی مجتمع آبگینه تهران

مجتمع آبگینه تهران واقع در منطقه ۹، با نظر شورای ملی صنایع دستی به عنوان دهکده شیشه ثبت ملی شد.

در جلسه شورای ملی صنایع دستی شهرها و روستاهای کشور که با حضور برخی کارشناسان و معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی در عمارت تاریخی کوشک تهران در تاریخ ۱۱ تیر برگزار شد، هر استان توانست رشته هنر سنتی خود را معرفی کند.

پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور، فهرستی از ۱۱ شهر و روستای جدید ملی صنایع دستی را پس از بررسی شاخص‌ها ارائه کرد و گفت:

شهر تهران در رشته شیشه، روستای سمقاور استان مرکزی در رشته منبت، روستای کندوان در رشته عبابافی، روستای هرسین کرمانشاه در رشته گلیم و شهر ارومیه استان آذربایجان غربی در رشته ریزه‌کاری چوب، به صورت مشروط ثبت ملی شدند.

محمد انشایی، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران در این باره گفت:

سرآمد فعالیت‌های هنرهای سنتی این نهاد در تهران توجه به فعالیت رشته شیشه‌گری بوده تا بتوانیم در مجامع مختلف بیش از گذشته تهران را به عنوان شهر جهانی شیشه آبگینه مطرح کنیم.

در این راستا تصمیم بر آن است تا با همکاری شهرداری منطقه ۹ تهران، دهکده هنرهای سنتی و شیشه راه‌اندازی شود. در این دهکده& ۵ کارگاه تخصصی وجود خواهد داشت و امکان برگزاری نمایشگاه و فروش آثار صنعت شیشه‌گری برای گردشگران داخی و خارجی میسر خواهد بود.

این دهکده به مدت یک سال ( تا پایان سال ۹۷) در زمینی به مساحت ۷ هزار متر مربع و با اعتبار ۳ میلیارد تومان از طریق شهرداری ساخته خواهد شد.

مطالب مرتبط:

    منبع ایرنا

    دیدگاه