دیدنی های ساری، شهری با قدمت پنج هزارساله

دیدنی های ساری، شهری با قدمت پنج هزارساله

بهاره غنچه
| دوشنبه, ۱ مرداد ۹۷ ساعت ۱۳:۱۵

ساری با قدمتی ۵ هزارساله، یکی از قدیمی‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای شمال ایران است. این شهر تاریخی جاذبه‌های گردشگری فراوانی را در خود جای داده است.

ساری اولین شهری در ایران است که راه‌آهن سراسری ایران از آن عبور کرده است. این شهر اولین تولیدکننده کاغذ در خاورمیانه نیز نامیده می‌شود. ساری زمانی پایتخت آقامحمدخان پیش از تاسیس قاجار بوده است. این شهر که در شاهراه مسیر ارتباطی شرق به مرکز ایران قرار گرفته است، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. موقعیت جغرافیایی و مجاورت با دریا و کوه، مکان‌های طبیعی جذابی در کنار آثار تاریخی این شهر پدید آورده است. وجود همین جاذبه‌های فراوان گردشگری سبب شد تا در سال ۱۳۹۲ با بیش از یک میلیون و هشتصد هزار سفر تابستانی، ساری به‌عنوان پنجمین شهر گردشگرپذیر ایران معرفی شود. با ما همراه باشید تا با دیدنی‌های این شهر بیشتر آشنا شوید.

پناهگاه حیات وحش سمسکنده

پناهگاه حیات وحش سمسکنده

پناهگاه حیات وحش سمسکنده با یک هزار هکتار مساحت در ۱۰ کیلومتری جنوب خاوری ساری قرار دارد. پوشش گیاهی آن گونه‌های جنگلی و جلگه‌ای بوده و بخشی از آن مانند دشت ‌ناز به‌عنوان زیستگاه گوزن زرد ایرانی مورد بهره‌برداری قرار گرفته ‌است.

پناهگاه حیات وحش دشت ناز

پناهگاه حیات وحش دشت ناز

پناهگاه حیات وحش دشت ناز با حدود ۵۵ هزار هکتار مساحت، پناهگاهی برای حفاظت و نگهداری از گونه در حال انقراض گوزن زرد ایرانی است.

باداب سورت

باداب سورت

باداب سورت پس از کوه دماوند به‌عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. این باداب شامل چندین چشمه با آب‌های کاملا متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است. جریان آب‌های رسوبی و معدنی این چشمه‌ها طی سال‌ها، در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و ده‌ها حوضچه پلکانی بسیار زیبا به رنگ‌های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه‌های مختلف پدید آورده ‌که ویژگی منحصر به فرد چشمه‌های باداب سورت است.

پارک جنگلی شهید زارع

پارک جنگلی شهید زارع

پارک جنگلی شهید زارع در سه کیلومتری شرق ساری به علت مجاورت با تپه‌های جنگلی کم‌ارتفاع در دامنه البرز، بسیار زیبا و چشمگیر است. این پارک دارای امکاناتی برای اقامت کوتاه‌مدت گردشگران است.

دریاچه الندان

دریاچه الندان

آب دریاچه الندان تنها از بارش‌های آسمانی تامین می‌شود و هیچ رودخانه‌ای به آن وارد نمی‌شود. پیرامون دریاچه را جنگل‌های پهن‌برگ فرا گرفته که در بهار رویشگاه گل بنفشه است. در فصل زمستان نیز محل سکونت اردک‌های وحشی است.

آبشار اوبن

آبشار اوبن

آبشار اوبن یکی از زیباترین و بکرترین آبشارهای ایران در عمق جنگل دودانگه ساری است. این آبشار در مرز استان‌های سمنان و مازندران در منطقه حفاظت‌شده دودانگه واقع شده است.

دریاچه میانشه

دریاچه چورت

دریاچه میانشه یا دریاچه چورت در سال ۱۳۱۸ بر اثر زمین‌لرزه و رانش زمین و در پی آن بسته شدن مسیر آب چشمه‌ای که در کنار دریاچه قرار دارد، بوجود آمده‌ است. هنگام کاهش آب، پدیدار شدن باقی‌مانده درخت‌هایی که در محل پیدایش دریاچه بوده‌اند، منظره ویژه‌ای را ایجاد می‌کند.

سلیمان تنگه

سلیمان تنگه

سلیمان تنگه یا سد شهید رجایی یکی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی شهر ساری است که امکان قایقرانی، اسکی، ماهیگیری و بازدید از آن با تهیه بلیت وجود دارد.

میدان ساعت

میدان ساعت

میدان ساعت، میدانی بزرگ در مرکز شهر ساری است. این میدان دارای برجی است که یک ساعت عقربه‌ای با صدای زنگ ناقوس است که پس از هر تغییر ساعت به تعداد رقم‌های ساعت به صدا در میاید.

عمارت کلبادی

عمارت کلبادی

عمارت کلبادی حدود ۱۳۰ سال پیش در اواخر دوره قاجار به دستور سردار جلیل از فرماندهان ارتش بنا شد. او این عمارت را به فرزند چهارم خود منوچهر خان کلبادی بخشید. سبک معماری این ساختمان از تکایای دوره قاجاری برگرفته شده است و دو بخش اندرونی و بیرونی دارد. بنای اصلی این عمارت در بخش اندرونی در دو طبقه و یک زیرزمین احداث شده و هر طبقه دارای یک شاه‌نشین و اتاق‌های دو طرفه است. مصالح ساختمانی این بنا شامل چوب و آجر و بام آن به‌صورت شیروانی و سفال پوش است.

عمارت فاضلی

عمارت فاضلی

عمارت فاضلی دارای دو عمارت مسکونی متعلق به دوره قاجار و پهلوی است. این عمارت از نظر دارا بودن تزئینات آجری در نمای داخلی حیاط، درب‌ها و پنجره‌ها و ویژگی‌های معماری دارای ارزش تاریخی، هنری و فرهنگی بسیار است.

خانه رمدانی

خانه رمدانی

خانه رمدانی با قدمتی از عهد قاجار در بافت قدیمی شهر ساری واقع شده است. این عمارت از دو ساختمان و یک حیاط مرکزی ساخته شده است. این اثر در سال ۱۳۸۴ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. بنای دو طبقه‌ای که در جلو قرار دارد، جهت استراحت مراجعه‌کنندگان و انجام اموری که نیاز به وارد شدن به خانه را نداشته، در نظر گرفته شده و اتاق‌های طبقه فوقانی با تزئینات زیبای چوبی، پنجره‌های ارسی و نورگیرهای گچی محل اسکان مهمانان بوده ‌است. بنای دوم که در پشت با یک فاصله قرار دارد، در دوره پهلوی اول، دستخوش تغییراتی شده‌ است. در سال‌های اخیر تمام اندودهای داخلی حذف و طاق نماهای دوره قاجاری از زیر آن نمایان شده ‌است.

خانه سردار جلیل ساروی

خانه سردار جلیل ساروی

خانه سردار جلیل ساروی متعلق به لطفعلی خان سردار جلیل (سالار مکرم) از امرای با نفوذ ارتش بود. این بنا در دوره قاجاریه و در مرکز شهر ساری احداث شده است.

پل تجن

پل تجن

پل تجن از آثار تاریخی مربوط به دوره قاجار است که در ابتدای جاده گرگانقرار دارد. این اثر در سال ۱۳۵۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

حمام وزیری

حمام وزیری

حمام وزیری که در مرکز شهر ساری و متعلق به خاندان سرشناس وزیری بوده، در کنار خانه کلبادی قرار دارد. این حمام متعلق به دوران قاجار است و از لحاظ نوع معماری، مصالح و ویژگی‌های ساختمانی از بناهای دیدنی و مشهور مازندران به‌‌شمار می‌رود.

آب‌انبار نو

آب انبار نو

آب‌انبار نو در بافت قدیمی شهر ساری و در مرکز این قرار دارد. ساری در آخرین دوره دارای پنج آب‌انبار معروف بوده، آب‌انبار نو همچون آب‌انبار میرزامهدی از آب‌انبارهای باقی مانده در این شهر است.

مسجد جامع ساری

مسجد جامع ساری

مسجد جامع ساری، کهن‌ترین مسجد دیار علویان مربوط به سده‌های اولیه دوران‌های تاریخی پس از اسلام، دوره قاجار است. گفته می‌شود این مسجد بر روی ویرانه‌های یک آتشکده بنا شده است. در روز ۲۱ تیر ۱۳۹۷ آتش‌سوزی در این مسجد رخ داد که سبب شد بخش عمده‌ای از آن از بین برود.

مسجد حاج مصطفی خان

مسجد حاج مصطفی خان

مسجد حاج مصطفی خان متعلق به دوره قاجاریه با ملحقات و موقوفات پیرامون خود بعد از مسجد جامع ساری به‌عنوان بزرگترین مسجد در مرکز شهر قرار دارد.

مجموعه تاریخی فرح‌آباد

مجموعه تاریخی فرح‌آباد

مجموعه تاریخی فرح‌آباد شامل مسجد، پل، دیوارهای بر جای مانده از یک کاخ سلطنتی است که به دستور شاه‌ عباس ‌صفوی ساخته شده و تفرجگاه ساحلی صفویان بوده‌ است. مسجد با ایوان‌های بلند، شبستان‌ها، حجره‌ها و مناره‌ها از مهم‌ترین بناهای تاریخی استان مازندران به‌شمار می‌رود.

برج رسکت

برج رسکت

برج رسکت را یادمانی چندمنظوره در نزدیکی محل سقوط شهاب‌سنگی در منطقه فریم می‌دانند. این بنا با آجر ساخته شده و رایه‌های آن شامل مقرنس‌کاری دو کتیبه آجری به خط کوفی و پهلوی ساسانی است. این برج یکی از برج‌های مدور آجری یادگاری از  قرن ۵ هجری قمری محسوب می‌شود که در روستایی به همین نام واقع شده است و  احتمال داده می‌شود آرامگاه یکی از شهریاران آل باوند، در دوره سلجوقیان، باشد.

شاطر گنبد

شاطر گنبد

شاطر گنبد بنایی متعلق به دوران تیموری و قرن نهم است که در جنوب شهر ساری قرار دارد. برج شاطر گنبد واقع در گنبد محله جنوب شرقی روستای بالادرزا و در یک کیلومتری جنوب شهر ساری، در حاشیه غربی رودخانه تجن، ازجمله بناهای آرامگاهی با ارزش منطقه است. این بنا چهار ضلعی بوده و از آجر و گچ ساخته شده است.

برج سلطان زین‌العابدین

برج سلطان زین‌العابدین

برج سلطان زین‌العابدین با گنبد مخروطی هشت‌ترک از لحاظ نوع معماری و تزئینات کاشی‌کاری، درب و صندوق چوبی نفیس، جز مهم‌ترین بناهای تاریخی شهر ساری محسوب می‌شود. برج آجری آن به خاطر دارا بودن صندوق و درب چوبی نفیس دارای اهمیت ویژه‌ای است.

امامزاده یحیی

امامزاده یحیی

امامزاده یحیی به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا در زمان مرعشیان، قرن نهم هجری قمری احداث شده و بنای امامزاده، برجی استوانه‌ای با گنبد هرمی ۱۲ ضلعی به ارتفاع حدود ۱۷ متر است. هسته اصلی بنا دارای پلان دایره‌شکل است که حجم استوانه‌ای را به وجود آورده است.

امامزاده عباس

امامزاده عباس

امامزاده عباس از نظر شیوه معماری، گنبد هرمی شکل و صندوق چوبی نفیس، یکی از بناهای معروف استان مازندران است.

 

 

 

دیدگاه  

    جستجوی تور، پرواز، هتل، رستوران و دیدنی‌ها...

    تبلیغات