سپانگ در یک نگاه

صنم وفقی
پنجشنبه، ۱۴ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۰
سپانگ در یک نگاه

سپانگ در کشور مالزی قرار دارد و فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور در آن واقع شده است. پیست بین‌المللی سپانگ و موزه بین‌المللی اتومبیل از دیدنی‌های سپانگ به شمار می‌روند.

سپانگ (Sepang) یکی از مناطق ایالت سلانگور در کشور مالزی، قاره آسیا است. این منطقه که در نواحی جنوبی ایالت سلانگور قرار دارد، از غرب با کوالا لانگات، از شمال با پتالینگ، از شمال‌شرقی با هولو لانگات و از شرق با ایالت نگری‌ سمبیلان همسایه است.

جمعیت سپانگ بیش از ۱۹۱ هزار نفر و مساحت آن حدود ۶۰۰ کیلومتر مربع است. بیشتر ساکنان سپانگ را مسلمانان و بعد از آن پیروان بودیسم، هندویسم و مسیحیت تشکیل می‌دهند. زبان رسمی سپانگ مالزیایی است.

در سال ۱۹۷۵، حوزه انتخاباتی سپانگ از دو حوزه‌ی هولو لانگات و کوالا لانگات جدا شد و در سال ۲۰۰۵، به عنوان منطقه‌ شهری به رسمیت شناخته شد.

سپانگ

نوع حکومت در ایالت سلانگور، پادشاهی مشروطه است. در راس حکومت، سلطان سلانگور قرار می‌گیرد که تنها یکی از اعضای خانواده سلطنتی می‌توانند این مقام را از آن خود کنند. سلطان سلانگور رهبر مسلمانان ایالت است و سرچشمه افتخارات و شکوه ایالت شمرده می‌شود. نخست وزیر در راس دولت ایالت می‌نشیند و به همراه ده عضو دیگر و سلطان سلانگور، شورای مجریه ایالت را تشکیل می‌دهد. هیئت مقننه ایالتی نیز مانند مجلس مالزی عمل می‌کند؛ اما اختیارات آن محدودتر است.

آب و هوای سپانگ استوایی به شمار می‌رود. متوسط دمای هوا در طول سال از ۲۷٫۸ تا ۲۶٫۹ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند و میانگین بارش سالانه ۲۲۳۶ میلی‌متر گزارش شده است.

سپانگ

فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور در سپانگ قرار دارد و در آن پروازهایی از/ به آلماتی، پکن، ملبورن، سنگاپور، لندن، هنگ‌کنگ، ابوظبی، آمستردام، استانبول، تهران و برخی مقاصد داخلی و خارجی دیگر برقرار است. برای جابجایی‌های درون‌شهری می‌توان از مینی‌بوس استفاده کرد.

محصولات متنوع پیوتری از سوغاتی‌های سپانگ به شمار می‌روند. شما برای خرید می‌توانید به «مرکز خرید کلیا ۲» ([email protected]) مراجعه کنید.

سپانگ

از محبوب‌ترین دیدنی‌های سپانگ می‌توان «پیست بین‌المللی سپانگ» (Sepang International Circuit) و «موزه بین‌المللی اتومبیل» (National Automobile Museum) را نام برد.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها مالزی

    دیدگاه