بوستان سرچشمه؛ گردشگاهی زیبا در شهر گل ایران

بوستان سرچشمه؛ گردشگاهی زیبا در شهر گل ایران

زهرا  آذرنیوش
| سه شنبه, ۱۲ تیر ۹۷ ساعت ۱۷:۴۵

بوستان سرچشمه محلات یکی از جاذبه‌های طبیعی شهر محلات است که به دلیل زیبایی و خوش آب و هوا بودن، عنوان پرگردشگرترین جای استان مرکزی را از آن خود کرده است.

بوستان یا پارک به مکانی محفوظ گفته می‌شود که به شکل طبیعی یا نیمه‌طبیعی توسط بخش‌های دولتی طراحی و ساخته می‌شود. در این بوستان‌ها که معمولا به منظور تفریح و لذت بردن انسان یا برای حفاظت از حیات وحش یا زیستگاه طبیعی ساخته می‌شوند،  ممکن است از اجزایی مثل سنگ، فواره، خاک، آب و قسمت‌های چمن هم وجود داشته باشد. بسیاری از پارک‌ها به صورت قانونی، حفاظت شده و محفوظ هستند. امروزه پارک‌ها نیز به تفریحگاه‌ها و مکان‌هایی برای گذراندن اوقات افراد و بازدید گردشگران تبدیل شده‌اند و برخی از آن‌ها نیز به دلیل استقبال زیاد مردم، به عنوان جاذبه‌های گردشگری شناخته شده‌اند.

بوستان سرچشمه

یکی از بوستان‌های زیبا و مشهور در کشور ایران، بوستان سرچشمه در شهر محلات است. این بوستان زیبا را می‌توان نمادی از شهر زیبای محلات دانست. شهر محلات خود به دلیل داشتن هوای پاک، طبیعت زیبا و پرورش گل‌های رنگارنگ و زینتی عنوان هلند  ایران را به خود اختصاص داده است. بوستان سرچشمه محلات یکی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی و زیبای این شهر است. این مکان را بوستان سرچشمه نام نهاده‌اند، چون این سرچشمه از چشمه‌های پرآب استان مرکزی است که در شمال شهر محلات و در دامنه رشته‌کوه هفتاد قله قرار دارد. این سرچشمه در بلندترین نقطه شهر محلات از لحاظ ارتفاع، قرار گرفته است و آب این چشمه علاوه بر استفاده در بوستان و آبیاری فضای سبز پارک سرچشمه، به مصارف کشاورزی نیز می‌رسد و آب شرب مردم نیز از همین محل، تامین می‌شود.

بوستان سرچشمه

فضای طبیعی بوستان سرچشمه از درختانی تنومندی که عمدتا نیز چنار هستند، فضای سبز چمن، گ‌های زینتی پرورشی و یک دریاچه تفریحی تشکیل شده است. این بوستان در سال ۱۳۸۹ رتبه نهم گردشگری در کشور ایران در بین ۹۰ گردشگاه تفریحی را به خود اختصاص داد. از مناظر زیبایی که در بوستان محلات می‌توان دید وجود گل‌های رنگارنگ و بسیار زیبا در این مکان است که زیبایی و رویایی بودن این مکان را چندین برابر می‌کند. معروف بودن شهر محلات به شهر گل، دلیلی بر وجود گل‌های زیبا و خاص، در این مکان تفریحی است. اغلب گل‌هایی که در این بوستان دیده می‌شود، همان گل‌های پرورشی هستند که در باغ‌های گل شهر محلات وجود دارند. بنابراین این بوستان زیبا را می‌توان یکی از مکان‌های پرورش گل در محلات نیز دانست.

یکی دیگر از دلایلی که سبب پرطرفدار بودن بوستان سرچشمه محلات می‌شود، هوای تمیز و پاکی است که در این مکان تفریحی دیده می‌شود. علی‌رغم آلودگی که در شهر اراک و دیگر شهرهای صنعتی استان مرکزی دیده می‌شود، شهر محلات هوایی بسیار پاک و تمیز دارد و به‌ویژه بوستان سرچشمه به دلیل وجود درختان تنومند، چمن و چشمه آب، پاک‌ترین هوای این شهر را از آن خود کرده است. شاید به همین دلیل است که مردم شهرهای صنعتی استان هم سعی می‌کنند تفریحات خود را در این مکان حضور پیدا کنند تا بتوانند آرامش و اکسیژن مورد نیاز را از این طریق تامین کنند. فضای پارک به صورتی است که افراد به همراه خانواده نیز می‌توانند از پارک استفاده کنند.

بوستان سرچشمه

شاید همین طبیعت زیبا و آب و هوای پاک این پارک و فضای زیبا و دلنشین آن باشد که سبب شده طرفداران و علاقه‌مندان بسیاری داشته باشد. این منطقه را می‌توان یکی از پرگردشگرترین مناطق محلات به‌ویژه در نوروز و ایام تعطیل سال، دانست که توانسته است علاوه بر گردشگران داخلی، گردشگران و طبیعت‌گردان خارجی نیز را به دیدن خود جذب کند تا از هوای دلنشین آن بهره‌مند شده و اوقات خود را در این بوستان به سر کنند.

بوستان سرچشمه محلات در سال‌های قبل با یک قرارداد بین شهرداری و بخش خصوصی به مدت چندین سال به اجاره داده شد تا از این طریق زیرساخت‌های لازم برای گردشگری و استفاده بهتر بازدیدکنندگان در پارک، تقویت شود و فضای پارک از این طریق به‌سازی شده و پیشرفت‌های بهتری در محل انجام شود. به این منظور برای مدتی بخش‌هایی از بوستان از دسترس عموم خارج شد تا عملیات به‌سازی روی آن انجام شود. این عملیات در سال‌های اخیر به دلیل نارضایتی مردم شهر محلات متوقف شد. به گفته مردم این شهر عملیات به‌سازی، سبب قطع بسیاری از درختان کهنسال و کم شدن آب چشمه شده و همین سبب نارضایتی مردم شهر شده بود.

بوستان سرچشمه

امکانات پارک

منطقه توریستی و پرطرفدار سرچشمه امروزه پربازدیدترین مکان در استان مرکزی است. فضای پارک در برخی جاهای آن به‌صورت سنتی طراحی شده و امکاناتی در آن به کار گرفته شده است تا علاقه‌مندان به فضاهای سنتی، به همراه دوستان یا خانواده‌های خود، بتوانند از آن حداکثر استفاده را کرده و بیشترین لذت را در این مکان ببرند. در این پارک امکانات تفریحی برای استفاده از آب وجود دارد و شرایط قایق‌سواری در آب چشمه این پارک معمولا فراهم است. کسانی که قصد اقامت چند ساعته یا ماندن در شب در این مکان را دارند، معمولا از چادرهای مسافرتی در سکوهای تعبیه شده در این مکان، استفاده می‌کنند.

بوستان سرچشمه

علاوه بر آنچه گفته شد، پارک سرچشمه امکانات دیگری از قبیل استراحتگاه، رستوران، سفره‌خانه‌های سنتی نیز دارد. علاوه براین امکانات مورد علاقه بازی برای کودکان مثل شهره‌بازی نیز در سرچشمه محلات وجود دارد. در ان پارک گل‌های زینتی پرورش یافته نیز به فروش می‌رسد. سرچشمه محلات دارای پارکینگ نیز است و کسانی که با خودرو به این محل سفر می‌کنند از این بابت مشکلی نخواهند داشت.

بوستان سرچشمه

کسانی که دوست‌دار و علاقه‌مند به گذران وقت در طبیعت هستند، می‌توانند از بوستان محلات و و فضای دلنشین و آرامش‌بخش و زیبایی‌هایش در فصل بهار دیدن کنند.

عکس کاور از محسن محمدیه

برچسب‌ها طبیعت گردی محلات

دیدگاه  

    جستجوی تور، پرواز، هتل، رستوران و دیدنی‌ها...

    تبلیغات