آمارهای متناقض از نتایج گران شدن ارز مسافرتی

نیکی قره گوزلویان
چهار شنبه، ۲۷ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۰
آمارهای متناقض از نتایج گران شدن ارز مسافرتی

در حالی که گران شدن ارز مسافرتی با هدف افزایش گردشگری ورودی و کاهش گردشگری خروجی بوده است، گردشگری ما رشدی نداشته است.

در برنامه رو در رو که شب گذشته از شبکه ۴ سیما پخش شد، محب خدایی، معاون سازمان میراث فرهنگی و رحمت‌الله رفیعی، رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی به گفتگو درباره «صنعت گردشگری، فرصت‌ها و چالش‌ها» پرداختند.

محب خدایی بحث را این‌گونه آغاز کرد:

ما خیلی از مواقع به مطالعات و سند‌های کاربردی بی توجه بوده‌ایم و گردشگری ایران نیازمند همراهی همه ارکان به صورت یکپارچه و هدفمند است. در حوزه مدیریتی بخش دولتی باید توجه کنیم و بخش خصوصی نیز باید روش‌های نوین را جایگزین کند. دولت در این موارد نمی‌تواند نقشی ایفا کند.

رحمت‌الله رفیعی در این‌باره گفت:

سفرای کشورهای دیگر قبل از آن‌که استوارنامه خود را تقدیم مقامات کنند زمینه گردشگری را بررسی و فعال می‌کنند در حالی که کدام رایزن فرهنگی ایران در دیگر کشورها چنین اقدامی را در طول دوره ماموریت انجام می‌دهد؟

ارز مسافرتی

طبق  اسناد موجود در حال حاضر ایران باید پذیرای ۲۰ میلیون گردشگر باشد در صورتی که زیرساخت‌های لازم فراهم نشده‌اند.

محب خدایی در جواب این ادعا گفت:

یک سفیر فرهنگی هیچ‌گاه بسته سفر نمی‌فروشد. اکثر آژانس‌های داخلی بیشتر در بحث رزرو فعال هستند و بحث تور در ۱۶۰ آژآنس گردشگری فعال کمتر مطرح می‌شود. در حال حاضر راهبردها و بسته‌های گردشگری مشخص است و رشد ۳۰ درصدی در سه ماهه ابتدای سال ۹۷ در مقایسه با سه ماهه مشابه در سال ۹۶ مشاهده شده است.


رفیعی در بخش دیگر سخنانش به مسائل مختلف در زمینه گردشگری پرداخت و گفت:

تاکنون بخش خصوصی امکان رایزنی با دولت‌های دیگر را نداشته و اصولا چرا مجوز دفاتر گردشگری را در این حجم صادر می‌کنید؟ چرا باید عوارض خروج از کشور را به صورت غیر کارشناسی افزایش دهید و نرخ ۷۵ هزار تومانی را ۴۴۰ تومان کنید؟ و اصلا این درآمدها در کجا هزینه می‌شود؟

محب خدایی در این زمینه گفت:

ارز باید در بسته سفر دیده شود و می‌دانیم گردشگری خروجی ما کاهش خواهد داشت؛ اما فرصت بزرگی برای ورود گردشگر ایجاد نشده است.

اما رفیعی معتقد است گردشگری ما رشدی نداشته است و بررسی واقعیت بازار نشان می‌دهد که میزان سفر در سال ۹۷ کمتر از ۹۶ بوده است و ارز سفر هم با مقاصد دیگری شکل گرفته است.

مطالب مرتبط:

    منبع مهر نیوز
    برچسب‌ها خبر ارز

    دیدگاه