تایپینگ در یک نگاه

صنم وفقی
پنجشنبه، ۲۸ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۰
تایپینگ در یک نگاه

تایپینگ در کشور مالزی قرار دارد و دومین شهر بزرگ در ایالت پراک به‌شمار می‌رود. باغ‌های دریاچه تایپینگ، باغ‌وحش تایپینگ و موزه ایالتی پراک از دیدنی‌های تایپینگ محسوب می‌شوند.

تایپینگ (Taiping) یکی از شهرهای ایالت پراک در کشور مالزی، واقع در قاره آسیا است. این شهر در فاصله ۴۸ کیلومتری شمال‌غرب ایپوه، مرکز ایالت پراک و ۷۸ کیلومتری جنوب‌شرق جرج تاون در ایالت پنانگ قرار دارد.

جمعیت تایپینگ بیش از ۲۴۵ هزار نفر و مساحت آن حدود ۱۸۶ کیلومترمربع است. دین ساکنان این شهر را اسلام، بودیسم، هندویسم و مسیحیت شامل می‌شود و زبان رسمی تایپینگ، مالزیایی است.

بین سال‌های ۱۸۷۶ تا ۱۹۳۷، تایپینگ به‌عنوان پایتخت سلطنتی ایالت پراک به‌شمار می‌رفت. هر چند با جابجایی پایتخت سلطنتی از تایپینگ به ایپوه، از سرعت رشد و توسعه این شهر کاسته شد؛ اما در سال‌های اخیر تایپینگ دوباره در مسیر پیشرفت و رونق قرار گرفته است.

تایپینگ

نوع حکومت در ایالت پراک، پادشاهی مشروطه است و فرمانروا به‌صورت موروثی انتخاب می‌شود. شورای مقننه ایالتی از ۵۹ نماینده تشکیل شده است و نخست وزیر نیز رهبر حزبی است که بیشترین نماینده را در شورای مقننه دارد.

نزدیک‌ترین فرودگاه به تایپینگ، فرودگاه سلطان ازلان شاه است که در فاصله ۷۰ کیلومتری از شهر قرار دارد و در آن پرواز‌هایی از/ به سنگاپور، جوهور بهرو و مدان برقرار است. با استفاده از قطار می‌توان به شهرهایی مانند کوالالامپور و پادانگ بسار دسترسی داشت. برای جابجایی‌های درون‌شهری اتوبوس‌، تاکسی و دوچرخه‌های کرایه‌ای، گزینه‌های خوبی محسوب می‌شوند.

آب و هوای تایپینگ استوایی به‌شمار می‌رود و بارانی‌ترین شهر در مالزی است. متوسط دمای هوا در طول سال از ۲۲٫۳ تا ۳۲٫۵ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند و میانگین بارش سالانه ۳,۱۸۷ هزار میلی‌متر برآورد شده است.

تایپینگ

قهوه و شیرینی محلی هایونگ پیاه از مهم‌ترین سوغاتی‌های تایپینگ به‌شمار می‌روند. شما برای خرید می‌توانید به «تایپینگ مال» (Taiping Mall) و «تایپینگ سنترال مال» (Taiping Sentral Mall) سر بزنید.

از محبوب‌ترین دیدنی‌های تایپینگ می‌توان «باغ‌های دریاچه تایپینگ» (Taiping Lake Gardens)، «تفرجگاه بوکیت لاروت» (Bukit Larut)، «باغ‌ وحش تایپینگ» (Zoo Taiping) و «جنگل حفاظت‌شده مانگرو ماتانگ» (Matang Mangrove Forest Reserve) را نام برد.

تایپینگ

دیگر دیدنی‌های تایپینگ شامل «کلیسای آل سینتز» (All Saints' Church)، «موزه ایالتی پراک» (Perak Museum) و «قبرستان جنگ تایپینگ» (Taiping War Cemetery) می‌شود.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها مالزی

    دیدگاه