از شهر باستانی آسپندوس در آنتالیای ترکیه بیشتر بدانید

صدیقه شجاعی
پنجشنبه، ۲۸ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱۵
از شهر باستانی آسپندوس در آنتالیای ترکیه بیشتر بدانید

شهر باستانی آسپندوس در آنتالیای ترکیه قرار دارد و به واسطه قدمت و جاذبه‌های تاریخی‌اش می‌تواند محلی عالی برای افراد عاشق تاریخ و فرهنگ باشد.

برای گردشگرانی که با تورهای ترکیه به سواحل آنتالیای ترکیه با آب‌های فیروزه‌ای سفر می‌کنند، شهر باستانی آسپندوس (Aspendos) در ۵۰ کیلومتری شرق آنتالیا، یک جاذبه فوق‌العاده تاریخی به حساب می‌آید. ساختمان تئاتر این شهر یکی از بزرگ‌ترین بقایای به جا مانده از معماری امپراتوری روم است. ساختمان‌های شگفت‌انگیز شهر در فصل تابستان، میزبان جشنواره سالانه باله و اپرای آسپندوس هستند و موقعیتی عالی فراهم می‌شود تا مهمانان، آکوستیک این تئاتر باستانی را تجربه کنند.

آسپندوس در دوران باستان احتمالا مهم‌ترین شهر پامفیلیا (Pamphylia) محسوب می‌شده و در دوران رومی‌ها بوده که کسب و کار و تجارت رونق گرفته است. این شهر در ۱۰۰۰ سال پیش از میلاد بنا شد و باستان‌شناسان توانسته‌اند شواهدی از دوران هیتایت پیدا کنند که به ۸۰۰ سال پیش از میلاد برمی‌گردد. این شهر نیز مانند شهر سیده به خاطر به گل نشستن بندر و سیاست‌های مرکزی امپراتوری بیزانس از رونق افتاد. تا اینکه در دوران حکومت سلجوقی، تئاتر آسپندوس صرفا به‌عنوان کاروان‌سرا مورد استفاده قرار گرفت.

تئاتر

آسپندوس در آنتالیا

تئاتر آسپندوس (Aspendos' theater) یکی از بزرگ‌ترین تئاترهای رومی ساخته شده در آسیای صغیر است و امروزه یکی از بهترین نمونه‌های معماری تئاتر رومی محسوب می‌شود. این تئاتر در قرن دوم میلادی در زمان حکومت مارکوس اورلیوس ساخته شد و گنجایش ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر را دارد. این محل به‌طور کامل بازسازی شده و در حال حاضر برای جشنواره‌های موسیقی و نمایش به کار می‌رود. این تئاتر نیم‌دایره به دو بخش تقسیم شده که شامل ۲۰ ردیف صندلی و ۱۰ راه پله در نیمه پایینی، ۱۹ صندلی و ۲۱ راه‌پله در نیمه بالایی می‌شود. جفت ستون‌های طرفین ورودی، معماری سنتوری شکسته دارند. سکوی نمایش نیز سقف چوبی داشت که با طناب آویزان بود و کل محوطه تئاتر هم احتمالاً سایه‌بان داشته است.

آکروپولیس

آسپندوس در آنتالیا

با اینکه اکثر گردشگران در تور آنتالیا، برای دیدن سایت تئاتر به آسپندوس می‌آیند، اما اگر زمان برای گشت و گذار باشد مطمئنا جاذبه‌های متعددی را می‌توانید مشاهده کنید. تپه آکروپولیس (acropolis hill) با ارتفاع ۴۰ متری در نزدیکی آسپندوس قرار دارد که بالا رفتن از آن خالی از لطف نیست. علاوه بر بقایای به جا مانده از یک معبد کوچک و بازار، nymphaeum (حرم فواره) قرار دارد که در گذشته یک سازه یادبود بوده است که از ستون‌های دو تکه ساخته شده بود، ولی در حال حاضر فقط یک دیوار ۳۲ متری با ۱۰ فرورفتگی برای نمایش مجسمه‌ها از آن به جا مانده است. در کنار این محل می‌توانید پایه‌های ساختمان دیگری را ببینید که احتمالا اتاق شورا بوده است.

قنات

آسپندوس در آنتالیا

درست در شمال تپه آکروپولیس، بقایای یک قنات باستانی فوق‌العاده و دو برج آب متصل به هم وجود دارد که آب شهر را تامین می‌کرده است.

مطالب مرتبط:

    منبع planetware
    برچسب‌ها تور

    دیدگاه