استراتژی اسنپ تریپ برای مقرون‌به صرفه کردن سفر به مشهد مقدس

زهره زرشکیان
سه شنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۰
استراتژی اسنپ تریپ برای مقرون‌به صرفه کردن سفر به مشهد مقدس

گردهمایی اسنپ تریپ، روز گذشته با حضور فعالان گردشگری مشهد برگزار شد. هدف از برگزاری این مراسم، مقرون به‌صرفه کردن سفر به مشهد مقدس برای تمام ایرانیان بود.

گردهمایی صمیمانه اسنپ تریپ با فعالان صنعت گردشگری مشهد عصر روز گذشته، ۲۵ تیرماه ۱۳۹۷، با محوریت همفکری برای مقرون به‌صرفه کردن سفر به شهر مقدس مشهد برای تمام ایرانیان برگزار شد.  این گردهمایی با حضور مسئولان شهر، نمایندگان مجلس و فعالان گردشگری چون سید امیرحسین قاضی زاده، عضو هیئت رئیسه مجلس و نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، پروانه مافی، عضو هیئت رئیسه کمیسیون شوراهای مجلس، حیدر خوش نیت، سرپرست معاونت استانداری خراسان رضوی و فرماندار مشهد، ابوالفضل مکرمی فر، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی، مهدی فروزان، مدیر امور رفاهی زائران استان خراسان رضوی، مسعود منتجبی فر، معاونت سابق گردشگری استان خراسان رضوی و مشاور عالی جامعه هتلداران کل کشور، فرید جواهرزاده، مشاور و رییس حوزه مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان و البته مدیران ارشد استارتاپ‌های اسنپ و اسنپ‌تریپ برگزار شد. در این گردهمایی دستاوردها و خدمات این مجموعه‌ها در راستای توسعه رزرو آنلاین هتل و کمک به گردشگری کشور با محوریت افزایش سفرهای داخلی تشریح و بررسی شدند.

در ابتدای این نشست، ژوبین علاقبند، نایب رییس هیئت مدیره اسنپ، درباره گروه اینترنتی ایران و شرکت‌های زیرمجموعه‌ی این هلدینگ توضیحاتی را ارائه کرد:

گروه اینترنتی ایران دارای ۶ شرکت جداگانه و مشخص است: اسنپ که ۷۰۰ هزار راننده دارد و ۸۵ درصد از سیستم حمل و نقل اینترنتی را بر دوش می‌کشد. اسنپ باکس، اسنپ تریب، اسنپ فود، بامیلو و هیت. حدود ۱۵ میلیون نفر از سامانه اسنپ استفاده می‌کنند و هشت هزار فروشگاه نیز با بامیلو در حال همکاری هستند.

در ادامه این نشست، امیرعلی مهاجر، مدیر ارشد عملیاتی اسنپ تریپ، با بیان اینکه گردشگری آنلاین ایران بازاری با ظرفیت‌های بالا است، گفت:

همواره برای مردم مهم‌ترین عامل تاثیرگذار در انتخاب خدمات سفر، قیمت بوده و مطالعات ما نشان داده بیش از ۷۰ درصد از کاربران، قیمت بالا را مانع اصلی اقامت در هتل‌ها می‌دانند. اگرچه ممکن است عوامل مختلفی در این موضوع تاثیرگذار باشد؛ اما زمانی که مردم به‌لحاظ اقتصادی تحت فشار هستند، ترجیح می‌دهند مسافرت نکنند یا به‌دلیل عدم توان پرداخت هزینه‌های هتل، به گزینه‌های اقامتی دیگر مراجعه کنند.

او ادامه داد:

هزینه سفر در ایران نسبت به کشورهای دیگر بسیار بالا است و مردم به‌دلیل اینکه سفر داخلی و اقامت در هتل برایشان گران تمام می‌شود، ترجیح می‌دهند اقامت در هتل را در سفر خود فاکتور بگیرند؛ زیرا هزینه یک شب اقامت در هتل 5 ستاره شهرهای کشور به نسبت درآمد سالانه ۱٫۲ درصد و تقریبا دو برابر میانگین جهانی است. در حالی که این رقم در ترکیه ۰٫۷ درصد و در چین ۰٫۴ درصد است. حال اگر بتوانیم سهم سفرهای داخلی را از درآمد سالانه هر خانواده به استانداردهای جهانی نزدیک کنیم، به‌راحتی صنعت گردشگری کشور با رشد ۱۰۰ درصدی مواجه خواهد شد.

مدیر ارشد اجرایی اسنپ‌تریپ با تشریح استراتژی‌های این استارتاپ برای جذابیت خدمات به مسافران اظهار کرد:

ما به‌جای پرکردن بیلبوردهای تهران ترجیح دادیم شرایطی را برای سفر آسان و مقرون‌به‌صرفه برای ایرانیان فراهم کنیم و از سویی کمک کنیم تا هتل‌ها در فصل رکود تعداد مشتریانشان افزایش پیدا کند. با این برنامه‌ها توانستیم فروش‌مان را در فصل رکود ۲۲۰ درصد افزایش بدهیم و در حال حاضر به پرفروش‌ترین پلتفرم آنلاین رزرو هتل در ایران تبدیل شویم.

در ادامه این نشست، امیرحسین قاضی زاده، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی درباره موفقیت گروه اسنپ در ایران گفت:

همیشه کسب و کارهای جدید با مقاومت هایی روبه رو می‌شوند؛ ولی تجربه اسنپ نشان داده است که شیوه‌های نوین همواره می‌توانند به تحول اقتصادی و رشد منجر شود. من معتقدم این اتفاقات به اقتصاد ملی کشور کمک خواهد کرد. ما در مجلس از گروه اسنپ حمایت خواهیم کرد؛ زیرا استارتاپ‌ها نقش ویژه‌ای در رشد درون‌زای اقتصاد ایران ایفا می‌کنند.

پروانه مافی، عضو هیئت رئیسه کمیسیون شوراهای مجلس نیز به‌عنوان یکی از سخنرانان این گردهمایی با اشاره به اهمیت گردش مالی در حوزه گردشگری گفت:

از گروه اسنپ به‌دلیل طراحی بسته‌های ارزان سفر برای خانواده‌های ایرانی تشکر می‌کنم. زیرا گردشگری مهم‌ترین حوزه برای تولید ثروت در جهان شناخته شده و شاید جالب باشد که بدانید حدود ۱۰ درصد از گردش مالی جهان در حوزه گردشگری صورت می‌گیرد.

او ادامه داد:

صنعت گردشگری ایران در حال رشد است و به‌تدریج صنعت گردشگری، رقیب سرسخت تولید و دیگر صنایع کشور خواهد شد. به همین دلیل مسوولان باید تقویت گردشگری داخلی را در اولویت قرار دهند. طبیعت بکر، تنوع اقلیمی، شرایط تاریخی و فرهنگی کشور مزیت های نسبی ما در صنعت گردشگری هستند و می‌توانند به ما در جذب سرمایه کمک شایانی کند.

مافی با بیان اینکه در مشهد فقط از ۵۰ درصد ظرفیت هتل‌ها استفاده می‌شود، گفت:

این روزها اقتصاد ملت ها به حوزه دیجیتال گره خورده و تمام کشورهای قدرتمند می‌دانند برای رشد اقتصادی به استارت‌آپ‌ها وابسته هستند. در آینده مرزهای سیاسی و جغرافیایی تغییر معنا خواهند داد و نشانه‌های آن هم کاملا مشخص است. ما باید برای آینده اقتصاد خود به تجهیز بخش دیجیتال به‌ویژه نقض استارت‌آپ‌ها توجه کنیم و یادمان باشد گره خوردن صنعت گردشگری و تجارت‌الکترونیک، راهگشای موثری برای گسترش سفر در کشور خواهد بود.

او ادامه داد:

فعالیت اسنپ تریپ به‌عنوان یکی از موثرترین پلتفرم‌های آنلاین سفر می‌تواند بخشی از مشکلات بخش هتلداری و البته علاقه‌مندان به سفر در ایران را حل کند.

به اعتقاد مافی با استفاده از پتانسیلی که استارت‌آپ‌ها در اقتصاد ایران به‌ویژه در حوزه گردشگری ایجاد می‌کنند، بیش از ۱۸ میلیون فرصت شغلی در ایران شکل خواهد گرفت.

مطالب مرتبط:

    دیدگاه