شاه عالم در یک نگاه

صنم وفقی
پنجشنبه، ۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۰
شاه عالم در یک نگاه

شاه عالم در کشور مالزی و در فاصله کمی از کوالالامپور واقع شده است. مسجد سلطان صلاح الدین عبدالعزیز شاه، شهر نورانی آی سیتی و پارک آبی وت ورلد از دیدنی‌های شاه عالم به شمار می‌روند.

شاه عالم (Shah Alam) مرکز ایالت سلانگور در کشور مالزی، واقع در قاره آسیا است. این شهر در ناحیه‌های پتالینگ و کلانگ قرار دارد و از شرق با سوبانگ جایا و پتالینگ جایا و از شمال با سلایانگ همسایه است. 

جمعیت شاه عالم بیش از ۷۴۰ هزار نفر و مساحت آن حدود ۲۹۰ کیلومتر مربع است. بیشتر ساکنان این شهر را مالزیایی‌ها و بومیان کشورهای جنوب آسیا تشکیل می‌دهند و بعد از آن چینی‌ها و هندی‌ها قرار دارند. عمده مردم شاه عالم مسلمان هستند و اقلیت‌های بودایی، هندو و مسیحی نیز در میان اهالی وجود دارد. زبان رسمی شاه عالم، مالزیایی است.

شاه عالم در سال ۱۹۶۳، با هدف جایگزین شدن به جای کوالالامپور به‌عنوان مرکز جدید ایالت سلانگور، تاسیس شد. در سال ۱۹۷۴، کوالالامپور به قلمروی فدرال پیوست و در سال ۱۹۷۸، شاه عالم به‌عنوان مرکز ایالت اعلام شد.

شاه عالم

نوع حکومت در ایالت سلانگور پادشاهی مشروطه است و فرماندار کل را سلطان ایالت مینامند. سلطان ایالت، از میان اعضای خانواده سلطنتی انتخاب میشود و او را علاوه بر رهبر مسلمانان سلانگور، سرچشمه افتخارات و شکوه ایالت نیز میشمارند. قوه مجریه ایالت را سلطان و هیئت مجریه ایالتی تشکیل میدهند. این هیئت شامل نخست وزیر یا رئیس دولت و ۱۰ عضو دیگر است که همگی از میان اعضای هیئت مقننه ایالتی توسط سلطان انتخاب شدهاند.

آب و هوای شاه عالم استوایی به‌شمار می‌رود و میزان تغییرات دما طی فصول کم است. متوسط دمای هوا در طول سال از ۲۳ تا ۳۲ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند و میانگین بارش سالانه ۲٫۴ هزار میلی‌متر بر‌آورد شده است.

فرودگاه بینالمللی کوالالامپور در فاصله ۳۰ کیلومتری از شهر قرار دارد و در آن پروازهایی از/ به آلماتی، پکن، ملبورن، سنگاپور، لندن، هنگ‌کنگ، ابوظبی، آمستردام، استانبول، تهران و برخی مقاصد داخلی و خارجی دیگر برقرار است. همچنین با استفاده از قطار می‌توان به کوالالامپور و کلانگ دسترسی داشت. برای جابجایی‌های درون‌شهری، اتوبوس‌ها گزینه‌ خوبی محسوب می‌شوند.

شما برای خرید در شاه عالم می‌توانید به «ستیا سیتی مال» (Setia City Mall)، «بازار شبانه ستیا عالم» (Setia Alam Night Market) و «آئون مال شاه عالم» (AEON Mall Shah Alam) سر بزنید.

شاه عالم

از محبوب‌ترین دیدنی‌های شاه عالم می‌توان «مسجد سلطان صلاح‌الدین عبدالعزیز شاه» (Sultan Salahuddin Abdul Aziz Shah Mosque)، «باغ ملی گیاه‌شناسی شاه عالم» (Shah Alam National Botanical Park)، «باغ دریاچه شاه عالم» (Shah Alam Lake Garden) و  «شهر نورانی آی سیتی» (I-City) را نام برد.

شاه عالم

دیگر دیدنی‌های شاه عالم شامل «گالری خیابانی لامان سنی ۷» (Laman Seni 7)، «موزه سلطان عالم شاه» (Sultan Alam Shah Museum)، «پارک آبی وت ورلد شاه عالم» (Wet World Water Park Shah Alam) و «پارک موضوعی اسنوواک آی‌ سیتی» (SnoWalk @i-City) می‌شود.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها مالزی

    دیدگاه