سانداکان در یک نگاه

صنم وفقی
جمعه، ۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۰
سانداکان در یک نگاه

سانداکان یکی از مقاصد مهم گردشگری برای علاقه‌مندان به دنیای وحش در کشور مالزی است. مرکز حفاظت از خرس آفتاب بورنئو، پناهگاه اورانگوتان و پارک جزیره لاک‌پشت از دیدنی‌های سانداکان محسوب می‌شوند.

سانداکان (Sandakan) دومین شهر بزرگ ایالت صباح در کشور مالزی، واقع در قاره آسیا است. این شهر در ساحل شرقی ایالت، در کنار دریای سولو قرار دارد و در فاصله ۱۹۰۰ کیلومتری از کوالالامپور، پایتخت مالزی، ۳۱۹ کیلومتری از کوتا کینابالو، مرکز ایالت صباح و ۲۸ کیلومتری از مرز فیلیپین واقع شده است.

جمعیت سانداکان بیش از ۳۹۶ هزار نفر و مساحت آن حدود ۲٫۲ هزار کیلومتر مربع است. در این شهر دین‌های اسلام، بودیسم، تائویسم و مسیحیت بیش از بقیه ادیان رواج دارند و مردم به‌طور عمده به زبان مالزیایی صحبت می‌کنند.

از قرن ۱۵ میلادی تا سال ۱۶۵۸، سانداکان بخشی از امپراطوری بورنئو‌یی‌ها به‌شمار می‌رفت و بعد از آن تا سال ۱۸۸۲، تحت سلطنت سولو قرار داشت. در سال ۱۸۸۲ و با مستقر شدن کمپانی بریتانیایی نورث بورنئو، سانداکان پیشرفت‌های زیادی کرد و اقتصاد آن رونق یافت. با اشغال شدن شهر توسط ژاپنی‌ها در جنگ جهانی دوم، شهر از پیشروی در مسیر توسعه بازایستاد و با بمباران نیروهای متفقین در ۱۹۴۴، سانداکان کاملا ویران شد. بعد از جنگ جهانی دوم، کمپانی نورث بورنئو، این شهر را به‌عنوان مستعمره به حکومت بریتانیا تسلیم کرد و سرانجام در سال ۱۹۶۳، استقلال مالزی به رسمیت شناخته شد.

سانداکان

فرمانروای ایالت صباح با حکمی تشریفاتی در راس حکومت است و بعد از آن هیئت مقننه ایالتی و هیئت وزرای ایالت قرار دارند. نخست وزیر رئیس هیئت وزرا به‌شمار میرود و در راس دولت مینشیند. مجلس ایالت نیز بر اساس سیستم وستمینستر اداره میشود.

آب و هوای سانداکان استوایی به شمار می‌رود و نسبتا داغ و مرطوب است. بیشترین میزان بارندگی بین ماه‌های اکتبر تا فوریه و کمترین میزان در ماه آوریل صورت می‌گیرد. متوسط دمای هوای در طول سال از ۲۳٫۲ تا ۳۱٫۱ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند و میانگین بارش سالانه ۳ هزار میلی‌متر برآورد شده است.

فرودگاه سانداکان (Sandakan Airport) در فاصله ۱۴ کیلومتری غرب شهر قرار دارد و در آن پروازهایی از/ به کوتا کینابالو، کوالالامپور، کودات، تاوائو و زامبوانگا در فیلیپین برقرار است. همچنین با استفاده از فری می‌توان به برخی مقاصد در جنوب فیلیپین مانند شهر زامبوانگا، جزیره تاوی تاوی و مجمع‌الجزایر سولو دسترسی داشت. برای جابجایی‌های درون‌شهری، اتوبوس، تاکسی و موتور‌های کرایه‌ای گزینه‌های خوبی محسوب می‌شوند.

سانداکان بیش از همه به غذاهای دریایی شهرت دارد و تابلو‌های نقاشی، سازهای سنتی موسیقی و غذاهای دریایی خشک شده یا نمک‌سود از مهم‌ترین سوغاتی‌های آن به شمار می‌روند. شما برای خرید می‌توانید به «هاربر مال سانداکان» (Harbour Mall Sandakan) و «گنتینگ‌ماس مال» (Gentingmas Mall) سر بزنید.

سانداکان

از محبوب‌ترین دیدنی‌های سانداکان می‌توان «مرکز حفاظت از خرس آفتاب بورنئو» (Bornean Sun Bear Conservation Centre)، «پارک جزیره لاک‌پشت» (Turtle Island Park)، «پناهگاه میمون دماغ دراز لابوک بای» (Labuk Bay Proboscis Monkey Sanctuary)، «مرکز اکتشاف جنگل‌های بارانی» (Rainforest Discovery Centre)، «مزرعه کروکودیل سانداکان» (Sandakan Crocodile Farm)، «موزه میراث سانداکان» (Sandakan Heritage Museum)، «خانه اگنس کیت» (Agnes Keith House) و «غارهای گومانتونگ» (Gomantong Caves) را نام برد.

سانداکان

دیگر دیدنی‌های سانداکان شامل مرکز توانبخشی اورانگوتان، پناهگاه اورانگوتان، پارک یادبود سانداکان و معبد بودایی پو جیه شیه می‌شود.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها مالزی

    دیدگاه