پتالینگ جایا در یک نگاه

صنم وفقی
سه شنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۵
پتالینگ جایا در یک نگاه

پتالینگ جایا در کشور مالزی و در نزدیکی کوالالامپور واقع شده است. موزه شکلات و معبد تای بودیست چتاوان از دیدنی‌های پتالینگ جایا، و پارادایم مال و مرکز خرید اوتاما ۱ از مراکز خرید مهم آن محسوب می‌شوند.

پتالینگ جایا (Petaling Jaya) یکی از شهرهای ایالت سلانگور در کشور مالزی، واقع در قاره آسیا است. این شهر از شرق با کوالالامپور، پایتخت مالزی، از شمال با سونگای بلو، از غرب با سوبانگ جایا و شاه عالم، مرکز ایالت سلانگور و از جنوب با بندر کینرارا همسایه است.

جمعیت پتالینگ جایا بیش از ۶۳۸ هزار نفر و مساحت آن، ۹۷.۲ کیلومتر مربع است. ساکنان این شهر را مسلمانان، بودایی‌ها، هندوان و مسیحیان تشکیل می دهند و زبان رسمی پتالینگ جایا، مالزیایی است.

پتالینگ جایا اولین بار در حومه کوالالامپور و به دلیل ازدیاد جمعیت این شهر بزرگ، به عنوان شهرک پایه‌گذاری شد و در سال ۱۹۵۲، با رشد جمعیت، ساخت و ساز در این شهرک نیز افزایش پیدا کرد. این منطقه در سال ۱۹۵۴، در زمینه اداره امور از کوالالامپور استقلال یافت و بعد از تبدیل کوالالامپور به قلمرو فدرال در سال ۱۹۷۴، به عنوان شهری مستقل در ایالت سلانگور شناخته شد.

پتالینگ جایا

نوع حکومت در ایالت سلانگور پادشاهی مشروطه است و فرماندار کل را سلطان ایالت مینامند. سلطان ایالت، از میان اعضای خانواده سلطنتی انتخاب میشود و او را علاوه بر رهبر مسلمانان سلانگور، سرچشمه افتخارات و شکوه ایالت نیز میشمارند. قوه مجریه ایالت را سلطان و هیئت مجریه ایالتی تشکیل میدهند. این هیئت شامل نخست وزیر یا رئیس دولت و ۱۰ عضو دیگر است که همگی از میان اعضای هیئت مقننه ایالتی توسط سلطان انتخاب شده‌اند.

آب و هوای پتالینگ جایا استوایی به شمار می‌رود. این شهر یکی از پرباران‌ترین مناطق مالزی است و بارندگی زیادی در تمام طول سال صورت می‌گیرد. متوسط دمای هوا از ۲۳.۸ تا ۳۲.۸ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند و میانگین بارش سالانه ۲.۷۲۳ هزار میلی‌متر برآورد شده است.

فرودگاه سلطان عبدالعزیز شاه در فاصله ۸ کیلومتری از شهر قرار دارد و در آن پروازهایی از/ به الور ستار، سنگاپور و برخی مقاصد داخلی دیگر برقرار است. همچنین با استفاده از اتوبوس می‌توان به شهرهایی مانند کوالالامپور و سنگاپور دسترسی داشت. قطارهای کوالالامپور- پتالینگ جایا جایگزین مناسبی برای رفت و آمد بین این دو شهر، بدون ترافیک است و برای جابجایی‌های درون‌شهری اتوبوس و تاکسی مناسب هستند.

محصولات پیوتری از سوغاتی‌های پتالینگ جایا به شمار می‌روند. شما برای خرید می‌توانید به مراکز خرید پتالینگ جایا مانند «پارادایم مال» (Paradigm Mall)، «مرکز خرید اوتاما ۱» (1Utama Shopping Centre) و «سیتا مال» (Citta Mall) سر بزنید.

پتالینگ جایا

از محبوب‌ترین دیدنی‌های پتالینگ جایا می‌توان «موسسه تحقیقات جنگلی مالزی» (Forest Research Institute Malaysia) و «معبد تای بودیست چتاوان» (Thai Buddhist Chetawan Temple) را نام برد.

پتالینگ جایا

دیگر دیدنی های پتالینگ جایا شامل «بنای مذهبی راماکریشنا» (Ramakrishna Mission)، «موزه شکلات» (Chocolate Museum)، «گالری هنرهای زیبای شالینی گانندر» (Shalini Ganendra Fine Art) و «باغ پنهان اوتاما» (The Secret Garden Utama) می‌شود.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها مالزی

    دیدگاه