کوانتان در یک نگاه

صنم وفقی
دوشنبه، ۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۰
کوانتان در یک نگاه

کوانتان در مالزی قرار دارد و هفدهمین شهر بزرگ این کشور به‌شمار می‌رود. ساحل تلوک چمپداک، مسجد ایالتی سلطان احمد شاه و آبشار سونگای پاندان از دیدنی‌های کوانتان محسوب می‌شوند.

کوانتان (Kuantan) مرکز ایالت پاهانگ در کشور مالزی، قاره آسیا است. این شهر در ساحل شرقی مالزی و در دهانه رود کوانتان قرار دارد و در فاصله ۲۴۰ کیلومتری از کوالالامپور، پایتخت مالزی واقع شده است.

جمعیت کوانتان بیش از ۴۲۷ هزار نفر و مساحت آن، ۳۲۴ کیلومتر مربع است. ۷۸٪ جمعیت این شهر را مالزیایی‌های تشکیل می‌دهند و بعد از آن چینی‌ها با ۱۸٪ و هندی‌ها با ۳.۳٪ قرار دارند. بیشتر ساکنان کوانتان، مسلمان هستند و بودایی‌ها، هندو‌ها و مسیحیان نیز اقلیت‌های خود را دارند. زبان رسمی کوانتان، مالزیایی است.

کوانتان در ابتدا بخشی از امپراطوری چی‌تو به‌شمار می‌رفت. در قرن ۱۱، این منطقه تحت سلطه امپراطوری کوچک‌تر فنگ خنگ و سپس، سیامی‌ها قرار گرفت. در طول قرن ۱۵، کوانتان توسط امپراطوری ملاکا اداره می‌شد و در سال ۱۸۵۰، سرانجام با نام امروزی‌اش پایه‌گذاری شد.

نوع حکومت در ایالت پاهانگ از نوع پادشاهی مشروطه است. فرمانروای قانونی ایالت، سلطان پاهانگ نام دارد. او رهبر مسلمانان ایالت، منشا عدالت و قدرت دولت، و سرچشمه تمامی افتخارات و شکوه ایالت است. نخست وزیر نیز رئیس هیئت مجریه ایالتی و دولت به‌شمار می‌رود و خود از میان اعضای حزب قوی‌تر در هیئت مقننه ایالتی و توسط سلطان انتخاب می‌شود.

کوانتان

آب و هوای کوانتان استوایی به شمار می‌رود و معمولا دو فصل خشک و بارانی دارد. متوسط دمای هوا در طول سال از ۲۲٫۴ تا ۳۱٫۴ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند و میانگین بارش سالانه ۲٫۹ هزار میلی‌متر برآورد شده است.

فرودگاه سلطان حاجی احمد شاه (Sultan Haji Ahmad Shah Airport) در فاصله ۱۵ کیلومتری از شهر قرار دارد و در آن پروازهایی از/ به سنگاپور و کوالالامپور برقرار است. با استفاده از اتوبوس می‌توان از کوانتان به شهرهایی مانند کوالالامپور، جوهور بهرو، سنگاپور، ملاکا، پنانگ و برخی مقاصد دیگر دسترسی داشت. برای جابجایی‌های درون‌شهری اتوبوس‌ عمومی گزینه خوبی است.

انواع لباس‌های باتیک و خوراکی کروپوک لکور که متشکل از ماهی، نوعی خمیر و سبزیجات است، از مهم‌ترین سوغاتی‌های کوانتان به شمار می‌روند. شما برای خرید می‌توانید به «مرکز خرید ایست کوست» (East Coast Mall) و «برجایا مگامال» (Berjaya Megamall) سر بزنید.

کوانتان

از محبوب‌ترین دیدنی‌های کوانتان می‌توان «ساحل تلوک چمپداک» (Teluk Chempedak)، «مسجد ایالتی سلطان احمد شاه» (Sultan Ahmad Shah State Mosque)، «معادن سونگای لمبینگ» (Sungai Lembing Mines)، «آبشار سونگای پاندان» (Sungai Pandan Waterfall) و«ساحل پانتای بالوک» (Pantai Balok) را نام برد.

کوانتان

دیگر دیدنی‌های کوانتان شامل «جنگل تفریحی بوکیت پلیندونگ» (Bukit Pelindung Recreational Forest)، «گالری سه بعدی سونگای لمبینگ» (3D Gallery Sg Lembing)، «معبد لائو زی» (Lao Zi Temple)، «مینی پارک باغ‌وحش ترونتوم» (Mini Zoo Park Teruntum) و «موزه هنر پاهانگ» (Pahang Art Museum) می‌شود.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها مالزی

    دیدگاه