کوالا ترنگانو در یک نگاه

صنم وفقی
سه شنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۰
کوالا ترنگانو در یک نگاه

کوالا ترنگانو در کشور مالزی قرار دارد و مرکز سلطنتی و قطب اقتصادی ایالت ترنگانو به شمار می‌رود. مسجد کریستالی، محله چینی‌ها کوالا ترنگانو و مسجد تنکو تنگا زاهارا از دیدنی‌های کوالا ترنگانو محسوب می‌شوند.

کوالا ترنگانو (Kuala Terengganu) مرکز ایالت ترنگانو در کشور مالزی، واقع در قاره آسیا است. این شهر در ساحل شرقی مالزی و در دهانه رود ترنگانو قرار دارد و در فاصله ۴۴۰ کیلومتری از کوالالامپور، پایتخت مالزی واقع شده است.

جمعیت کوالا ترنگانو ۴۰۲ هزار نفر و مساحت آن، ۶۰۵ کیلومتر مربع است. ۹۴٪ جمعیت کوالا ترنگانو را مالزیایی‌ها و ۳٪ را چینی‌ها تشکیل می‌دهند. ۹۶٪ مردم شهر به دین اسلام اعتقاد دارند و بعد از آن بودایی‌ها با ۲٫۵٪، هندوها با ۰٫۲٪  و مسیحیان نیز با ۰٫۲٪ قرار گرفته‌اند. زبان بیشتر اهالی، مالزیایی ترنگانو است و زبان‌های چینی، هندی و انگلیسی نیز میان آن‌ها رواج دارد.

کوالا ترنگانو

با توجه به معاهده بانکوک در ۱۹۰۹، کوالا ترنگانو به‌عنوان مستعمره، تحت حکومت انگلستان قرار گرفت و ناچار به پذیرفتن مشاور انگلیسی در اداره امور شد. در جنگ‌ جهانی دوم و با هجوم و ارتش اشغالگر ژاپن، انگلیسی‌ها کوالا ترنگانو را ترک کردند. در سال  ۱۹۶۳، سرانجام استقلال مالزی به رسمیت شناخته شد.

فرمانروای قانونی ایالت ترنگانو، سلطان ترنگانو نام دارد. بر اساس قانون، سلطان ترنگانو حکمران ایالت و منشا تمام قدرت دولت در ایالت ترنگانو است. همچنین او رهبر مسلمانان و سرچشمه افتخارات و شکوه ایالت به شمار می‌رود. نخست وزیر یا رئیس کابینه به همراه ده عضو دیگر و بقیه اعضا، هیئت مجریه ایالتی را تشکیل می‌دهند که خود از میان اعضای هیئت مقننه ایالتی توسط سلطان انتخاب شده‌‌اند. اعضای هیئت مقننه ایالتی نیز با رای‌گیری همگانی برگزیده می‌شوند.

آب و هوای کوالا ترنگانو استوایی به‌شمار می‌رود. تغییرات دما در فصل‌های مختلف ناچیز و میزان رطوبت هوا بالا است. متوسط دمای هوا در طول سال از ۲۳ تا ۳۱ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند و میانگین بارش سالانه ۲۹۱۱ میلی‌متر برآورد شده است.

کوالا ترنگانو

فرودگاه سلطان محمود (Sultan Mahmud Airport) در فاصله ۸ کیلومتری از شهر قرار دارد و در آن پروازهایی از/ به جوهور بهرو، کوالالامپور و برخی مقاصد دیگر برقرار است. با استفاده از اتوبوس می‌توان به شهرهایی مانند کوالالامپور، پنانگ، جوهور بهرو، ملاکا و کوانتان دسترسی داشت. برای جابجایی‌های درون‌شهری نیز اتوبوس‌ها، تاکسی‌ها و ریکشاهای رکابی مناسب هستند.

انواع باتیک، انواع ابریشم، پارچه‌های سونگکت و بادبادک‌های بومی وائو از مهم‌ترین سوغاتی‌های کوالا ترنگانو به‌شمار می‌‌روند. شما برای خرید می‌توانید به مرکز خرید پاسار پایانگ سر بزنید.

از محبوب‌ترین دیدنی‌های کوالا ترنگانو می‌توان مسجد کریستالی، محله چینی‌ها کوالا ترنگانو، مسجد تنکو تنگا زاهارا و موزه ایالتی ترنگانو را نام برد.

کوالا ترنگانو

دیگر دیدنی‌های کوالا شامل «ساحل باتو بوروک» (Batu Buruk beach)، «مسجد عابدین» (Abidin Mosque)، «ساحل تلوک کالونگ» (Pantai Teluk Kalong) و «بوکیت پوتری» (Bukit Puteri) می‌شود.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها مالزی

    دیدگاه