کلوانگ در یک نگاه

صنم وفقی
جمعه، ۲۲ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۰
کلوانگ در یک نگاه

کلوانگ در کشور مالزی قرار دارد و پایتخت کاشی مالزی به شمار می‌رود. مزارع ارگانیک مانند مزرعه ارگانیک زنکسین و مزرعه یو‌کی از محبوب‌ترین‌ دیدنی‌‌های کلوانگ محسوب می‌شوند.

کلوانگ (Kluang) یکی از شهرهای ایالت جوهور در کشور مالزی، قاره آسیا است. این شهر در نواحی مرکزی ایالت جوهور قرار دارد و در فاصله ۱۰۰ کیلومتری از جوهور بهرو، مرکز ایالت و ۲۶۰ کیلومتری کوالالامپور، پایتخت مالزی واقع شده است.

جمعیت کلوانگ بیش از ۲۶۰ هزار نفر و مساحت آن ۲٫۸ هزار کیلومتر مربع است. بیشتر ساکنان این شهر را مسلمانان تشکیل می‌دهند و بعد از آن بودایی‌ها، هندوها و مسیحیان قرار دارند. زبان رسمی کلوانگ، مالزیایی است.

در سال ۱۹۱۵، کلوانگ توسط انگلستان در نواحی مرکزی ایالت جوهور پایه‌گذاری شد. خط آهنی که شمال و جنوب مالایای بریتانیا را به‌هم وصل می‌کرد، از شهر کلوانگ رد می‌شد و همین موضوع به رشد و پیشرفت این شهر کمک شایانی کرد. در قرن بیستم، پایه‌های اقتصاد کلوانگ از تولید کائوچو به تولید روغن نخل تغییر یافت و این شهر امروزه بزرگترین مزارع ارگانیک را در خود دارد. همچنین با تولید انبوه کاشی، این شهر لقب پایتخت کاشی مالزی را گرفته است.

کلوانگ

نوع حکومت در ایالت جوهور پادشاهی مشروطه است. در راس حکومت سلطان قرار دارد و این سمت تنها از میان اعضای خانواده سلطنتی انتخاب می‌شود. در راس دولت نخست وزیر قرار می‌گیرد که با همکاری ۱۰ عضو دیگر، شورای مجریه را تشکیل می‌دهند. نمایندگان هیئت مقننه ایالتی نیز از میان شهروندان و با انتخاباتی همگانی برگزیده می‌شوند. ایالت جوهور بهرو تنها ایالتی است که ارتش خود را دارد. نام ارتش جوهور بهرو، نیروی نظامی سلطنتی جوهور است.

آب و هوای کلوانگ استوایی به‌شمار می‌رود و میزان بارندگی در طول سال چشمگیر است. متوسط دمای هوای در طول سال از ۲۵٫۴ تا ۲۶٫۵ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند و میانگین بارش سالانه ۲۴۳۸ میلی‌متر برآورد شده است.

مون‌کیک، قهوه و کیک نخود از سوغاتی‌های کلوانگ به‌شمار می‌روند. شما برای خرید می‌توانید به «کلوانگ مال» (Kluang Mall) سر بزنید.

کلوانگ

فرودگاه بین‌المللی سنای در فاصله ۹۰ کیلومتری جنوب شهر قرار دارد و در آن پروازهایی از/ به کوالالامپور، گوانگژو، لنکاوی، بانکوک و برخی مقاصد داخلی و خارجی دیگر برقرار است. با استفاده از اتوبوس می‌توان به شهرهایی مانند کوالالامپو، سنگاپور و جوهور بهرو دسترسی داشت. برای جابه‌جای‌های درون‌شهری نیز اتوبوس‌های عمومی خدمات خوبی ارائه می‌دهند.

از محبوب‌ترین‌ دیدنی‌های کلوانگ می‌توان به کوه لامباک، «مزرعه ارگانیک زنکسین» (Zenxin Organic Park) و «مزرعه یو‌کی» (UK Farm)، اشاره کرد.

کلوانگ

از دیگر دیدنی‌های کلوانگ جاذبه‌های مذهبی هستند که شامل «کلیسای سنت لوئیس» (St. Louis Church) و «معبد چینی چو کونگ سو یین» (Choo Kong Soo Yin Chinese Temple) می‌شوند.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها مالزی

    دیدگاه