استان نیغده در یک نگاه

استان نیغده در یک نگاه

صنم وفقی
| چهار شنبه, ۳۰ خرداد ۹۷ ساعت ۲۱:۳۰

استان نیغده در کشور ترکیه قرار دارد و برای علاقمندان به تاریخ، می تواند مقصدی مناسب در ترکیه باشد. صومعه گوموشلر، شهر باستانی تیانا و مسجد رحمانیه از دیدنی‌های استان نیغده به شمار می‌روند. 

استان نیغده یکی از استان‌های کشور ترکیه، واقع در قاره آسیا است. این استان که در نواحی جنوبی کشور قرار دارد، با استان‌های قیصریه، آدانا، مرسین، قونیه، آق سرای و نوشهر همسایه است. مرکز استان، نیغده نام دارد.

جمعیت استان نیغده ۳۵۱ هزار نفر و مساحت آن، ۷.۳ هزار کیلومتر مربع است. اکثر ساکنان این استان را مسلمانان تشکیل می‌دهند که خود به دو شاخه اهل تسنن و شیعیان تقسیم می‌شود. زبان مردم نیغده، ترکی است.

استان نیغده مانند دیگر استان‌های کشور ترکیه، زیر نظر حکومت مرکزی اداره می‌شود که از نوع پارلمانی دموکراتیک است. رئیس جمهور با مقام نسبتا تشریفاتی در صدر کشور قرار می‌گیرد و نخست وزیر بعد از آن و در راس حکومت است. حکومت از سه قوه جداگانه تشکیل می‌شود. قوه مقننه را مجلس ملی کبیر ترکیه و قوه مجریه را هیئت وزرا اداره می‌کنند. قوه قضاییه نیز سازمانی مستقل از دولت و مجلس به شمار می‌رود.

بر اساس شواهد به دست آمده قدمت منطقه نیغده به دوره نوسنگی و حدود ۸۰۰۰-۵۵۰۰ قبل از میلاد بازمی‌گردد. این منطقه بعدها به سکونتگاهی برای هیتی‌ها تبدیل شد و آنها تا سال ۸۰۰ قبل از میلاد، به مدت هزاران سال در این منطقه زندگی کردند. آشوری‌ها، فریگیان‌ها، یونانیان، ارامنه، هخامنشیان، الکساندر کبیر و رومی‌ها به ترتیب بر این ناحیه فرمانروایی کردند. در سال ۱۱۶۶ نیغده توسط ترک‌های سلجوقی تصرف و در آغاز قرن سیزده میلادی، به یکی از بزرگ‌ترین شهرهای منطقه آناتولی تبدیل شد. در سال ۱۴۷۱ این منطقه به امپراطوری عثمانی پیوست و سرانجام در دهه ۱۹۲۰ به عنوان استان نیغده جزوی از جمهوری ترکیه شد.

نیغده

آب و هوای استان نیغده نیمه‌خشک به شمار می‌رود. تابستان‌ها خشک و داغ، و زمستان‌ها برفی و سرد است. بیشترین میزان بارندگی در اواخر بهار صورت می‌گیرد و دمای متوسط هوا در طول سال از ۵ تا ۱۷ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند.

نزدیک‌ترین فرودگاه به استان نیغده، فرودگاه بین‌المللی ارکیلت در قیصریه است که در فاصله ۱۰۰ کیلومتری از مرکز استان قرار دارد. در این فرودگاه پروازهایی از/ به استانبول، آنتالیا، ازمیر، دوسلدورف، اشتوتگارت، مونیخ و تهران(فصلی) برقرار است. قطار روزانه‌ ارجیس اکسپرس که از قیصریه به مقصد آدانا حرکت می‌کند، در ایستگاه قطار نیغده توقف دارد.

از مهم‌ترین شهرهای استان می‌توان به نیغده و بور اشاره کرد.

فرش و تسبیح از سوغاتی‌های استان نیغده به شمار می‌روند. شما برای خرید می‌توانید به «مرکز خرید یاسام پارک نیغده» (Yasam Park Nigde Mall) سر بزنید.

نیغده

جاذبه‌های تاریخی در صدر دیدنی‌های استان نیغده قرار دارند که از آن جمله می‌توان «صومعه گوموشلر» (Gumusler Monastery)، «شهر باستانی تیانا» (Tyana)، «موزه نیغده» (Nigde Museum)، «قلعه نیغده» (Nigde Castle) و «برج ساعت» (Saat Kulesi) را نام برد.

نیغده

از دیگر دیدنی‌های استان نیغده «دریاچه نارلی‌گل» (Narligol Krater Golu)، «مسجد رحمانیه» (Rahmaniye Cami) و «مسجد علا‌الدین» (Alaaddin Cami) است.

برچسب‌ها ترکیه

دیدگاه  

    جستجوی تور، پرواز، هتل، رستوران و دیدنی‌ها...

    تبلیغات